Adam Małysz prezesem PZN! Zmiany na ZIO 2026. – Newsy

przez Martyna Okrzesik

Ministerialne stypendium dla Finów

Fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury wsparło 90 przedstawicieli zimowych sportów poprzez stypendium. Suma wszystkich przeznaczonych środków to ponad 850 000 euro. Stypendia otrzymało trzech skoczków narciarskich. Antti Aalto w wysokości 10 000 euro, natomiast Niko Kytösaho i Eetu Nousiainen otrzymali po 6 000 euro.

Niko Kytösaho, Planica 2022, fot. Neja Tamshe

Kontuzja Lisy Eder

Przykra informacja z austriackiego obozu. 20-letnia zawodniczka – Lisa Eder została kontuzjowana. Przypomnijmy, że Austriaczka zajęła 9. miejsce w klasyfikacji generalnej minionego sezonu oraz wystartowała na tegorocznych igrzyskach olimpijskich.

Austriacki Związek Narciarski poinformował, że do kontuzji doszło podczas wtorkowego treningu na Brunnentalschanze w austriackim Stams. W efekcie Lisa Eder oddała skok w okolicach 115 metrów, podczas którego uszkodziła swoje prawe kolano – zerwała więzadło i naruszyła łękotkę. Natomiast w środę skoczkini przeszła operację w klinice Hochrum.

Lisa Eder

– ,,Czasami życie mocno cię uderza. To tak, jakby świat się walił. Wszystko zmienia twoje cele, twoje marzenia i wszystko, co kochasz. Ale myślę, że takie jest życie. Poświęcam każdą minutę mojego życia, aby wrócić do mojej miłości, a kiedy nadejdzie odpowiedni czas, będę podążała za swoimi marzeniami. Po to żyję, po to kocham i tego właśnie chcę. Nigdy nie zapominaj kiedy myślisz, że życie jest dobre, jest moment, w którym wszystko może się zmienić. Ciesz się każdą minutą i podążaj za swoją pasją. Jestem bardzo wdzięczna mojej rodzinie, trenerom, przyjaciołom, lekarzom i wszystkim, którzy stoją po mojej stronie. Nigdy się nie poddawaj.” – komentuje Austriaczka na swoim profilu na Instagramie.

Marita Kramer, Lisa Eder

Wyrazy wsparcia dla kontuzjowanej koleżanki oddała Marita Kramer – zdobywczyni kryształowej kuli za sezon 2021/2022 na swoim Instagramie – ,,Siła rośnie w chwilach, kiedy myślisz, że nie możesz iść dalej, ale i tak idziesz. Dostaniesz się tam!”

Duży krok dla żeńskich skoków narciarskich!

Wspaniała wiadomość dla żeńskich skoków narciarskich! Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził, że podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo w 2026 roku zostanie rozegrany konkurs skoków narciarskich kobiet na skoczni dużej. Przypomnijmy, że do tegorocznych igrzysk panie startowały jedynie na obiektach normalnych.

URSA BOGATAJ
Ursa Bogataj – złota medalistka ZIO 2022

„To poważny krok ku równouprawnieniu na ZIO. Jeszcze podczas igrzysk w Sochi kobiety stanowiły 40% sportowców, teraz będzie to 47%. Jesteśmy zdeterminowani by krok po kroku dążyć do pełnego równouprawnienia, a igrzyska w Cortinie są kolejnym kamieniem milowym na tej drodze” – mówi przewodniczący MKOI Thomas Bach. 

W efekcie we Włoszech będziemy mogli obejrzeć aż 6 konkursów skoków narciarskich – zawody indywidualne kobiet i mężczyzn na obu skoczniach, konkurs drużyn mieszanych oraz konkurs drużynowy mężczyzn.

Zmiana kwot startowych na ZIO 2026

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował również o zmianie kwot startowych w skokach narciarskich na najbliższe zimowe igrzyska we Włoszech. Awans na igrzyska olimpijskie w 2026 roku wywalczy łącznie 100 skoczków narciarskich – 50 mężczyzn oraz 50 kobiet. W efekcie nie będzie już potrzeby rozgrywania kwalifikacji, które FIS zniósł w maju na swoim kongresie.

Ryoyu Kobayashi – złoty i srebrny medalista ZIO 2022, fot. Neja Tamshe

Adam Małysz Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego!

Już oficjalnie! Adam Małysz Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego! W sobotę podczas Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów PZN w Krakowie odbyło się głosowanie na nowego prezesa. Adam Małysz był jedynym zgłoszonym kandydatem na to miejsce. W efekcie nowy prezes uzyskał 77 głosów za z 80, gdyż 3 głosy były nieważne. Warto przypomieć, że od 2016 roku Adam Małysz pracował w Polskim Związku Narciarskim w roli dyrektora-koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

,,No i stało się. Dziękuję za poparcie i zaufanie. Wiem, że czeka mnie dużo ciężkiej pracy, więc życzcie mi powodzenia.” – skomentował nowy prezes PZN na swoich mediach społecznościowych.

Adam Małysz

– ,,Decyzja o kandydowaniu na Prezesa PZN była jedną z najtrudniejszych w ostatnich latach, a nawet w całym moim życiu. Proces ten trwał blisko ponad pół roku, ale po wielu przemyśleniach i rozmowach z rodziną zdecydowałem, że chciałbym zrobić jeszcze coś więcej w sporcie i dla sportu i to jest szansa na to – przyznał Adam Małysz.

– ,,Przed samym przyjazdem do Krakowa czułem duży stres, ale z czasem te emocje opadały. Polski Związek Narciarski jest dużą instytucją, dlatego będą musiał wdrożyć się w nowe obowiązki, które mnie czekają i wszystko sobie poukładać. Jestem jednak takim człowiekiem, który najpierw chce zacząć działania, a potem o nich opowiadać” – przyznał nowy Prezes Związku. 

– ,,Na początku chcę się wdrożyć w nową pracę i bardziej poznać wszystkie pozostałe dyscypliny w naszym Związku. W przeszłości byłem kombinatorem norweskim, więc na biegach trochę się znam. Bardzo lubię jeździć na nartach zjazdowych, ale nie jestem w tym specjalistą, dlatego w swoich działaniach będę potrzebował wsparcia profesjonalistów i specjalistów w swoich dziedzinach, abyśmy dalej mogli się rozwijać. Chcę godnie reprezentować wszystkie nasze dyscypliny i mam nadzieję, że sprostam temu zadaniu” – podsumował.

Do zarządu Polskiego Związku Narciarskiego powołanych zostało także ośmiu członków: Jan Winkiel – Sekretarz Generalny, Marcin Blauth, Wojciech Gumny, Jarosław Konior, Rafał Kot, Stanisław Szymanik, Wojciech Adam Fickowski i Marek Pach.

Uhonorowany Apoloniusz Tajner

Ze swoją trwającą od 2006 roku kadencją Prezesa Polskiego Związku Narciarskiego pożegnał się Apoloniusz Tajner. Dodatkowo podczas zjazdu został on uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

,,Dzięki Pana pracy trenerskiej i organizacyjnej polskie narciarstwo jest na poziomie światowym. Na topie są skoki narciarskie, ale i w innych dyscyplinach nastąpił przełom. Żaden inny związek nie może się poszczycić takimi sukcesami. I za to dziękuję, z całego serca w imieniu Rzeczpospolitej i w imieniu wszystkich polskich kibiców za to dziękuję. Za stwarzanie warunków, aby młodzi sportowcy mogli się rozwijać, za umiejętne gospodarowanie talentami, za umiejętne finansowanie. Mam nadzieję, że nadal będziemy mieli mistrzów w różnych konkurencjach narciarskich. Za to jeszcze raz dziękuję i za to, że pan będzie nadal prowadził działalność, bo pomoc pana prezesa jest nadal tutaj potrzebna. Jest Pan ojcem sukcesów polskiego narciarstwa w XXI wieku.
– powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Apoloniusz Tajner

– ,,Bardzo się cieszę, że Adam Małysz zdecydował się kandydować i został Prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Adam bardzo długo się wahał, bo zdawał sobie sprawę z ogromu zadań do realizacji. Wiem, że jest on najlepszą osobą na te stanowisko i PZN zostaje w naprawdę dobrych rękach. Adam ma duże doświadczenie na wielu płaszczyznach i jest gotowy, aby ten Związek poprowadzić dalej. Cieszę się, że Adam Małysz jest nowym Prezesem i ma poparcie całego naszego środowiska. Jest to strasznie ważne dla naszego Związku, bo siła PZN tkwi w jedności i współpracy – przyznał Apoloniusz Tajner.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, FIS, OESV, PZN,
źródło grafiki: Neja Tamshe, Instagram/@lisaeder_, @saramarita_kramer,@ursabogataj, Facebook/Polski Związek Narciarski

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać