Austria Cup Villach (07-08.01.2023)

przez Zofia Hunkiewicz

Za nami kolejne zawody z cyklu Austria Cup. Tym razem zawodnicy mieli okazję skakać na obiekcie HS-98 w Villach. Zarówno w skokach narciarskich, jak i kombinacji norweskiej zostało rozegranych dziesięć kategorii. Wszystkiego dowiecie się z poniższego podsumowania.

Sobota

Jugend I SPL

W kategorii najmłodszych zwyciężył Jonas Gruber. Zawodnik skoczył kolejno 90,5 i 89,5 metra. Drugą lokatę zajął Matthias Wieser (89,5 m; 89 m), zaś trzecią ex-aequo Stefan Spoeck (89 m; 88,5 m) oraz Maxi Moosbrugger (89 m; 88 m). Piątą pozycję wywalczył Niki Humml (85,5 m; 89,5 m).

Jugend II SPL

W sobotę najlepszy okazał się Stephan Embacher. Austriak skoczył 97,5 oraz 96,5 metra. Drugą pozycję zajął Jakob Steinberger (96 m; 93 m). Następnie plasowali się Johannes Poelz (94,5 m; 92 m) oraz Simon Steinberger (92,5 m; 90,5 m). Piąte miejsce wywalczył Lukas Haagen (90,5 m; 88 m).

Stephan Embacher, fot. Zofia Hunkiewicz
Junioren SPL

W tej kategorii triumfował Jonas Schuster (98 m; 94 m). Na drugiej pozycji uplasował się Louis Obersteiner. Austriak oddał dwa 94 metrowe skoki. Natomiast trzecie miejsce wywalczył Andre Fussenegger (89 m; 88,5 m) Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Tobias Hussl (87,5 m; 89 m) oraz Elia Ernst (87,5 m; 87 m). Ponadto warto odnotować, iż na starcie zabrakło m.in Julijana Smida, bądź Raffaela Zimmermanna.

Allg. Klasse SPL

Jeśli chodzi o starszych zawodników, na stracie pojawił się jedynie Ulrich Wohlgenannt (98,5 m; 97 m). Powodem nieobecności innych zawodników jest fakt, iż część z nich została powołana do zawodów Pucharu Kontynentalnego w Planicy.

Ulrich Wohlgennant, fot. Zofia Hunkiewicz
Damen SPL

Panie również miały okazję zmierzyć się w zawodach. Skoki oddały dwie zawodniczki – Sara Pokorny (82,5 m; 83 m) oraz Lana Trailovic (63 m; 66,5 m). Warto dodać, iż pierwsza skoczkini wygrała z 78,8 punktową przewagą nad drugą.

Jugend NK

W sobotę wszyscy zawodnicy płci męskiej brali udział w dziesięciokilometrowym biegu. Manuel Senoner wygrał sobotnie zawody (22:49.1). Drugą pozycję zajął Matthaus Schoenaigner (+0:05.0), trzecią zaś Szwajcar – Finn Kempf (+0:52.1). Czwarte miejsce wywalczył Lukas Muehlbacher (+0:56.2), a piąte Andreas Gfrerer (+0:59.0).

Manuel Senoner, fot. Zofia Hunkiewicz
Junioren NK

W tej kategorii po raz kolejny najlepszy okazał się Paul Walcher (20:04.1). Tuż za nim uplasował się Kilian Guetl (+0:14.2), natomiast Samuel Lev zamknął pierwszą trójkę (+0:40.6.). Czwarte miejsce zajął Maximilian Wastian (+1:33.0), a piąte Maximilian Slamik (+1:47.7).

Allg. Klasse NK

Marc-Luis Rainer zwyciężył kategorię dla najstarszych. Zawodnik ukończył bieg w czasie 20:17.0. Drugą pozycję zajął Philipp Orter (+0:03.4), zaś Fabio Obermeyr trzecią (+0:04.0). Dwie następne lokaty zajęli Sebastian Brandner (+2:14.4) oraz Stefan Peer (+4:00.4)

Damen NK

W zawodach z kombinacji norweskiej, wystartowały także panie. Warto dodać, iż mierzyły się ze sobą na pięciokilometrowej trasie. Włoszka Anna Senoner zwyciężyła konkurs (13:00.4). Druga pozycję zajęła Clara Mentil (+1:08.1), a trzecią Laura Pletz (+1:46.2). Następnie dwie pozostałe lokaty wywalczyły Marit Weichselbraun (+2:10.1) oraz Anja Rathgeb (+2:17.0).

Gästeklasse NK – Jugend, Junioren, Damen

Tym razem w kategorii utworzonej dla gości, na starcie pojawiła się czwórka Włochów. Najlepszym najmłodszym był Bryan Venturini (24:50.9). W młodzieżowej grupie zwyciężył Eros Consolati (24:04.6), a tuż za nim uplasował się Luca Libener (+0:25.5). Jeśli chodzi o płeć żeńską, wystartowała Giada Delugan (15:34.5).

Niedziela

W niedzielę ponownie najlepszy okazał się Jonas Gruber. Zawodnik skoczył kolejno 92 m i 95 metra. Fabian Hoell uplasował się tuż za Austriakiem (87 m; 88,5 m), natomiast Matthias Wieser zamknął pierwszą trójkę (91 m; 89 m). Niki Humml zajął czwartą pozycję (91,5 m 87,5 m), a Włoch – Maximilian Gartner piątą (86,5 m; 83,5 m).

Stephan Embacher ponownie triumfował w owej kategorii. Austriak skoczył 95 metrów oraz 98,5 metra. Drugie miejsce zajął Jakob Steinberger (92,5 m; 96 m), trzecie zaś Simon Steinberger (92 m; 91,5 m). Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Johannes Poelz (94,5 m; 88,5 m) oraz Lukas Haagen (92 m; 92,5 m).

W tej kategorii nastąpił bardzo ciekawy zabieg, bowiem wszystkie wyniki zawodników, nie uległy zmianie (w stosunku do konkursu z poprzedniego dnia). Pierwsze miejsce zajął Jonas Schuster (95 m; 99,5 m), drugie Louis Obersteiner (89,5 m; 93,5 m), natomiast trzecie Andre Fussenegger (94,5 m; 90 m). Następnie dwie kolejne lokaty zajmowali Tobias Hussl (88 m; 87 m) i Elia Ernst (88 m; 79 m).

instagram – villacher_alpen_arena

Ulrich Wohlgenenannt był ponownie jedynym skoczkiem, który przystąpił w tej grupie. Austriak skoczył kolejno 94,5 metra oraz 96 metrów.

Damen SPL

Jeśli chodzi o kategorie pań, ponownie zwyciężyła Sara Pokorny (83,5 m; 77 m). Drugie miejsce zajęła Lana Trailovcic (67,5 m; 65 m).

Jugend NK

W niedzielę panowie mierzyli się na pięciokilometrowej trasie, natomiast panie na dystansie o połowie krótszym. Trumfatorem konkursu został Włoch – Manuel Senoner (13:22.8). Drugą pozycję David Liegl (+0:02.4), zaś Andreas Gfrerer trzecią (+00:58.1). Następnie dwie kolejne lokaty zajęli Szwajcar – Finn Kempf (+1:10.6) oraz Lukas Muelbacher (+1:24.6).

instagram – manuel.senoner.2006
Junioren NK

Paul Walcher po raz kolejny okazał się niezwyciężony. Zawodnik pokonał trasę w czasie 11:30.9. Kolejne miejsce wywalczył Maximilian Wastian (+0:38.4). Podium dopełnił Samuel Lev (+0:41.7). Następne lokaty zajmowali Severin Reiter (+0:42.3) oraz Kilian Guetl (+0:44.7).

Juniorinnen NK

Zwycięzcą po raz drugi został Marc-Luis Rainer (11:30.6). Fabio Obermeyr zajęła drugie miejsce (+0:01.5), natomiast Philipp Orter trzecie (+0:22.0). Dwie kolejne pozycje zajęły Sebastian Brandner (+0:53.9) oraz Stefan Peer (+2:34.7).

Damen NK

Jeśli chodzi o kategorie pań, zwycięstwo wywalczyła Włoszka Anna Senoner (9:17.0). Clara Mentil zajęła drugą lokatę (+0:37.4), natomiast Marit Weichselbraun trzecią (+1:11.5) Julia Schmidt (+1:13.5) oraz Elisa Deubler (+1:15.6) uplasowały się na dwóch kolejnych miejscach.