Deutschlandpokal w Oberstdorfie: Andersen, Peter oraz Uhr wśród zwycięzców

W miniony weekend odbyły się pierwsze w tym sezonie zmagania z cyklu Deutschlandpokal w kombinacji norweskiej. Rywalizację przeprowadzono w formie startu masowego, a także tradycyjnego Gundersena. Wśród złotych medalistów znaleźli się m.in. Jan Andersen, Armin Peter oraz Maximilian Uhr.

Armin Peter, fot. Martyna Okrzesik

Jugend J16 m

Piątek (start masowy)

W kategorii mężczyzn do lat szesnastu wystartowało łącznie dziesięciu zawodników. Po wyścigu na 5 km ze startu masowego, na czele plasował się Nick Seidel, który pokonał wyznaczoną trasę w czasie 12:21.4 min. Tuż za nim uplasował się Hugo Ackermann (+1.0) oraz Mika Schlott (+1.5).

Ostatecznie po rywalizacji na skoczni HS106, triumfatorem został Ackermann, dzięki próbie na 100.5 metra, która okazała się najdłuższą w tej konkurencji. Na drugim stopniu podium sklasyfikowany został Nick Seidel (97.5 m), który do zwycięzcy stracił 5.5 punktu. Czołową trójkę dopełnił Anian Obermair (98 m), który awansował z 9. lokaty.

źródło: deutscherskiverband.de
Sobota

W sobotnich zmaganiach rozgrywanych metodą Gundersena, najlepszy ponownie okazał się Hugo Ackermann, który był liderem już po części rozgrywanej na skoczni, dzięki 101-metrowej próbie. Niemiec pokonał wyznaczony dystans 7.5 km w czasie 21:30.9 min. Podium dopełnili Nick Seidel (+23.7), a także Marcel Dickhaut (+2:12.0).

Jugend J17 m

W kategorii mężczyzn do lat siedemnastu, również rozegrano wyścig ze startu masowego na dystans 5 km. Liderem na półmetku zmagań okazał się Ansgar Schupp, który jako pierwszy przekroczył linię mety z czasem 12:29.8 min. Drugie miejsce po biegu zajmował Timo Tritschler (+0.6), zaś trzeci rezultat uzyskał Julian Kleimeier (+1.3).

Ansgar Schupp, fot. Martyna Okrzesik

Końcowo smaku zwycięstwa zaznał Maximilian Uhr, który po części biegowej plasował się na dopiero szóstej lokacie. Triumf zagwarantował mu skok na dystans 100.5 metra, który stał się najdłuższą próbą w tej konkurencji. Awans z trzeciej na drugą pozycję zanotował Julian Kleimeier, który uzyskał taką samą odległość, co złoty medalista konkursu. Podium domknął Ansgar Schupp (98.5 m).

Sobota

Wiktorię podczas siedemnastoosobowej rywalizacji metodą Gundersena odniósł Armin Peter, który uzyskał najlepszy rezultat w wyścigu na 10 km, dzięki czemu zanotował awans z zajmowanej czwartej lokaty po skokach. Pozycje medalowe wywalczyli również Ansgar Schupp (+45.5), a także Maximilian Uhr (+1:01.6).

Jugend J17 w

Najlepsza spośród siedmiu zawodniczek w pięciokilometrowym wyścigu okazała się Sofia Eggensbergger. Młoda Niemka pokonała wyznaczoną trasę w czasie 14:01.4 min. Czołową trójkę uzupełniały wówczas Maja Loh (+25.6) oraz Fabienne Klumpp (+26.4). Ostatecznie po rywalizacji na skoczni czołowa trójka nie uległa zmianie.

Sobota

W sobotnim konkursie zaprezentowało się łącznie sześć zawodniczek. Najlepiej tego dnia spisała się Maja Loh, która pokonała 5-kilometrową trasę w czasie 14:05.5 min. Srebrny krążek rywalizacji wywalczyła Fabienne Klumpp (+11.1), zaś jako trzecia finiszowała Sofia Eggensberger (+28.9).

Herren + Junioren

W najstarszej grupie wiekowej mężczyzn wystartowało zaledwie dziewięciu dwuboistów. Najlepszy w biegu ze startu masowego okazał się Nick Schönfeld, który pokonał 5 km w czasie 12:23.3 min. Za jego plecami znalazł się Albin Stenzel (+4.6), zaś czołową trójkę domknął Jan Andersen (+5.0).

Nick Schönfeld, fot. Martyna Okrzesik

Końcowo po zwycięstwo sięgnął Andersen, który został autorem najdłuższej próby na odległość 99.5 metra. Benedikt Gräbert skokiem na o trzy metry krótszym, zagwarantował sobie awans na drugi stopień podium. Brązowy medal rywalizacji zawisł natomiast na szyi Albina Stenzela (96.5 m). Ostatecznie Schönfeld (94 m) zanotował spadek na siódmą lokatę. Obowiązywała 28. platforma startowa.

Sobota

W sobotniej dziewięcioosobowej rywalizacji mężczyzn ponownie triumfował Andersen, jednak wyścig na dystans 10 km zwyciężył z zaledwie 0.9 sek przewagą nad drugim Albinem Stenzelem, który był liderem na półmetku zmagań. Na najniższym stopniu podium sklasyfikowany został wówczas Benedikt Gräbert (+7.9).

Damen + Juniorinnen

W pięcioosobowym wyścigu kobiet bezkonkurencyjna okazała się Marie Naehring. Niemka po rywalizacji na 5 km trasie biegowej, posiadała 45.9-sekundowy zapas nad drugą Cindy Haasch. Trzecie miejsce obejmowała wówczas Sophia Maurus (+1:24.9).

Skok na 80 metr zagwarantował Cindy Haasch zwycięstwo w piątkowym konkursie. Na kolejnych dwóch pozycjach medalowych finiszowały Marie Haehring (77 m) oraz Sophia Maurus (73.5 m). Zawodniczki startowały z 28. poziomu najazdu.

Sobota

W sobotę ponownie wystartowało pięć zawodniczek, a kolejność na podium nie uległa zmianie. Po raz kolejny błyszczała Cindy Haasch. Dwuboistka zwyciężyła konkurs z przewagą 48.9 sek nad Marią Naehring. Jako trzecia ulokowała się natomiast Sophia Maurus (+2:10.2).