Dwunastu Niemców powołanych na Raw Air 2024

przez Martyna Okrzesik

Pierwszoligowa rywalizacja Pucharu Świata kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich, pozostaje na północy Europy. Tegoroczny norweski cykl Raw Air zostanie przeprowadzony na obiektach w Oslo, Trondheim i Vikersund. Szkoleniowcy Stefan Horngacher oraz Thomas Juffinger ogłosili składy reprezentacji Niemiec na zawody w Norwegii.

Reprezentacja Niemiec, fot. Martyna Okrzesik

Kadra mężczyzn

Ostatecznie powołanie na zawody Pucharu Świata w norweskim Oslo otrzymało sześciu reprezentantów Niemiec. Skład drużyny, względem konkursów w Lahti, nie uległ zmianie. Na belce Holmenkollbakken (HS134), zasiądą Andreas Wellinger, Pius Paschke, Stephan Leyhe, Karl Geiger, Philipp Raimund, a także Constantin Schmid, który wywalczył reprezentacji dodatkowe miejsce startowe w rywalizacji Pucharu Kontynentalnego.

„Zaczniemy Raw Air z drużyną, która ostatnio rywalizowała w Lahti. Zawodnicy zaprezentowali się w Finlandii świeżsi i bardziej skupieni niż ostatnio w Oberstdorfie. Nawet jeśli wyniki tylko częściowo to odzwierciedlają, ponieważ wiatr odegrał główną rolę przez cały weekend. Raw Air po raz kolejny będzie bardzo intensywną serią zawodów. Zarówno częstotliwość podejmowania decyzji, jak i aktywność związana z podróżami będą stanowić wyzwanie dla nas wszystkich, ale zwłaszcza tych, którzy są aktywni. Ponadto każdy skok liczy się w klasyfikacji generalnej. Będzie to więc kolejny pracowity etap skoków narciarskich, w którym można wiele zyskać. Szczególnie finał Raw Air z lotami narciarskimi w Vikersund na jednym z największych obiektów na świecie jest czymś wyjątkowym, dlatego z niecierpliwością czekamy na tę serię zawodów przed zakończeniem sezonu” – wyznaje szkoleniowiec niemieckiej kadry, Stefan Horngacher.

Andreas Wellinger, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEZ: ANZE LANISEK POWRACA DO RYWALIZACJI W PUCHARZE ŚWIATA! ,,CZUJĘ SIĘ DOBRZE I DAM Z SIEBIE WSZYSTKO”

– ,,Przed nami kolejna trasa, która jest niezwykła – z legendarnym startem na Holmenkollen. Stamtąd jedziemy do Trondheim, gdzie skaczemy na dwóch nowych skoczniach narciarskich i w zasadzie kończymy próbę generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. Finał zakończy się następnie lotami narciarskimi w Vikersund, na co wszyscy nie możemy się doczekać. Jestem zmotywowany i nie mogę się doczekać zawodów!” – komentuje Andreas Wellinger, który aktualnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Aktualnym liderem Pucharu Świata pozostaje Stefan Kraft, który na swoim koncie posiada 1578 punktów. Za jego plecami plasuje się Japończyk Ryoyu Kobayashi (1382 pkt) oraz wspomniany Andreas Wellinger (1294 pkt).

Kadra kobiet

Jeśli chodzi o kadrę kobiet, to do Norwegii uda się sześć reprezentantek Niemiec. Powołanie na pierwszoligowe zawody otrzymały Katharina Schmid, Selina Freitag, Anna Rupprecht, Juliane Seyfarth, Luisa Goerlich, a także Agnes Reisch.

– „W czwartek lecimy do Norwegii. Nie mogę się doczekać Raw Air, również dlatego, że w programie mamy Trondheim z nowymi skoczniami w Pucharze Świata, a nigdy wcześniej nie byłam w Trondheim. Mam nadzieję, że oddam tam dobre skoki. Nie mogę się też doczekać startu w Oslo. Całkiem nieźle radziłam sobie tam w zeszłym roku, nawet jeśli początek nie był najlepszy. To nie jest łatwa skocznia. Muszę bardzo się starać, ponieważ chcę dostać się do pierwszej 15-tki w klasyfikacji generalnej, żeby móc ponownie wystartować w lotach narciarskich” – wyznaje Selina Freitag.

Selina Freitag, fot. Martyna Okrzesik

– „Naprawdę nie mogę się doczekać Raw Air, nawet jeśli Lillehammer nie będzie w tym roku, czego trochę żałuję. Niemniej jednak jestem podekscytowana na myśl o zawodach, zwłaszcza na nowych obiektach w Trondheim. Jak dotąd słyszałam same dobre rzeczy o nowych skoczniach przyszłorocznych mistrzostw świata i nie mogę się doczekać, aż sama na nich będę skakać. Oczekiwania na loty narciarskie w Vikersund jest ogromne. Tym razem mamy zaplanowane dwa konkursy. Mam nadzieję na dobre zakończenie sezonu – nawet jeśli mamy jeszcze konkurs w Planicy. Natomiast w Norwegii nadal panuje zima i nie mogę się tego doczekać” – komentuje Katharina Schmid.

Jeśli chodzi o klasyfikację generalną Pucharu Świata kobiet to nadal przewodzi jej Słowenka Nika Prevc, która do tej pory zgromadziła sumę 1105 punktów. Drugą pozycję w tabeli zajmuje Austriaczka Eva Pinkelnig (931 pkt), zaś trzecią lokatę Japonka Yuki Ito (876 pkt). Najlepsza z Niemek – Katharina Schmid – plasuje się na dziesiątym miejscu, z notą 520 punktów.

Harmonogram zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Oslo

Piątek, 08.03.2024
14:45 – Oficjalny trening mężczyzn
17:00 – Kwalifikacje mężczyzn
18:15 – Oficjalny trening kobiet
20:00 – Kwalifikacje kobiet

Sobota, 09.03.2024
13:40 – Seria próbna mężczyzn
14:40 – Konkurs mężczyzn
16:45 – Konkurs kobiet

Niedziela, 10.03.2024
11:30 – Kwalifikacje kobiet
13:00 – Kwalifikacje mężczyzn
14:20 – Konkurs mężczyzn
17:00 – Konkurs kobiet

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: deutscheskiverband.de

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać