Erzbergschanzen – Eisenerz, Austria

przez Zofia Hunkiewicz

Obiekty w Eisenerz z pewnością są dobrze znane Austriakom jak i zawodnikom z niższych rang. To właśnie w tym miejscu rozgrywane są zawody z cyklu Alpen Cup, bądź Puchar Kontynentalny kombinacji norweskiej. Ponadto uczniowie z pobliskiej szkoły NAZ Eisenerz mają możliwość trenowania tam. Erzberg Arena składa się z czterech obiektów, jednakże my na tapet weźmiemy dziś największy z nich, czyli Erzbergschanzen.

Erzbergschanzen, fot. Artur Bała

Parametry skoczni

  • Wielkość skoczni: HS 109
  • Punkt K: 98 m
  • Długość najazdu: 92,5 m
  • Nachylenie najazdu: 35°
  • Długość progu: 6,45 m
  • Nachylenie progu: 11°
  • Wysokość progu: 2,450 m
  • Nachylenie zeskoku: 37°

Historia

Budowa kompleksu datowana jest na początek lat 90-tych. Wówczas punkty konstrukcyjne plasowały się na 90, 60. oraz 25. metrze. Dużym problemem był fakt, iż obiekty nie były pokryte igelitem. Wiązało się to z tym, że nie nadawały się do użytku latem. Erzberg Arena została oddana do użytku w 1997 roku. W międzyczasie kompleks gościł wielu zawodników. Skupiając się jednak na największym obiekcie, warto wspomnieć, iż Andreas Widhoelz został na nim pierwszym zwycięzcą. W późniejszych latach na Erzbergschanzen sportowcy brali udział w Pucharach Kontynentalnych, mistrzostwach Austrii, bądź zawodach kombinacji norwerskiej.

W 2015 oraz 2016 roku obiekt został zmodernizowany i rozbudowany. Nowe punkty konstrukcyjne rozmieszone zostały na 98, 63,5, 32, a także 12. metrze. Dodatkowo stworzono nowe szatnie, wieżę sędziowską, pomieszczenie do woskowania nart oraz wyposażenie w system naśnieżania. Jedną z najważniejszych aspektów był fakt, iż zamontowano igelit, co miało umożliwić zawodnikom treningi w lato. Przebudowa pozwoliła włączyć w kompleks stadion narciarstwa biegowego oraz strzelnicę biathlonową.

Rekordziści

Podczas zawodów w Austrii (18 marca 2017) rekord poprawiano trzy razy. Najpierw rekordzistą został Markus Rupitsch, który skoczył 111 metrów. Chwilę później o pół metra dalej wylądował Mika Schwann. Ostatecznie to jednak do Markusa Rupitscha należy oficjalny rekord. Austriak skoczył 112,5 metra. Nie jest to jednak najdłuższy skok, bowiem rok wcześniej w lato kombinator norweski Florian Altenburger ustał na 114. metrze. Rekordzistką kobiet jest kombinatorka Gyda Westvold Hansen. Norweżka skoczyła 110 metrów. Natomiast jeśli chodzi o rekord skoczkiń to należy on do Lisy Eder (absolwentki NAZ Eisenerz) i wynosi on 104 metry.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter. Ponadto jeśli jesteście ciekawi o jakiej skoczni pisałyśmy ostatnio to zachęcamy was do kliknięcia tutaj.

źródło informacji – skisprungschanzen.com, mapaustria.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać