Frida Westman

przez Małgosia Mikulska

Frida Westman jest najlepszą reprezentantką Szwecji w historii Pucharu Świata. Na co dzień trenuje w Norwegii pod okiem między innymi Roara Ljøkelsøya, jednak reprezentuje szwedzki klub IF Friska Viljor.

Frida Westman fot. Martyna Okrzesik
Frida Westman, fot. Martyna Okrzesik

Frida urodziła się w mieście położonym w północnej części Szwecji, Örnsköldsvik. Od 2019 roku jednak mieszka w Trondheim w Norwegii. Przeprowadziła się tam, aby uczęszczać do szkoły kształcącej przyszłe skoczkinie oraz przyszłych skoczków. Zamiłowanie do tego sportu Frida ma we krwi, bowiem jej ojciec, Magnus Westman, również próbował swych sił w tej dyscyplinie. Reprezentował on nawet kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1992 oraz w 1994 roku.

Początki kariery

W międzynarodowych zawodach pod patronatem FIS wzięła udział po raz pierwszy 11 marca 2016 roku w Harrachovie. Był to konkurs w ramach cyklu FIS Cup, uplasowała się wtedy na 20. miejscu. Już we wrześniu tego samego roku zadebiutowała w Letnim Pucharze Kontynentalnym, gdzie zajęła 30. miejsce.

Sezon 2018/2019 był dla Westman pechowy, bowiem nabawiła się wtedy dwóch kontuzji, co wykluczyło ją z konkurowania w zawodach aż do konkursu z cyklu Pucharu Kontynentalnego w styczniu 2020 roku. Odbył się on w Renie, a Frida uplasowała się na 22. oraz 13. lokacie.

Puchar Świata

Szwedka zadebiutowała w Pucharze Świata 26 listopada 2021 roku w Niżnym Tagile w Rosji. Zdobyła też wtedy swoje pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej, ponieważ zajęła 20. oraz 18. miejsce. Był to najlepszy wynik w historii szwedzkich skoków narciarskich kobiet w Pucharze Świata. Już w kolejny weekend w Lillehammer, poprawiła ten wynik zajmując 13. miejsce, a kilka tygodni później 10. oraz 7. w Willingen. Najwyżej uplasowała się w zawodach w austriackim Hinzenbach, gdzie dwukrotnie udało jej się uplasować tuż za podium, na 4. miejscu. Sezon 2021/2022 zakończyła na 13. miejscu z dorobkiem 358 punktów.

Sezon 2022/2023 zaczął się dla Westman doskonale, bowiem już w czasie zawodów inaugurujących zmagania Pucharu Świata w Wiśle odniosła swoje największe jak dotąd sukcesy. W pierwszych kwalifikacjach wylądowała aż na 130,5 m, co pozwoliło jej na pobicie oficjalnego rekordu skoczni. W pierwszym konkursie wywalczyła 4. lokatę, jednak już dzień później po raz pierwszy w karierze stanęła na podium zawodów najwyższej rangi. Lepsze od niej okazały się jedynie Katharina Althaus oraz Eva Pinkelnig. Niestety, finałowy skok w czasie tego konkursu okazał się pechowy. Frida w czasie lądowania odniosła uraz łąkotki, skutkiem czego przez kolejne miesiące zmagała się z poważną kontuzją.

Pomimo wielu starań Szwedce nie udało się wrócić na Mistrzostwa Świata w Planicy. Jej komentarz do tej sytuacji możecie przeczytać tutaj. Nie było pewności czy jeszcze ujrzymy tę zawodniczkę na arenie międzynarodowych zmagań w tym sezonie. Ostatecznie wzięła udział w jednych zawodach w Lillehammer gdzie zajęła 24 miejsce. Po tym konkursie ponownie wycofała się rywalizacji.

Igrzyska Olimpijskie

Frida Westman jest pierwszą Szwedką reprezentującą kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w skokach narciarskich. Miało to miejsce w 2022 roku w Pekinie. W zawodach na skoczni normalnej zajęła 16. miejsce.

instagram.com/fridaweestman/

Ciekawostki

Prywatnie jest związana z norweskim skoczkiem narciarskim Robinem Pedersenem.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami, to zachęcamy do odwiedzenia i śledzenia nas na portalach społecznościowych: Instagram, Facebook, Twitter.

źródła: fis-ski.com, eurosport.tvn24.pl, instagram.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać