Frida Westman: ,,Celem był medal w Planicy”

przez Martyna Okrzesik

Frida Westman nie weźmie udziału w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023 w Planicy. Szwedka zajęła 3. pozycję podczas inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w Wiśle, co było jej pierwszym podium w karierze. Niestety, wówczas zawodniczka doznała kontuzji kolana, co na resztę sezonu wykluczyło ją ze startów.

– ,,Kiedy nie było cię przez jakiś czas, powrót jest oczywiście niewiadomą. Czułem się coraz lepiej, ale nadal nie jestem mentalnie gotowa, aby dać z siebie 100%, co jest warunkiem koniecznym w skokach narciarskich, zwłaszcza podczas mistrzostw. Muszę być ze sobą szczera i nie podejmować żadnego głupiego ryzyka” – komentuje Frida Westman.

Frida Westman, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ PROBLEMY NORWEGÓW I FRIDY WESTMAN – NEWSY

– ,,To była walka z czasem. Skoki Fridy wyglądały dobrze, ale nadal czuła niepewność, a jej lądowania nie wyglądają dobrze. Kładziemy nacisk na to, co będzie najlepsze w perspektywie długoterminowej. Frida chce być najlepsza, może być najlepsza, a ma ku temu zarówno możliwości, jak i odpowiednie warunki. Nierozsądnie jest spieszyć się pod kątem mistrzostw świata i mieszać adrenalinę z obecną niepewnością” – mówi Andreas Arén, odpowiedzialny za skoki narciarskie w Szwedzkim Związku Narciarskim.

Frida Westman doznała kontuzji łąkotki w prawym kolanie. Skok w Wiśle, który zapewnił jej pierwsze podium w karierze i tym samym pierwsze szwedzkie podium w Pucharze Świata od 30 lat, wykluczył ją z dalszych startów w sezonie. Podczas weekendu w Wiśle wydawać się mogło, że Szwedka będzie jedną z głównych zawodniczek w sezonie 2022/23. Wiele osób typowało ją jako faworytkę do zdobycia Kryształowej Kuli. W efekcie jednak 21-latka ostatnie tygodnie spędzała na intensywnej rehabilitacji i powrocie do zdrowia.

ZOBACZ TEŻ DOBRE WIEŚCI DLA WESTMAN. NOWE ZAWODY W POLSCE – NEWSY

,,Celuję w przyszłość”

– ,,Zanim doznałam kontuzji, celem był medal w Planicy. Nie będzie mnie tam, dlatego celuję w przyszłość. Teraz mam kilka tygodni więcej spokoju, aby pracować nad lądowaniami, które są moim słabym punktem. Lepiej przyjechać silnym na następne mistrzostwa, niż jechać teraz z dozą niepewności” – wyznaje Szwedka.

– ,,Jestem przekonany, że Frida w Planicy mogłaby pokazać dobre skoki, ale wiązałoby się to z niepewnością i ryzykiem. Nie chcemy znaleźć się w takiej sytuacji. Mistrzostwa Świata 2025, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 i Mistrzostwa Świata 2027 to wciąż główne cele” – dodaje Arén.

Kolejnymi przystankami w kalendarzu Pucharu Świata jest Raw Air w Oslo i Lillehammer oraz finałowe zawody w Lahti. Istnieje możliwość, że Frida Westman pojawi się już na zawodach w Norwegii.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: skidor.com 

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać