Problemy Norwegów i Fridy Westman – Newsy

przez Martyna Okrzesik

Kolejny tydzień za nami! Kontuzje nie opuszczają zawodników. Z problemami zdrowotnymi zmagają się Benjamin Østvold, Thomas Aasen Markeng, Killian Peier oraz Frida Westman. Natomiast Polacy odbyli swoje ostatnie zgrupowanie przed wyjazdem do Finlandii, a na świat przyszedł syn Manuela Fettnera. Do zimowego kalendarza dodano trzecioligowe zawody w Szczyrku, a skocznia Puijo w Kuopio zostanie poddana 3-letniej przebudowie. Dodatkowo Dawid Kubacki znalazł się na liście nominowanych w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Kolejne problemy Benjamina Østvolda

Tydzień temu wspominaliśmy, że Benjamin Østvold uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Tym razem Norweg za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze poinformował, że boryka się z problemami z plecami. W efekcie zawodnik rozpocznie swój sezon później niż planował.

– ,,Przez ostatnie kilka miesięcy borykałem się z problemami z plecami. Okazało się, że mam dwie małe kontuzje. Niestety nie wystartuję w Falun w ten weekend na inauguracji sezonu Norges Cup” – poinformował Norweg.

Benjamin Østvold

Ponad 10 operacji kolana

Thomas Aasen Markeng wciąż boryka się z problemami z kolanem. Młody Norweg przeszedł już ponad 10 operacji, a wciąż nie zapowiada się, aby mógł powrócić do sportu. Przypomnijmy, że urazu doznał po upadku w Klingenthal. Wówczas doszło do uszkodzenia łękotki i zerwania wiązadeł krzyżowych. Dodatkowo Markeng został powołany do kadry narodowej na sezon zimowy 2022/23. Niestety, ale ten jak i kolejny sezon wydają się być poza zasięgiem Mistrza Świata Juniorów z 2019 roku.

Sam Norweg nie może się już doczekać powrotu do treningów oraz zdeklarował, że mierzy w udział w Mistrzostwach Świata w Trondheim w 2025 oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 w Cortinie.

Nominacja i problemy Fridy Westman

Problemy nie opuszczają Fridy Westman. – ,,Wygląda to gorzej, niż na początku nam się wydawało” – takie słowa padają z ust Andreasa Arena na temat kontuzji młodej Szwedki. Przypomnijmy, że Frida Westman podczas inauguracyjnych zawodów w Wiśle zajęła 4. i 3. pozycję, co stało się jej życiowym wynikiem. Wówczas skoczkini doznała kontuzji, o której dokładniej wspominaliśmy tutaj. W efekcie czekało ją wiele badań. Zawodniczka skarży się na silne bóle kolana.

,,Badania, które wykonano w Norwegii nasuwają podejrzenia co do kilku kwestii, o których nie chcę na razie spekulować. W porozumieniu ze Szwedzkim Komitetem Olimpijskim postanowiliśmy przewieźć Fridę na dalsze badania do Sztokholmu” – wspominał Aren.

Badania w Szwecji wykazały uszkodzenie łąkotki oraz podejrzenie urazu więzadła krzyżowego. Zawodniczkę czeka artroskopia operacyjna zaplanowana na 23 listopada. Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Westman nie powróci zbyt szybko na skocznię. Natomiast kolejne zawody Pucharu Świata kobiet odbędą się 3 i 4 grudnia w norweskim Lillehammer.

Dodatkowo Frida Westman została nominowana do Odkrycia Roku 2022 w szwedzkiej gali sportowej.

Frida Westman, fot. Martyna Okrzesik

Ruka bez Killiana Peiera

Killian Peier odpuszcza kolejny weekend w zawodach Pucharu Świata. Szwajcar boryka się z kontuzją kolana, dokładniej z zapaleniem ścięgna rzepki. W efekcie nie oglądaliśmy go na skoczni od zakończenia sezonu zimowego 2021/22 oraz podczas inauguracji sezonu 2022/23 w Wiśle. Tym razem zawodnik poinformował, że nie pojawi się także w fińskim Kuusamo, lecz zapowiedział swoją gotowość na zawody w Titisee-Neustadt.

„Niestety, wbrew sercu, podjąłem decyzję, by nie brać udziału w zawodach podczas weekendu w Ruce. Chcę zrobić wszystko we właściwy sposób i nie forsować swojego organizmu zbyt mocno już na początku długiego sezonu. Zdecydowałem więc, że wstrzymam się jeszcze dwa tygodnie i uzyskam większą stabilność i zachowam bezpieczeństwo, jeśli chodzi o moje kolano. Mam nadzieję i jestem pewny, że ​​uda mi się rozpocząć sezon w Titisee-Neustadt” – wyjawia Peier.

Killian Peier, fot. Neja Tamshe

Henrik Fettner

Kolejny ze skoczków został ojcem! W tym tygodniu Manuel Fettner pochwalił się na swoim profilu na Instagramie, że na świat przyszedł jego syn – Henrik.

Kolejne zawody w Polsce

Kolejne zawody w Polsce zostały dodane do zimowego kalendarza w skokach narciarskich na sezon 2022/23. Mianowicie chodzi o FIS Cup w Szczyrku zaplanowane na 11 i 12 lutego na kompleksie skoczni „Skalite. To powrót trzecioligowej rywalizacji do Szczyrku po 2 latach. Wówczas na podium stanęli Richard Freitag, Mika Schwann oraz Jarosław Krzak, dla którego było to pierwsze podium w karierze. Natomiast drugiego dnia triumfował Niemiec Philipp Raimund, a za jego plecami uplasowali się Timon Pascal Kahofer i David Siegel.

Kompleks skoczni „Skalite”, fot. Martyna Okrzesik

Ostatnie zgrupowanie przed Ruką

Polscy skoczkowie odbyli swoje ostatnie zgrupowanie przed wylotem na zawody Pucharu Świata w Kuusamo. Zawodnicy trenowali na skoczniach w Szczyrku i Wiśle. Przypomnijmy, że w zawodach tych wystartują Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Tomasz Pilch oraz Aleksander Zniszczoł.

Kamil Stoch

Dawid Kubacki nominowany w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

Dawid Kubacki znalazł się w gronie 25 nominowanych w 88. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na Sportowca Roku. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 7 stycznia 2023 roku na antenie telewizji Polsat. Kubacki jest jedynym skoczkiem narciarskim, który otrzymał nominację.

Dawid Kubacki jako jedyny wywalczył medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Dokonał tego w konkursie indywidualnym na skoczni normalnej. W efekcie na jego szyi zawisł brązowy krążek. Wówczas złoto wywalczył Ryoyu Kobayashi, a srebro powędrowało do Manuela Fettnera.

Dodatkowo Kubacki wygrał w klasyfikacji generalnej cyklu Letniego Grand Prix. Podczas inauguracji sezonu Pucharu Świata w Wiśle zwyciężył w obu konkursach indywidualnych.

To trzeci raz gdy Dawid Kubacki został nominowany. Poprzednie nominacje otrzymał kolejno w 2019 i 2020 roku. Wówczas uplasował się na piątym i dziesiątym miejscu. Swoje głosy można oddawać w sposób SMS-owy oraz na stronie plebiscyt.przegladsportowy.pl.

Dawid Kubacki, fot. Agnieszka Krajewska

Puchar Świata wróci na Puijo?

Skocznia Puijo wróci do Pucharu Świata? Są na to spore szanse. W efekcie Fiński Związek Narciarski podpisał umowę z władzami miasta Kuopio. Cały kompleks skocznii ma zostać przebudowany. Prace nad skocznią mają potrwać trzy lata. W rezultacie na obiekcie K120 miałby zostać zamontowany system mrożenia torów najazdowych. Dodatkowo skocznia zostanie wyposażona w nowy igielit. Natomiast na mniejszej skoczni – K-90 – zaplanowano skorygowanie profil najazdu. Na odnowę czeka też wyciąg. Szacowane koszta to około 3,7 milionów euro. Ostatni raz zawody Pucharu Świata w Puijo odbyły się w 2016 roku, gdzie triumfował Michael Hayboeck.

Puijo

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło: własne, svt.se,yle.fi, newspix, Oppland Arbeiderblad, Instagram/@benjaminstvold, @kamilstochofficial, @manuelfettner, @thomasaamarkeng, Neja Tamshe, Martyna Okrzesik, Agnieszka Krajewska

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać