Zbiór newsów z tygodnia (13-19.06.2022)

przez Martyna Okrzesik

Pożar skoczni w Biberschlagu

W niedzielę o godzinie 8 rano na niemieckich skoczniach w Biberschlagu wybuchł pożar. Spalone zostały maty igielitowe na zeskoku, a sam ogień został ugaszony po około 20 minutach. Skocznie nie nadają się do użytku, a ich odbudowa wyniesie około 100 000 euro. Policja nie wyklucza podpalenia.

W skład obiektu wchodzą trzy skocznie (K-35, K-17 i K-10), które łączył wspólny zeskok. Kompleks należał do miejscowego klubu SV Biberau, który posiada około 50 reprezentantów. Warto wspomnieć, że obiekt został zbudowany przez jego samych członków w 2004 roku.

Marinus Kraus kończy karierę!

Kolejny niemiecki zawodnik postanowił zakończyć swoją sportową karierę. Tym razem jest to drużynowy medalista z Sochi – Marinus Kraus, który zadebiutował w 2013 roku na skoczni w Vikersund. Natomiast w 2011 roku wywalczył tytuł drużynowego wicemistrza świata juniorów. Niemiec ostatni raz w Pucharze Świata zaprezentował się w sezonie 2016/2017 podczas 64. Turnieju Czterech Skoczni podczas kwalifikacji w Ga-Pa w ramach grupy krajowej.

Marinus Kraus

,,Dziękuję za wspaniały czas. Informuję, że po sezonie postanowiłem zakończyć swoją aktywną karierę w skokach narciarskich. Jestem niesamowicie wdzięczny i szczęśliwy za to, co udało mi się osiągnąć w swojej karierze. To o wiele więcej, niż kiedykolwiek marzyłem jako dziecko.” – stwierdza Marinus Kraus.

,,Oczywiście ostatnie lata i koniec mojej kariery wyobrażałem sobie trochę inaczej. Niestety, po moich urazach i operacjach system nie wspierał mnie tak, jak sobie tego życzyłem. Ale fizycznie udało mi się wrócić do najwyższego poziomu i na koniec udało mi się oddać kilka fajnych skoków. Udało mi się przeżyć wiele pięknych chwil w mojej karierze i te wspomnienia będą trwać wiecznie.” – komentuje 31-latek.

Andreas Wank, Marinus Kraus, Andreas Wellinger, Severin Freund

,,Chciałbym bardzo podziękować wszystkim trenerom, towarzyszom i kibicom, którzy zawsze wspierali mnie w ciągu ostatnich kilku lat i oczywiście wcześniej, i którzy zawsze dawali z siebie wszystko. Dziękuję wszystkim sponsorom, którzy towarzyszyli mi przez całą moją karierę. Największe podziękowania kieruję do mojej dziewczyny, rodziny i przyjaciół, bez Was nic z tego nie byłoby możliwe. Na koniec chciałbym podziękować Wam fanom z głębi serca. Miło wiedzieć, że nasz sport inspiruje tak wielu ludzi.” – przyznaje Niemiec.

Ostatni występ na arenie międzynarodowej 31-latek zaliczył w zawodach FIS Cup w Oberhofie końcem lutego.

Zawody w Trondheim przeniesione do Lillehammer!

Po raz czwarty nie obejrzymy zawodów w norweskim Trondheim, a tym samym turniej Raw Air po raz kolejny nie zawita do wszystkich czterech miast. Ostatni raz zmagania w tym mieście mogliśmy obejrzeć w marcu 2020 roku, natomiast zakończyło się jedynie na prologu. Konkursy zostały odwołane z uwagi na rozpoczynającą się pandemię covid-19. Wówczas wtedy zakończono cały sezon 2019/2020.

W 2021 roku rozpoczęto przebudowę norweskiego obiektu Granåsen na nadchodzące mistrzostwa świata w Trondheim w 2025 roku. Z tej uwagi Trondheim nie gościło zawodów Raw Air w 2021 i 2022 roku. Rywalizacja miała dojść do skutku 15-16 marca 2023 roku. Natomiast w piątek FIS poinformowała, że jest to niemożliwe ze względu na problemy techniczne. Również została podana informacja, że odwołane zawody zostaną przeniesione do Lillehammer na Lysgårdsbakken, gdzie czekają nas cztery dni rywalizacji (13-16 marca).

Konkurs indywidualny zamiast mikstu w Rasnovie

Oprócz zmian w Norwegii FIS poinformowała o tym, że w rumuńskim Rasnovie nie zostanie rozegrany zaplanowany mikst w ramach zawodów Pucharu Świata (18-19 lutego 2023). Zamiast niego odbędą się dwa konkursy indywidualne mężczyzn jak i kobiet.

Trambulina Valea Cărbunării

Czeskie zawody w Łomicy. Ostatni skok Cestmira Koziska

Zwycięzcą rywalizacji 48. edycji zawodów Velka Cena rozgrywanych w Łomnicy nad Popełką został podopieczny Roberta Matei – czeski kombinator norweski Tomas Portyk, dzięki skokom na 70 i 74 metry. Drugą lokatę o zaledwie 2,2 straty punktu zająl Frantisek Lejsek (72 i 73,5m). Na trzecim miejscu uplasował się Cestmir Kozisek (71 i 72m), który oddał swój ostatni skok w karierze.

Najlepsza 10 zawodów w Łomicy
Lp.ZawodnikRocznikI skokII skokNota
1.PORTYK Tomas199674m70m240.8
2.LEJSEK Frantisek200272m73.5m238.6
3.KOZISEK Cestmir199171m72m238.1
4.HOLUB Benedikt200069.5m74.5m234.3
5.HAUSER Krystof200271.5m72m228.7
6.DANEK Lukas199771m70.5m227.8
7.HOLIK Frantisek199869.5m72.5m227.4
8.RYDL Radek200169m71.5m223.6
9.RYGL David200570.5m69.5m222.0
10.STOLARZ Vojta200771.5m73.5m213.9

Na starcie zabrakło Romana Koudelki i Filipa Sakali. Natomiast na liście znaleźli się także reprezentanci Polski. Najlepszym z nich okazał się były reprezentant Polski w kombinacji norweskiej Krystian Gryczuk (65,5 i 65m) który zajął 15. pozycję. Dodatkowo 45. miejsce wywalczyl Dawid Kaszuba (48,5 i 50,5m) z ZKN Sokół Zagórz. Tuż za nim znalazł się Jakub Mirowski (48,5 i 49m) i 48. Dawid Jurga (34 i 33m).

Christian Kathol zastąpi Mikę Jukkarę!

Mika Jukkara – dotychczasowy kontroler sprzętu w Pucharze Świata na własną prośbę rezygnuje ze swojej posady. Fin swoją funkcję pełnił zaledwie jeden sezon. Rolę nowego kontrolera już od Letniego Grand Prix w Wiśle sprawował będzie Austriak Christian Kathol.

„Dla mnie był to sezon pełen emocji i wyzwań. Nie tylko dlatego, że był to sezon olimpijski. To zaszczyt być częścią rodziny skoków narciarskich i być częścią rozwoju sprzętu. Dokonaliśmy wielu zmian w przepisach dotyczących sprzętu i pomiarów we współpracy z moimi kolegami, komisjami FIS i zespołami. To był duży krok i mocno wierzę, że te zmiany sprawią, że nasz sport będzie jeszcze silniejszy, przejrzysty i wartościowy. Tu chciałbym podziękować moim kolegom Sandro Pertile, Borkowi Sedlakowi i Horstowi Nilgenowi. Wielkie podziękowania również dla Christiana Kathola za wsparcie w trakcie sezonu. Dużo razem pracowaliśmy i przeżyliśmy wiele miłych i niezapomnianych chwil. Współpraca była dla mnie zaszczytem, wszyscy to profesjonaliści. Jednak teraz nadszedł czas, abym z powodów osobistych stawił czoła innym wyzwaniom. Skoki narciarskie zawsze będą częścią mojego życia.” – komentuje Mika Jukkara.

„To zaszczyt mieć możliwość pracy w roli kontrolera sprzętu w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Po sezonie olimpijskim wprowadziliśmy wiele zmian. Ogromnie szanuję Mikę Jukkarę, który w tym czasie sprawował czołową funkcję. Wraz ze zmianami w kroju kombinezonu i ograniczeniami dotyczącymi butów do skoków i nart, zrobiliśmy duży krok, pozytywnie wpłynie również wdrożenie jasnego procesu certyfikacji sprzętu. Moim celem, jeśli chodzi o kontrolę sprzętu, jest zapewnienie przejrzystości dla sportowców i trenerów, z procesem dokumentacji i statystykami dostępnymi dla zespołów.” – komentuje Christian Kathol.

Christian Kathol

,,Od dawna jestem głęboko związany ze skokami narciarskimi. Do 2004 roku byłem prezesem mojego macierzystego klubu w Klagenfurcie. W 2005 roku zacząłem jako sędzia FIS, 2010 jako TD z wieloletnimi zadaniami w Pucharze Świata. Od 2020 roku jestem koordynatorem zawodów FIS Cup mężczyzn i pracuję jako kontroler sprzętu skoków narciarskich”. – mówi o sobie Austriak.

„Przede wszystkim chciałbym podziękować Mice Jukkarze za to zaangażowanie w minionym sezonie. Wszyscy mamy świadomość, że rola kontrolera sprzętu jest bardzo wymagająca i niełatwa do wykonania. Miniony rok był jeszcze trudniejszy niż zwykle ze względu na presję igrzysk olimpijskich. – mówi Sandro Pertile.

,,Skoki narciarskie stają się coraz bardziej profesjonalne i liczy się każdy najmniejszy szczegół. Dlatego nie jest łatwo śledzić rozwój. Ale jednocześnie, po kilku miesiącach doświadczeń i dyskusji, skoki narciarskie rozwiązały teraz wiele problemów z przeszłości, a my skorzystaliśmy z okazji, aby przejść od „wyzwania” do „szansy”, aby poprawić nasz sport. W ciągu ostatniego miesiąca przeprowadzaliśmy owocne rozmowy z firmami produkującymi sprzęt, dostosowywaliśmy przepisy oraz zupełnie nowy Katalog FIS ze wszystkimi zatwierdzonymi produktami zdecydowanie pozwoliły nam wejść na wyższy poziom.” – zapewnia Sandro Pertile.

Przejście od Miki Jukkary do nowego kontrolera sprzętu Christiana Kathola będzie płynne. Christian był drugim kontrolerem sprzętu przez około 80% zawodów w zeszłym roku i prawie za każdym razem po igrzyskach olimpijskich. Jak każdy z nas przeszedł przez cały proces podczas ostatniego miesiąca. We współpracy z Miką wprowadził wymagane poprawki i nauczył się z doświadczeń ostatniego sezonu. To bardzo dobre rozwiązanie, aby kontynuować pracę nad wysokim poziomem systemu sterowania na naszych zawodach.” – stwierdza dyrektor Pucharu Świata.

Silje Opseth z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa!

Norweska skoczkini narciarska Silje Opseth poinformowała na swoim profilu na Instagramie, że otrzymała ona pozytywny wynik testu na covid-19. ,,W końcu mnie dopadł” – komentuje Norweżka.

Silje Opseth

Nowa rola Matjaza Zupana w Japonii

Japoński dziennik sportowy hochi.news podał, że nowym trenerem Tsuchiya Ski Club zostanie Matjaz Zupan, który od 2017 roku sprawował funkcję głównego szkoleniowca Vladimira Zografskiego. Według nieoficjalnych informacji, rolę nowego trenera Bułgara ma objąć Grzegorz Sobczyk, który minionej zimy pełnił funkcję asystenta Michala Dolezala w polskiej kadrze narodowej.

Matjaz Zupan

Do tej pory rolę trenera japońskiego klubu od 2019 roku sprawował Austriak Richard Schallert, który zastąpił Fina Janne Väätäinena. Do reprezentantów Tsuchiya Ski Club należy Ryoyu Kobayashi, który w minionym sezonie zdobył m.in. kryształową kulę, olimpijskie medale oraz złotego orła. W skład klubu wchodzą także Noriaki Kasai, Yuki Ito, Tatsunao Kobayashi oraz Masamitsu Ito.

Natomiast nadal nie znamy nazwiska nowego głównego szkoleniowca reprezentacji Japonii, które do tej pory pełnił Hideharu Miyahira. Aktualnie obowiązki te sprawuje Masahiko Harada.

Zgrupowania w Planicy i Stams

Kadra narodowa rozpoczęła treningi w słoweńskiej Planicy pod okiem Thomasa Thurnbichlera. W efekcie kadrowicze oddadzą swoje skoki na obiekcie HS80 i HS102 ze względu na modernizację skoczni HS138. Poprzednio zawodnicy trenowali w Szczyrku i Zakopanem.

,,Upał daje się we znaki ale nie odbiera przyjemności ze skakania. – komentuje Kamil Stoch na swoim profilu na Instagramie.

Jakub Wolny, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki

,,Na treningch topimy się w kombinezonach przy tych temperaturach. Potem można ochłodzić się w rzece.” – stwierdza Jakub Wolny na swoim instagramowym profilu.

Zawodnicy wystąpią już 22-24 lipca na Letnim Grand Prix w Wiśle.

Natomiast kadra B oraz kadra młodzieżowa wybrały się na zgrupowanie do austriackiego Stams.

Maciej Kot, Andrzej Stękała, Jan Habdas

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne, FIS, hochi.news
źródło grafiki: inSüdthüringen,berkutschi, Instagram/@krausmarinus, @tomas_portyk_96, @silje9915,@szyybki, @maciejkot, siol

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać