FIS Cup w Einsiedeln: Triumf Rainera

przez Aleksandra Rajewicz

Po wczorajszym triumfie Ulricha Wohlgenannta nadszedł czas na drugi dzień rywalizacji w szwajcarskim Einsiedeln. Na starcie konkursu stanęło 32 zawodników. Zmagania zostały zdominowane przez Austriaków, zaś najlepszy tym razem okazał się Stefan Rainer.

Andreas Küttel-Schanze, fot. Maksim Bartolj

Pierwsza seria

Ten dzień rywalizacji rozpoczął się od razu od pierwszej serii konkursowej. Belka została ustawiona na platformie 12., gdyż wiatr był delikatnie sprzyjający. Po skokach 22 zawodników jednak belkę obniżono o poziom. Zmagania wystartował Kanadyjczyk Penning, który uzyskał jedynie 89 metrów i ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu 30.
Liderem na półmetku był Austriak Stefan Rainer, który uzyskał 114 metrów. Tuż za nim sklasyfikowano jego rodaków: drugi był Timon-Pascal Kahofer, który wylądował metr bliżej, zaś trzeci Ulrich Wohlgenannt (109.5 metra).

Stefan Rainer, fot. Zofia Hunkiewicz

Tuż za podium uplasował się Niemiec Martin Hamann, który uzyskał 109.5 metra, piąty był Austriak Janni Reisenauer (106.5 m), zaś szósty Peter Resinger (112 m).

Reprezentant Francji Julien Gay w pierwszej serii uzyskał 109.5 metra i na półmetku zajmował dobre 9. miejsce. Warto też podkreślić występ Yanicka Wassera. Szwajcar wylądował na odległości 108 metrów i był 10.

Wśród reprezentantów Polski najwyżej sklasyfikowanym był 15. Szymon Jojko, który uzyskał 107 metrów. Na miejscu 20. był Marcin Wróbel (105 m), 21. był Jan Galica (107 m), zaś 29. Szymon Byrski (94.5 m).

Faustin Moureaux z Francji został zdyskwalifikowany.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Finałowa seria rozpoczęła się o godzinie 10:15 z belki 11. Ostatecznie triumfatorem zmagań w Einsiedeln został Stefan Rainer, który w drugiej próbie uzyskał 113 metrów. Warto wspomnieć, że Austriak jako jedyny swój skok oddawał z belki 10. Tuż za nim na drugą lokatę awansował Ulrich Wohlgenannt (114 m), zaś trzeci był Timon-Pascal Kahofer (110 m). Za podium ze startą 0,4 do trzeciego zawodnika zmagania ukończył Hamann (114.5 m). Piąty był Janni Reisenauer (115 m). Na szóstą pozycję po dobrej próbie na 110.5 metra awansował Simon Steinbeißer. Warto wspomnieć, że Niemiec po pierwszej próbie był 12.

Wśród Polaków najwyżej byli wspólnie na 19. miejscu Marcin Wróbel (105 m) oraz Szymon Jojko (102.5 m). 22. był Jan Galica (105 m), zaś o cztery pozycję, czyli na 25. miejsce awansował Szymon Byrski (103.5 m).

Szwajcar Sandro Hauswirth, który na półmetku był 11., został zdyskwalifikowany.

Warto pochwalić występ Kanadyjczyka Tarika Vanwierena. Zawodnik po próbach na 98.5 oraz 103 metry został sklasyfikowany na 24. miejscu. Dobry występ zanotował także reprezentant Francji Gay, który po próbie na 106 metrów obronił 9. miejsce.