FIS Cup w Szczyrku: zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

Po blisko miesiącu przerwy skoczkowie powracają do walki o punkty w cyklu FIS Cup. W najbliższych dniach miejscem „trzecioligowej” rywalizacji będzie Szczyrk, gdzie na największej skoczni kompleksu „Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków odbędą się dwa konkursy. Będą to zarazem pierwsze zawody rangi międzynarodowej w tym sezonie pod Skrzycznem po tym, jak wcześniej odwołano konkurs Pucharu Świata, a następnie także zmagania w ramach Alpen Cup.

Skalite, fot. Martyna Okrzesik

Kilka słów o skoczni

Pierwsze zawody na skoczni Skalite miały miejsce 14 lutego 1937 roku. Na przestrzeni lat obiekt był stale modernizowany, a odbywały się na nim m.in. mistrzostwa Polski i zawody w ramach Pucharu Beskidów. Najnowsza historia skoczni sięga jesieni 2007 roku, kiedy dokonana została ostatnia gruntowna renowacja. Przeprowadzono ją z myślą o Mistrzostwach Świata Juniorów 2008, które ostatecznie z powodu braku śniegu w Szczyrku przeniesiono do Zakopanego. W 2009 roku za to udało się przeprowadzić inną juniorską imprezę, a mianowicie Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, wygrany przez Petera Prevca. Poza tym Szczyrk gościł także m.in Letnie Grand Prix (2011, 2023), Letni Puchar Kontynentalny czy regularnie cykl FIS Cup. W 2024 roku do skutku miał dojść wyczekiwany debiut skoczni w Pucharze Świata, lecz po skokach 40 z 50 zawodników w pierwszej serii zawody odwołano z powodu warunków wietrznych.

Obecnie skocznia normalna w Szczyrku posiada punkt konstrukcyjny wyznaczony na 95. metrze, zaś rozmiar na 104. Oficjalny rekord skoczni należy do Kristoffera Eriksena Sundala, który podczas kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata rozegranych 16 stycznia 2024 roku uzyskał 101 metrów. Oczywistym jest jednak, że oddawano tam znacznie dłuższe skoki. Pewnego rodzaju legendą owiana jest próba Krzysztofa Leji na 116 metrów z 1 marca 2011 roku. Jest to najdłuższa zanotowana odległość w historii Skalite.

ZOBACZ TEŻ: SKALITE – SZCZYRK, POLSKA

Lista startowa

Do konkursów zgłoszonych zostało 71 skoczków z 10 państw. Na starcie zabraknie kilku zawodników ze ścisłej czołówki klasyfikacji generalnej FIS Cup. Mianowicie chodzi o 2. Francisco Moertha, 3. Timona-Pascala Kahofera, 4. Ulricha Wohlgenannta czy 5. Adama Niżnika. Wymienieni reprezentanci Austrii w ten weekend wezmą udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer, natomiast Polak zmaga się urazem lewego stawu skokowego.

Obecnym liderem klasyfikacji cyklu jest reprezentant Austrii – Stefan Rainer. Zawodnik do tej pory zgromadził 824 pucharowe punkty. Kolejne dwie pozycje w tabeli zajmują jego rodacy – Francisco Moerth (759 pkt), a także Timon-Pascal Kahofer (470 pkt). 

Szansę występu w domowych zawodach dostało aż 20 Polaków. Powołanie otrzymali: Tymoteusz Amilkiewicz, Szymon Byrski, Tymoteusz Cienciała, Dawid Dzioboń, Jan Galica, Szymon Jojko, Klemens Joniak, Piotr Kocur, Jarosław Krzak, Łukasz Łukaszczyk, Mateusz Maciusiak, Stanisław Majerczyk, Michał Obtułowicz, Karol Pieczarka, Szymon Sarniak, Klemens Staszel, Wiktor Szozda, Kacper Tomasiak, Szymon Urbański, a także Marcin Wróbel. Dla Cienciały, Kocura, Dziobonia, Pieczarki i Maciusiaka będzie debiut na tym szczeblu rywalizacji. W składzie zabrakło ostatecznie chorego Tomasza Pilcha.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram FIS Cup w Szczyrku

Plan zawodów, fot. Martyna Okrzesik

Chwila wspomnień

Zimą 2022/2023 zawody rangi FIS Cup odbywały się w Szczyrku w nieco późniejszym terminie, albowiem rozegrano je w dniach 11-12 lutego 2023 roku. Wówczas na obiekcie Skalite brylowali przede wszystkim reprezentanci Niemiec. Pierwszego dnia rywalizacji swoich konkurentów rozgromił Martin Hamann, który drugiego Kacpra Juroszka pokonał różnicą 22.4 punktu. Najniższy stopień podium należał do Hannesa Landerera z Austrii.

W niedzielę Niemcy zaliczyli dublet, aczkolwiek tym razem triumf odniósł Felix Hoffmann, detronizując Martina Hamanna. Bardzo udany weekend trzecim miejscem dopełnił Kacper Juroszek, a w pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden reprezentant Polski-ósmy Adam Niżnik.

Martin Hamann, Felix Hoffmann, Kacper Juroszek, fot. Dominika Śmiech

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: fis-ski.com, skisprungschanzen.com
Źródła grafiki: Martyna Okrzesik, Dominika Śmiech

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać