Francisco Moerth

przez Aleksandra Rajewicz

Francisco Moerth to austriacki skoczek narciarski, który urodził się 9 lipca 1999 roku. Reprezentuje klub WSC Bad Mitterndorf. Zawodnik w swoim dorobku posiada między innymi triumf w klasyfikacji generalnej FIS Cup 2021/2022.

Francisco Moerth, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery

Austriak na arenie międzynarodowej zadebiutował w cyklu Alpen Cup w sezonie 2016/2017. Jednak jego wyniki nie były zachwycające. Na dwanaście występów jedynie trzy razy punktował. W FIS Cup po raz pierwszy wystąpił w lipcu 2017 w Villach, gdy uplasował się na 27. pozycji.

Podczas lata 2019 zadebiutował w zmaganiach drugoligowych, w Kazachstanie uplasował się 26. oraz 12. pozycji. W zimowej wersji cyklu wystąpił w styczniu 2020 roku w Bischofshofen od razu plasując się w czołowej „30”, dokładnie na 19. oraz 20. pozycji. W elicie wystartował jedynie podczas sezonu 2022/2023, jednak z marnym skutkiem, gdyż ani razu nie zdobył punktów.

Sezon 2018/2019

Podczas tego sezonu Moerth występował głównie w FIS Cup oraz Alpen Cup. W tym drugim cyklu pojawiał się dwanaście razy, zaś punktów nie zdobył jedynie dwukrotnie. Najwyższą lokatę uzyskał podczas zmagań w Kranju i była to 6. pozycja.

W FIS Cup wystąpił jedynie czterokrotnie, jego starty można połowicznie uznać za udane, gdyż dwa razy punktował. Miało to miejsce w Rastbüchl, gdzie był 20. oraz 24. Poza najlepszą „30” znalazł się podczas weekendu w Villach, gdy pierwszego dnia był 52., zaś drugiego 35.

2019/2020

Zarówno w lecie, jak i w zimie Austriak występował w drugo i trzecioligowych zmaganiach. W letniej edycji Pucharu Kontynentalnego wystąpił sześciokrotnie, zaś dwa razy punktował w Kazachstanie, gdy był 26. i 12. W zimę jego starty można zaliczyć do lepszych, pomimo czterech występów, za każdym razem był w „30”. Na 19. oraz 20. pozycji znalazł się Bischofshofen, natomiast 29. i 28. był w Lahti.

Większość sezonu Moerth spędził w FIS Cup. Na 20. występów jedynie trzy razy nie punktował. Austriak najlepszy wynik odnotował podczas styczniowego konkursu w Zakopanem, gdyż to tam po raz pierwszy w karierze stanął na podium, dokładnie na 3. pozycji. W czołowej „10” plasował się jeszcze cztery razy – 9. był w Kazachstanie, dwukrotnie 4. w Oberwiesenthal, a także 10. w Notodden. Te dobre występy umożliwiły Austriakowi uplasować się na 7. pozycji w klasyfikacji generalnej cyklu.

2020/2021

Ten sezon w wykonaniu Austriaka był wyjątkowo krótki. Pojawiał się tylko w FIS Cup, i to jedynie osiem razy. Jednak jego wyniki były świetne. 17. i 10. był w Szczyrku, 18. oraz 17. w Lahti. Podczas weekendu w Villach był dwukrotnie drugi, zaś Oberhofie pierwszego dnia 3., natomiast drugiego sięgnął po premierowy triumf. Te genialne występy pozwoliły Moerthowi, z dorobkiem 387 punktów, uplasować się na 3. pozycji klasyfikacji generalnej.

Francisco Moerth, fot. Aleksandra Rajewicz

Sezon 2021/2022

Swoje starty zawodnik rozpoczął od sierpniowych zmagań FIS Cup w Einsiedeln, gdzie dwukrotnie znalazł się tuż za podium. Podczas zmagań w trzeciej lidzie jednie jednego konkursu, z czternastu, nie skończył w czołowej „10”, było to 26. miejsce w Falun. Na podium plasował się sześć razy. Po triumf sięgał w Ljubnie i Kanderstegu, drugi był w Falun, Villach oraz Notodden, zaś trzeci także w Szwajcarii. Dzięki tym wynikom sięgnął po triumf w klasyfikacji generalnej FIS Cup 2021/2022.

W Pucharze Kontynentalnym osiągnął także dobre wyniki. Dziewiąty i siódmy był w Oberstdorfie, w Lahti 6. oraz tuż za podium. Na 11. występów jedynie raz nie był w „30”, podczas konkursu w Planicy uplasował się na 39. pozycji. W końcowej klasyfikacji sklasyfikowano go z dorobkiem 233 punktów na 29. pozycji.

2022/2023

W lipcu Austriak zadebiutował w letnim Grand Prix. Podczas zmagań w Wiśle pierwszego dnia był 35., zaś drugiego zajął świetne 5. miejsce. Podczas zimy wystartował w Pucharze Świata, jednak ze słabym skutkiem. W Finlandii dwukrotnie nie przeszedł kwalifikacji, w Bischofshofen był 38., zaś na Kulm został zdyskwalifikowany.

W FIS Cup pojawił się dwukrotnie w Notodden i oba konkursu zakończył na najniższym stopniu podium. Podczas zmagań Pucharu Kontynentalnego wystąpił szesnaście razy. W najlepszej „10” uplasował się trzy razy: dwukrotnie 9. był w Eisenerz, natomiast 8. w Renie. W klasyfikacji generalnej uplasował się na 28. miejscu.

Świetny sezon 2023/2024

Podczas SGP wystąpił cztery razy. 25. oraz 34. był w Szczyrku, natomiast 17. i 26. w Hinzenbach. W zimę występował głównie w COC-u oraz FIS Cup. W drugoligowych zmaganiach pojawiał się regularnie. Moerth najlepsze wyniki odnotował podczas weekendu w Sapporo, gdy pierwszego dnia sięgnął po premierowy triumf, drugiego był trzeci, zaś ostatniego dnia zmagań był 6. Na podium wskakiwał także podczas pierwszego dnia w Iron Mountain, gdzie był drugi. Oprócz tych wyników w najlepszej „10” uplasował się jeszcze dwanaście razy. Te dobre i regularne wyniki umożliwiły Austriakowi stanięcie na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.

W trzecioligowych konkursach szło mu wyśmienicie. Triumfował w Rasnovie (dwa razy), Einsiedeln oraz Nottoden, zaś w sumie na podium stawał osiem razy. Pomimo tego, że Moerth wystąpił jedynie w dziesięciu konkursach to w klasyfikacji generalnej stanął na podium, dokładnie na drugiej pozycji.

źródło informacji: FIS, własne