Jarl Magnus Riiber powraca do rywalizacji w Pucharze Świata. ,,Tej zimy zrobił spustoszenie”

przez Martyna Okrzesik

Pierwszoligowa rywalizacja Pucharu Świata kobiet i mężczyzn w kombinacji norweskiej, pozostaje na północy Europy. Tym razem dwuboiści przeniosą się do stolicy Norwegii – Oslo. Na starcie domowych zawodów, zaprezentuje się osiemnastu reprezentantów gospodarzy. Na listach startowych pojawi się także nieobecny w fińskim Lahti – Jarl Magnus Riiber.

Jarl Magnus Riiber, fot. Flawia Krawczyk

Kadra kobiet

Powołanie na domowe zawody na Midtstubakken otrzymało siedem reprezentantek Norwegii. Na starcie rywalizacji w Oslo pojawią się Ida Marie Hagen, Gyda Westvold Hansen, Mari Leinan Lund, Marte Leinan Lund, Hanna Midtsundstad, Mille Marie Hagen, a także Nora Helene Evans.

,,Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w sobotę kobiety wystartują w Oslo, ale mamy nadzieję, że będą to ich ostatnie skoki na Midtstubakken. Wierzymy, że w przyszłym roku najlepsze dwuboistki świata wezmą udział w zawodach na Holmenkollbakken. Aktywnie pracujemy nad osiągnięciem tego celu” – wyznaje Ivar Stuan.

Ida Marie Hagen, Gyda Westvold Hansen, fot. NTB

W dalszym ciągu trwa zacięta walka o Kryształową Kulę za sezon 2023/2024. Aktualną liderką cyklu jest Ida Marie Hagen, która do tej pory zgromadziła sumę 1240 pucharowych punktów. Za jej plecami znajduje się Gyda Westvold Hansen (1120 pkt), która do swojej rodaczki traci 120 oczek. – ,,Ida Marie Hagen może po raz pierwszy zapewnić sobie Kryształową Kulę. Tak czy inaczej, w tym roku zostanie wyłoniony zwycięzca klasyfikacji generalnej Norwegów, ale pytanie brzmi, czy emocje utrzymają się aż do zawodów Pucharu Świata w Trondheim. Gyda Westvold Hansen spisuje się w ostatnich latach znakomicie i według doniesień jej forma poprawia się, więc będzie to ekscytujące” mówi Stuan.

Kadra mężczyzn

Pewny triumfu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jest natomiast Jarl Magnus Riiber, który powraca do rywalizacji międzynarodowej, po nieobecności w Lahti. Norweg posiada 359-punktową przewagę nad Austriakiem Stefanem Retteneggerem. Niewyjaśniona jest jednak kwestia zwycięstwa w Pucharze Narodów, gdzie obecnie reprezentacja Austrii ma 34 punkty przewagi nad drużyną norweską. – ,,Nie możemy się doczekać, aż Jarl wystartuje w domowych zawodach. Tej zimy zrobił spustoszenie. W Pucharze Narodów tracimy 34 punkty do Austrii. Chcielibyśmy powalczyć o niego w Oslo” wyjawia Stuan.

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W LAHTI: OFTEBRO I GRAABAK TRIUMFUJĄ W SPRINCIE DRUŻYNOWYM

W domowych zawodach w Oslo na Holmenkollbakken weźmie udział jedenastu norweskich dwuboistów. Szansę na zaprezentowanie się w domowej rywalizacji, oprócz Riibera, otrzymali Joergen Graabak, Jens Luraas Oftebro, Espen Andersen, Espen Bjoernstad, Kasper Moen Flatla, Jens Dahlseide Kvamme, Andreas Skoglund, Marius Solvik, Joergen Berget Storsveen, a także Simen Tiller.

– ,,Powołano jedenastu dwuboistów. Wszyscy wezmą udział w sobotniej rywalizacji, w której wystawimy kwotę krajową. W niedzielnym wyścigu wystartuje ośmiu najlepszych z sobotniego konkursu, ale Jarl Magnus Riiber, Jørgen Graabak i Jens Lurås Oftebro mają miejsce w składzie na niedzielę, niezależnie od tego, co wydarzy się w sobotę. Dotyczy to również Jensa Dahlseide Kvamme, który zdobył brąz w Mistrzostwach Świata Juniorów 2024″ – mówi dyrektor sportowy.

Harmonogram zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Oslo

Czwartek, 07.03.2024
15:00 – Oficjalny trening kobiet
16:00 – Seria próbna kobiet
17:00 – Seria skoków

Piątek, 08.03.2024
11:00 – Oficjalny trening mężczyzn
13:00 – PCR mężczyzn
14:15 – Oficjalny trening biegowy

Sobota, 09.03.2024
08:30 – Seria próbna mężczyzn
09:30 – Seria skoków mężczyzn
13:30 – Bieg kobiet na 5 km
14:00 – Bieg mężczyzn na 10 km

Niedziela, 10.03.2024
08:30 – Seria próbna mężczyzn
09:30 – Seria skoków mężczyzn
13:30 – Bieg mężczyzn na 10 km

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: skiforbundet.no

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać