Kamila Karpiel

przez Martyna Okrzesik

Kamila Karpiel to młoda polska skoczkini urodzona 25 listopada 2001 roku. Reprezentuje klub AZS Zakopane. Swój pierwszy skok w życiu oddała 10 listopada 2010 roku. Zawodniczka na skoczni K15 w Zakopanem uzyskała odległość około 5-6 metrów. Skok wykonała za namową Krystiana Długopolskiego, który później został jej trenerem. Swój debiut w zawodach rangi FIS Cup zaliczyła we wrześniu 2014 w Rasnovie w Rumunii, gdzie zajęła 10. i 11. pozycję w 14-osobowej rywalizacji. Dwa lata później w sierpniu zadebiutowała w Letnim Pucharze Kontynentalnym uzyskując 38. lokatę.

Kamila Karpiel

Lata 2017-2018

Zacznijmy od sezonu 2017/2018, wtedy to Karpiel regularnie punktowała w zawodach FIS Cup zajmując pozycje w pierwszej dziesiątce. Dwukrotnie zwyciężała w zawodach Pucharu Karpat mającego miejsce w Planicy. Uplasowała się na drugiej i pierwszej pozycji w konkursie w Oberwiesenthal w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Tym samym Kamila stała się pierwszą polską zawodniczką, która wygrała w zawodach tej rangi. We wrześniu natomiast dwukrotnie zwyciężyła w rywalizacji w ramach Pucharu Karpat w Szczyrku. Ostatecznie odniosła zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu. W tym samym miesiącu sklasyfikowana została na 15. i 16. miejscu Letniego Pucharu Kontynentalnego w norweskim Trondheim, gdzie w całej klasyfikacji również odniosła triumf. Uzyskała tytuł mistrzyni kraju na Letnich Mistrzostwach Polski 2017 na skoczni normalnej. Zadebiutowała w Pucharze Świata podczas listopadowych zawodów w Lillehammer w kwalifikacjach, niestety nie awansowała do konkursu. Podczas czterech startów w Pucharze Kontynentalnym jej najlepszym wynikiem była 9 pozycja w Planicy. Kamila Karpiel reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2018 w Kanderstegu, gdzie indywidualnie zawody zakończyła na 47. pozycji, a drużynowo Polki uplasowały się na 9. miejscu.

Kamila Karpiel, fot. Zosia Hunkiewicz

W 2018 Kamila Karpiel zdobyła tytuł mistrzyni kraju na skoczni średniej podczas Letnich Mistrzostw Polski. 2 grudnia 2018 zadebiutowała w konkursie Pucharu Świata zajmując 40. miejsce. Ogólnie rzecz biorąc był to dość udany sezon dla młodej zawodniczki.

Lata 2019-2020

W styczniu 2019 Kamila Karpiel znalazła się na drugim stopniu podium konkursu Pucharu Kontynentalnego w Planicy. Jeśli chodzi o międzynarodowe wydarzenia to wystartowała na Mistrzostwach Świata Juniorów 2019 w Lahti, gdzie ostatecznie zawody indywidualne zakończyła na 17. pozycji, a drużynowo Polki uplasowały się na 8. miejscu. W konkursie drużyn mieszanych Polska sklasyfikowana została na 9. lokacie. Swoje pierwsze punkty Pucharu Świata uzyskała 8 lutego 2019 w Ljubnie, gdzie rywalizację zakończyła na 30. pozycji. Dzień później ponownie punktowała dzięki 26. lokacie. Co więcej zawodniczka ponownie stanęła na drugim stopniu podium podczas konkursu Pucharu Kontynentalnego w Brotterode. W klasyfikacji generalnej cyklu sezon zakończyła na 2. miejscu. Przechodząc do jej dalszych osiągnięć nie można zapomnieć o Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019. W związku ze swoją dobrą dyspozycją wzięła w nich udział, gdzie wraz z Kingą Rajdą były pierwszymi polskimi skoczkiniami startującymi w tym wydarzeniu. Indywidualnie Karpiel uplasowała się na 23. pozycji, a w konkursie drużyn mieszanych Polska sklasyfikowana została na 6. miejscu. Wystartowała w Raw Air kobiet 2019, podczas którego punktowała, dzięki zajęciu 28. lokaty w Lillehammer.

Kamila Karpiel, Kinga Rajda

W wyniku odniesionej rok wcześniej kontuzji, 3 lipca 2019 Karpiel przeszła operację rekonstrukcji wiązadeł krzyżowych w kolanie. Niestety odebrało jej to możliwość w wystartowaniu w większości zawodów w sezonie 2019/2020. Wystartowała podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2020 w Oberwiesenthal w konkursie drużynowym kobiet i konkursie drużyn mieszanych, w obu przypadkach reprezentacja Polski zakończyła zawody na 7. miejscu. Nie brała udziału w rywalizacji indywidualnej.

Dalsze osiągnięcia sezonu 2020/2021

15 sierpnia 2020 Kamila Karpiel zadebiutowała w Letnim Grand Prix we Frenstacie pod Radhostem zajmując wówczas 19. lokatę. Została medal mistrzostw Polski w grudniu 2020 w konkursie indywidualnym kobiet. W sezonie 2020/2021 zdobyła punkty Pucharu Świata tylko raz w Rasnovie, gdzie ostatecznie zakończyła rywalizację na 30. pozycji. Wywalczyła indywidualne 17. i drużynowe 6. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów 2021 w Lahti. Na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 w Oberstdorfie odpadła w kwalifikacjach na skoczni normalnej. Natomiast na skoczni dużej sklasyfikowano ją na 34. lokacie. Drużyna kobiet zajęła wówczas 7. miejsce. W konkursie drużyn mieszanych reprezentacja Polski uplasowała się na 6. miejscu. Zdobyła tytuł Mistrzyni Polski podczas zawodów Letnich Mistrzostw Polski 2021 na skoczni normalnej w Zakopanem.

Lata 2021-2022

W 2021 roku Kamila Karpiel po raz kolejny została Mistrzynią Polski, zdobywając złoto w Letnich Mistrzostwach Polski 2021, które odbyły się na Średniej Krokwii w Zakopanem. Reasumując w sezonie 2021/2022 tylko raz znalazła się w drugiej serii konkursu Pucharu Świata, przy okazji rywalizacji pań w Niżnym Tagile. Ku zaskoczeniu kibiców, 20 lutego 2022 roku trener kadry- Łukasz Kruczek, poinformował o odsunięciu młodej zawodniczki od międzynarodowych startów i szkolenia centralnego. Mimo to, już w następnym tygodniu wystąpiła w zawodach Fis Cup w Oberhofie.

1 października 2022 roku Kamila poprzez wpis na mediach społecznościowych podzieliła się wiadomością o zawieszeniu dotychczasowej kariery.
„Dziś moje ostatnie skoki, nie wiem czy kiedyś jeszcze usiądę na belce. Decyzja trudna ale słuszna”.- tak pisze na swoim instagramie zawodniczka.

Na koniec, pragniemy Was zaprosić do śledzenia naszych mediów społecznościowych takich jak: Instagram, Twitter oraz Facebook. Godny uwagi jest również poprzedni wpis, na temat słoweńskiej zawodniczki. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o Ursie Bogataj, zachęcamy do kliknięcia tutaj.

Martyna

źródło grafiki: Zosia Hunkiewicz, Instagram/@kamcia_karpiel

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać