Letalnica – Planica, Słowenia

przez Zofia Hunkiewicz

Letalnica to niewątpliwie bardzo dobrze znana nazwa wśród miłośników skoków narciarskich. Przyszedł czas, aby przybliżyć wam historię skoczni, a dokładniej mamuta, który znajduje się w przepięknie położonej Planicy. Sezon skoków narciarskich zawsze dobiega tam końca. W tym miejscu również lider Pucharu Świata może odebrać Kryształową Kulę. Zapraszamy do zagłębienia się w historię tego pięknego obiektu znajdującego się w Słowenii, szczegóły poniżej!

Letalnica (HS240), fot. Neja Tamshe

ZOBACZ TEŻ: GROSS-TITLIS-SCHANZE – ENGELBERG, SZWAJCARIA

Parametry skoczni

  • Wielkość skoczni (HS): 240 m
  • Punkt K: 200 m
  • Długość najazdu: 133,8 m
  • Nachylenie najazdu: 35,1 °
  • Długość progu: 8 m
  • Nachylenie progu: 11- 11,5 °
  • Wysokość progu: 2,93 m
  • Nachylenie zeskoku: 35.6°/33.2°/30.6°

Historia skoczni

Letalnica była pierwszą skocznią mamucią na świecie, a swoją historię zaczęła już w latach 30. XX wieku. „Velikanka” w Planicy swój pierwszy punkt K miała na 90. metrze. Inżynier Stanko Bloudek aż do śmierci planował i robił projekty tej skoczni. Po jego śmierci wszystkim postanowili zająć się bracia Lado i Janez Gorisek, którzy zarządzili zmianę miejsca, aby przebudować skocznię. W taki oto sposób na górze obok powstały dwie inne skocznie, które z biegiem lat rozbudowywano. Powstawały także inne projekty, które w międzyczasie były realizowane. Ostatecznie jednak utworzony został też obiekt, który miał być największą skocznią. Pierwszy skok na nowej Velikance na dwa tygodnie przed oficjalnym otwarciem skoczni w 1969 roku oddał Miro Oman, który wylądował na 135. metrze. Pierwsze, oficjalne zawody na tej skoczni oraz uroczyste otwarcie skoczni odbyły się 21 marca 1969 roku. Zmagania zwyciężył wtedy reprezentant Czechosłowacji Jiří Raška.

W 1985 roku natomiast skocznia gościła ósme Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. Były to historyczne zawody, ponieważ towarzyszyła im rekordowa frekwencja w liczbie 150 000 i 80 000 osób. Podczas zmagań zostały ustanowione trzy rekordy skoczni, a samo mistrzostwo zdobył Matti Nykänen.

Skocznie w Planicy, fot. Maksim Bartolj

Dzieje skoczni po 1990 roku

23 marca 1991 roku André Kiesewetter, reprezentant NRD i RFN wykonał najdłuższy skok w stylu równoległym w historii skoków narciarskich. Wynosił on bowiem 196 metrów. W roku 1994 oddano pierwszy skok powyżej 200. metra. Ten skok natomiast oddał Toni Nieminen z Finlandii, który uzyskał rezultat wynoszący 203 metry. Co ciekawe, wcześniej odległość powyżej 200 metrów uzyskał Andreas Goldberger (202 m), lecz nie ustał swojej próby.

Dodatkowo, przed mistrzostwami świata w 1994 roku podniesiono i cofnięto próg obiektu o dziesięć metrów. Ta przebudowa pozwoliła zawodnikom przede wszystkim osiągać wyniki powyżej dwusetnego metra. Później przez wiele sezonów na Letalnicy rozgrywano zawody i dopiero w 2010 zmodernizowano jej profil. Trzy lata później, w Planicy wybudowano kompleks skoczni. Następnie, przy największym obiekcie została utworzona nowa wieża najazdowa. Ponownie zmieniono również profil zeskoku oraz zbudowano wieżę dla kamer. Ta renowacja pozwoliła skakać skoczkom na ponad dwieście pięćdziesiąt metrów.

Warto również wspomnieć, iż rozgrywanie konkursów na skoczni Letalnica możliwe jest jedynie w godzinach przedpołudniowych – wszystko to ze względu na warunki atmosferyczne.

Rekordziści skoczni do 1999 roku


Rekordziści skoczni od 2000 roku

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
3

Może ci się spodobać