Letnie Grand Prix w Oberstdorfie: Johannes Rydzek najlepszy w zmaganiach Individual Compact

Drugi przystanek Letniego Grand Prix w kombinacji norweskiej już za nami. Środowe zmagania dwuboistów na Schattenbergschanze (HS137) w formacie Individual Compact okazały się udane dla reprezentantów gospodarzy. Po zwycięstwo w domowych zawodach sięgnął Johannes Rydzek, zaś podium dopełnili Kristjan Ilves oraz David Mach.

Kristjan Ilves, Johannes Rydzek, David Mach, fot. Flawia Krawczyk / Theresa Schimpfössl

Wtorkowy PCR

Lista startowa wtorkowej rundy PCR liczyła 47 zawodników z 13 państw. Dwuboistów obowiązywała 22. oraz 23. belka startowa.

Początkowo zwycięzcą wtorkowego PCR w Oberstdorfie okazał się Thomas Rettenegger, który zaprezentował fenomenalny skok na odległość 137 metrów, co wyznacza rozmiar obiektu. Ostatecznie Austriak został jednak zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, zatem po triumf sięgnął Niemiec Simon Mach (131 m). Na drugiej pozycji ulokował się Estończyk Kristjan Ilves (128 m), zaś trzecią lokatę objął Espen Bjoernstad (129.5 m). W najlepszej szóstce uplasowali się również Johannes Rydzek (134 m), Ilkka Herola (131 m), a także David Mach (130 m).

Najlepszy z biało czerwonych – Andrzej Szczechowicz – uzyskał dwudziesty dziewiąty rezultat. Polak oddał skok na dystans 112 metrów. O dwa metry bliżej wylądował natomiast Kacper Jarząbek, który finiszował jako trzydziesty pierwszy.

Podobnie jak w Tschagguns, nie obyło się bez dyskwalifikacji. Oprócz wspomnianego Retteneggera, otrzymali je Marco Heinis, Domenico Mariotti, Jiri Konvalinka, Jan Vytrval oraz Julian Schmid. Na starcie nie pojawił się natomiast Lukas Greiderer.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PCR

Seria skoków

W środowym konkursie skoków wzięło udział 45 dwuboistów. Niedopuszczony do startu został Kacper Jarząbek, zaś na belce startowej ponownie zabrakło Lukasa Greiderera. Zawodnicy ruszali z 24. platformy.

Przypomnijmy, że konkurs w Oberstdorfie rozgrywany został w formacie Individual Compact. Oznacza to, że starty punktowe do biegu na dystans 7.5 km są już z góry ustalone, w zależności od wywalczonej pozycji.

źródło: Instagram/@fisnordiccombined

Liderem na półmetku zmagań został Thomas Rettenegger. Austriak poszybował na dystans 130 metrów, co okazało się najdłuższym skokiem tego dnia. W efekcie przełożyło się to na sześciosekundową przewagę nad drugim Kristjanem Ilvesem (125 m). Czołową trójkę domknął Szwajcar Pascal Mueller (126.5 m; +0:12).

Na kolejnych czterech lokatach finiszowali reprezentanci gospodarzy. Najlepszym z nich został David Mach (128 m; +0:17), a za nim uplasowali się Terence Weber (123 m; +0:22), Simon Mach (127.5 m; +0:26) oraz Johannes Rydzek (125 m; +0:30).

W pierwszej dziesiątce znaleźli się także Martin Fritz (124 m; +0:33), Espen Bjoernstad (124 m; +0:36), a także Manuel Faisst (124.5 m; +0:38).

Próba na dystans 111.5 metra zagwarantowała Andrzejowi Szczechowiczowi (1:25) 34. miejsce po rywalizacji na Schattenbergschanze (HS137).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 7.5 km

Końcowo po wiktorię sięgnął Johannes Rydzek. Niemiec pokonał 7.5-kilometrową trasę w czasie 17:43.3. Na drugim stopniu podium uplasował się Estończyk Kristjan Ilves (+10.3), zaś brązowy medal rywalizacji wywalczył David Mach (+13.8).

W czołowej szóstce finiszowali również Terence Weber (+16.9), a także bracia Rettenegger – Thomas (+37.9) oraz Stefan (+40.5)

Ostatecznie Andrzej Szczechowicz (+3:17.6) zakończył zmagania na 39. pozycji.

Na starcie nie zjawili się Vinzenz Geiger, Simen Tiller oraz Iacopo Bortolas.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Liderem cyklu Letniego Grand Prix jest obecnie Estończyk Kristjan Ilves z 170-punktową notą. Drugą lokatę obejmuje Jens Luraas Oftebro (136 pkt.), zaś trzecią jego brat – Einar Luraas Oftebro (130 pkt.). Andrzej Szczechowicz (11 pkt.) plasuje się na 45. pozycji, zaś Kacper Jarząbek (5 pkt.) obejmuje 50. miejsce.

Finałowe zmagania FIS Grand Prix odbędą się 30-sierpnia – 1 września we francuskim Chaux-Neuve.

źródło: informacja własna