LGP w Klingenthal: Zapowiedź, listy startowe, harmonogram

przez Małgosia Mikulska

Już w najbliższy weekend na skoczni Vogtland Arena (K125, HS140) w Klingenthal rozegrane zostaną finałowe zawody Letniego Grand Prix. Do rywalizacji przystąpią zarówno panie jak, i panowie, a będziemy mogli ich oglądać w konkursach indywidualnych oraz w konkursie drużyn mieszanych. Relacje ze wszystkich tych wydarzeń możecie śledzić ze Stylowo z Telemarkiem! Zapraszamy!

Vogtland Arena, Klingenthal, fot. Maksim Bartolj

Skocznia w Klingenthal

Vogtland Arena to miejsce, gdzie umiejscowiona jest skocznia narciarska w Klingenthal. Jest to nowoczesny obiekt, otwarty w 2006 roku, który regularnie gości zawody międzynarodowe, a widownia jego może pomieścić nawet 30 tys. widzów. Punkt konstrukcyjny wynosi 125 m, a rozmiar skoczni to 140 m. Najdłuższy skok w letnich zawodach oddał tam Marius Lindvik, lądując na 148. metrze. Rekord kobiecy natomiast ustanowiła Marita Kramer – 141.5 m.

Harmonogram zawodów

Harmonogram zawodów w Klingenthal, fot. Maksim Bartolj

Listy startowe

Na starcie rywalizacji kobiet, zjawi się 49 zawodniczek z 14 krajów: Niemiec, Austrii, Norwegii, Japonii, Finlandii, Kanady, Słowenii, Polski, Szwajcarii, Włoch, Rumunii, Słowacji, Czech oraz Francji. W efekcie będą to najliczniej obsadzone zawody Letniego Grand Prix pań w tym sezonie letnim.

ZOBACZ LISTĘ STARTOWĄ KOBIET

Jeśli chodzi o zmagania mężczyzn, to w piątkowych kwalifikacjach swoje skoki odda 56 zawodników z X krajów: Niemiec, Japonii, Norwegii, Włoch, Kazachstanu, Finlandii, Słowenii, Polski, Rumunii, Estonii, Szwajcarii, Bułgarii oraz Francji. Wśród debiutantów znalazł się 22-letni reprezentant Włoch – Andrea Campregher. Warto także dodać, że do rywalizacji powraca wiele czołowych nazwisk w świecie skoków, takich jak: Karl Geiger, Markus Eisenbichler czy Halvor Egner Granerud.

ZOBACZ LISTĘ STARTOWĄ MĘŻCZYZN

Polska reprezentacja do Klingenthal przyjechała w dziewięcioosobowym składzie. W rezultacie na starcie ujrzymy cztery skoczkinie: Nicole Konderlę, Polę Bełtowską, Annę Twardosz oraz Natalię Słowik, a także pięciu skoczków: Piotra Żyłę, Dawida Kubackiego, Aleksandra Zniszczoła, Pawła Wąska i Kacpra Juroszka. Niestety, w efekcie choroby do Niemiec nie mógł przyjechać Kamil Stoch.

ZOBACZ TEŻ: LGP W HINZEBACH: ZWYCIĘSTWO DESCHWANDENA

Faworyci

Od lat nie obserwowaliśmy tak emocjonującej rywalizacji w Letnim Grand Prix. Przed sobotnim konkursem, liderem cyklu jest Vladimir Zografski, który początkowo nie planował przyjazdu na zawody w Klingenthal. Wszystko zmieniło się jednak za sprawą Gregora Deschwandena, który traci do Bułgara jedynie 34 punkty. Obaj na swoim koncie mają po trzy wygrane. W zeszłym tygodniu Zografski nieoczekiwanie nie zakwalifikował się do konkursu, co sprawiło, iż Deschwanden nadal liczy się w grze o wygraną.

Walka o trzecie miejsce jest już jednak rozstrzygnięta. Przed tygodniem Japończyk Ren Nikaido zapewnił sobie miejsce na najniższym stopniu podium.

Klasyfikacja generalna pań także nie przyniesie nam już wielu rozstrzygnięć w kwestii zwycięzcy. Liderką, z ogromną przewagą 284 punktów jest Nika Kriznar. Słowenka zdołała wygrać wszystkie sześć konkursów, zdobywając tym samym komplet punktów. Przetasowania mogą być jednak na dalszych miejscach. Drugą pozycję na ten moment zajmuje Alexandria Loutitt, jednak tuż za nią plasują się Sara Takanashi, Nika Prevc i Abigail Strate. W sumie, między drugą a piątą lokatą jest zaledwie 67 punktów różnicy. Oznacza to, iż każda z tych pań ma szanse zakończyć cykl Letniego Grand Prix na podium.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: informacja własna

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać