LGP w Oberwiesenthal: Norwegowie wygrywają mieszany team sprint

przez Zofia Hunkiewicz

Zakończenie weekendu w Oberwiesenthal, zostało przypieczętowane konkursem mieszanym duetów. Zawodnicy oddawali skok na HS-105 obiekcie, a następnie każdy był zobligowany do przebiegnięcia sześciu kilometrów. Na liście startowej widniały 32 nazwiska, w tym dwóch reprezentantów Polski – Joanny Kil oraz Andrzeja Szczechowicza. Ostatecznie Norwegowie – Gyda Westvold Hansen oraz Espen Bjoernstad, okazali się niepokonani.

Seria skoków

Na starcie pojawiło się szesnaście drużyn – trzy z Niemiec oraz Włoch, dwie z Austrii, Norwegii, Słowenii i USA, a także po jednej z Czech i Polski.

Po serii skoków na prowadzenie wysunęli się Norwegowie – Gyda Westvold Hansen oraz Espen Bjoernstad. Norweżka wylądowała na setnym metrze, natomiast Norweg na dziewięćdziesiątym siódmym. Tuż za nimi, z tą samą notą, znaleźli się Niemcy z pierwszej grupy – Nathalie Armbruster (92 m) oraz Julian Schmid (100,5 m). Pierwszą trójkę zamknęli gospodarze z trzeciej grupy – Svenja Wuerth (94,5 m) i Manuel Faisst (101,5 m). Duet tracił sześć sekund czasu do dwóch pozostałych ekip.

Nasza reprezentacja plasowała się na ostatniej pozycji, z ponad dwuminutową stratą. Joanna Kil skoczyła 79,5 metra, natomiast Andrzej Szczechowicz 76,5 metra.

Pełne wyniki

Bieg

O szesnastej rozpoczął się wyścig, do którego nie przystąpiła druga grupa austriacka (Lisa Hirner oraz Sebastian Brandner). Ponadto zdyskwalifikowana została druga ekipa włoska (Veronica Gianmoena i Domenico Mariotti). Powodem był zbyt wczesny start jednego z zawodników.

Ostatecznie pozycje lidera obronili Norwegowie z pierwszej grupy. Swój dystans pokonali w czasie 24:03.6 minut. Drugą pozycję zajęli Niemcy z pierwszego składu (+11.4). Podium domnął natomiast drugi duet Niemców (Jenny Nowak oraz Johannes Rydzek; +27.0). Następne lokaty wywalczyli Włosi nr 1 (Daniela Dejori i Samuel Costa; +1:00.7), a także Niemcy nr 3 (+1:15.1).

Polacy ukończyli konkurs na ostatnim miejscu, ze stratą 4:38.4 minut do zwycięzców.