Mistrzostwa Włoch: Sieff i Insam tryumfują

przez Małgosia Mikulska

W niedzielę odbyły się zawody o mistrzostwo Włoch. Z uwagi na trwający ciągle remont skoczni w Predazzo, konkursy przeprowadzono w austriackim Villach (K90, HS98). Po mistrzowskie tytuły sięgnęli Annika Sieff i Alex Insam. W rywalizacji juniorskiej natomiast najlepsi okazali się Martina Zanitzer i Manuel Senoner.

Alex Insam, fot. Małgorzata Mikulska

Mężczyźni

W rywalizacji seniorskiej wyniki były dość przewidywalne. Zwyciężył Alex Insam, który jest najwyżej notowanym włoskim skoczkiem. Ma za sobą udane lato, w którym ukończył cykl FIS Grand Prix na czwartym miejscu, tracąc do podium zaledwie jeden punt. Chociaż pod koniec jego forma zdecydowanie się obniżyła, w ten weekend, podczas zgrupowania prezentował się dość dobrze. Jego próby na 97 m i 96.5 m dały mu 23-punktowe prowadzenie nad drugim Francesco Ceconem (93.5 m i 90.5 m). Trzeci był Andrea Campregher, który pierwszy skok miał dość dobry, jednak w drugim nie zdołał osiągnąć punktu konstrukcyjnego (91 m i 86 m).

Różnice między czołową trójką, którą zwykle możemy oglądać w Pucharze Świata, a pozostałymi zawodnikami były znaczące. Kolejni zawodnicy tracili do zwycięzcy kilkadziesiąt punktów. Na dalszych miejscach uplasowali się: Aaron Kostner, Iacopo Bortolas, Maximilian Gartner i Eros Consolati.

W zawodach wzięło udział 11 zawodników, z czego jeden nie został dopuszczony do startu.

Kobiety

Wśród pań najlepsza okazało się druga zawodniczka Letniego Grand Prix. Chociaż walczyła o zwycięstwo z Larą Malsiner, tryumfatorką cyklu, to Annika Sieff na Villacher Alpen Arena prezentowała się wyraźnie lepiej. Skoczyła 95 m i 94.5 m, co dało jej 16.5 punktu przewagi nad starszą z sióstr Malsiner (90 m i 92 m). Żadna z pań poza czołową dwójką nie osiągnęła punktu konstrukcyjnego. Podium uzupełniła Martina Ambrosi (87.5 m i 88.5 m).

Tak samo jak u panów, kolejne zawodniczki traciły już bardzo dużo punktów do czołowych miejsc. Poza podium zostały sklasyfikowane: Jessica Malsiner, Martina Zanitzer, Noelia Vuerich, Leonie Runggaldier, Erika Pinzani i Asia Marcato. Łącznie w konkursie wystartowało 9 skoczkiń.

Martina Zanitzer, fot. Martyna Okrzesik

Juniorzy

Po zmaganiach seniorskich odbył się konkurs juniorów. Złoty medal zdobył Manuel Senoner, który nie był klasyfikowany we wcześniejszym konkursie. Prezentował się jednak wyraźnie najlepiej, co pokazał w swoich próbach na odległość 90 m i 93 m. Na podium znalazł się także Maximilian Gartner (88.5 m i 89.5 m) i Martino Zambenedetti (88 m i 87 m).

Juniorki

Zdecydowane zwycięstwo odniosła Martina Zanitzer, która skoczyła 89.5 m i 92.5 m. Uzyskała prawie trzydziestopunktową przewagę nad drugą Gretą Pinzani (83 m i 85.5 m) i trzecią Noelią Vuerich (80.5 m i 85.5 m). Wszystkie trzy zawodniczki reprezentują ten sam klub – Monte Lussari.

źródło: własne