MŚJ w Planicy: Przedstawienie składów oraz zapoznanie z planem zawodów

Przed nami najważniejsze zawody rangi juniorskiej w tym sezonie. Mistrzostwa Świata Juniorów 2024 w skokach narciarskich tym razem zagoszczą do słoweńskiej Planicy, na obiekt Srednja skakalnica (HS102). Zawodników oraz zawodniczki czekają zmagania indywidualne, jak i konkursy drużynowe oraz mieszane.

Składy

W treningach w Planicy obejrzymy pięćdziesiąt osiem kobiet z siedemnastu nacji. W zmaganiach wystartują cztery reprezentantki Polski – Pola Bełtowska, Wiktoria Przybyła, Natalia Słowik, a także Sara Tajner.

Na starcie treningów obejrzymy natomiast siedemdziesięciu pięciu mężczyzn z dwudziestu reprezentacji. Wśród nich znajdzie się pięciu biało-czerwonych – Tymoteusz Amilkiewicz, Łukasz Łukaszczyk, Marcin Wróbel, Kacper Tomasiak oraz Klemens Joniak.

Kilka słów o skoczni

Areną zmagań dla skoczków i skoczkiń narciarskich będzie skocznia Srednja skakalnica, znajdująca się w słoweńskiej Planicy. Obiekt ten jest częścią kompleksu Bloudkova velikanka. Rozmiar Sredniej skakalnicy wynosi 102 metry, zaś jej punkt K znajduje się na 95 metrze.

Obecnym rekordzistą obiektu jest reprezentant Polski – Piotr Żyła, który przed rokiem poszybował na odległość 105 metrów. Żeński rekord należy natomiast do Austriaczki Danieli Irashko-Stolz oraz Japonki Sary Takanashi i wynosi 102.5 metra. Obie zawodniczki poszybowały na rekordowy dystans w 2014 roku.

Przed rokiem obiekt gościł inną z ważnych imprez juniorskich, a mianowicie Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy 2023 (EYOF), a także Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2023, gdzie po złote medale sięgnęli kolejno Stephan Embacher oraz Piotr Żyła.

Planica, Srednja skakalnica K95 HS102
Planica, Srednja skakalnica, fot. Maksim Bartolj

Mistrzostwa Świata Juniorów w Whistler 2023

Konkursy indywidualne

Przed rokiem Mistrzostwa Świata Juniorów 2023, miały miejsce w kanadyjskim Whistler. Złotą medalistką okazała się Kanadyjka Alexandria Loutitt, natomiast podium dopełniły Słowenka Nika Prevc oraz Austriaczka Julia Muehlbacher. Najlepszą z biało-czerwonych była dwudziesta Pola Bełtowska, natomiast w konkursie drużynowym Polki zajęły ósme miejsce.

Po złoty medal sięgnął wówczas Fin Vilho Palosaari, zaś podium dopełnił Austriak Jonas Schuster oraz reprezentant Polski Jan Habdas. W zmaganiach drużynowych Polska wywalczyła srebrny medal, zaś w konkursie ekip mieszanych, uplasowali się na szóstej pozycji.

Podium Mistrzostw Świata Juniorów w Whistler, od lewej Jonas Schuster, Vilho Paalosari i Jan Habdas, źródło: Instagram/@schusterjonas_

Konkursy drużynowe

W zmaganiach drużynowych kobiet, triumf wywalczyła reprezentacja Japonii w składzie Nogomi Nakayama, Yuzuki Sato, Kurumi Ichinohe oraz Ringo Miyajima. Na drugim stopniu podium stanęły Słowenki – Ajda Kosnjek, Nika Vetrik, Taja Bodlaj, a także Nika Prevc. Trzecie miejsce wywalczyły Niemki – Anne Haeckel, Lia Boehme, Anna-Fay Scharfenberg, a także Michelle Goebel. Wówczas reprezentantki Polski zajęły ósme miejsce. Polskę reprezentowały Sara Tajner, Wiktoria Przybyła, Natalia Słowik oraz Pola Bełtowska.

Złote medale w rywalizacji mężczyzn, powędrowały do reprezentantów Austrii. W zmaganiach zaprezentowali się Julian Smid, Louis Obersteiner, Stephan Embacher, a także Jonas Schuster. Srebrne krążki wywalczyli biało-czerwoni – Marcin Wróbel, Klemens Joniak, Kacper Tomasiak oraz Jan Habdas. Wówczas na najniższym stopniu podium uplasowali się Słoweńcy – Taj Ekart, Rok Masle, Gorazd Zavrsnik i Maksim Bartolj.

Konkurs drużyn mieszanych

Triumfatorami konkursu drużyn mieszanych okazali się reprezentanci Słowenii. Po złote medale sięgnęli Ajda Kosnjek, Rok Masle, Nika Prevc oraz Maksim Bartolj. Srebrne medale wywalczyli sportowcy z Japonii – Nogomi Nakayama, Ritsuta Sugiyama, Kurumi Ichinohe, a także Asahi Sakano. Brązowe krążki zawisły na szyi zawodników z Niemiec, który wystąpili w składzie Anna-Fay Scharfenberg, Ben Bayer, Michelle Goebel i Sebastian Schwarz.

źródło: informacja własna