Naoki Nakamura

przez Małgosia Mikulska

W Pucharze Świata Naoki Nakamura rozpoznawalny jest przede wszystkim ze swojego charakterystycznego uśmiechu, który niemalże zawsze możemy oglądać po jego skokach. Trenujący w Niemczech 27-letni Japończyk ma na swoim koncie jedno pucharowe podium.

Naoki Nakamura, fot. Agnieszka Krajewska

Naoki Nakamura urodził się 19 września 1996 roku w japońskiej miejscowości, która fanom skoków jest doskonale znana – w Sapporo. Pochodzi ze sportowej rodziny, a jego siostra Anju jest kombinatorką norweską, która w swoim dorobku na między innymi podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W 2019 roku założył swój własny klub sportowy. Nosi on dość charakterystyczną nazwę Flaying Laboratory SC, co można przetłumaczyć jako „latające laboratorium”. W swojej działalności podkreśla, jak ważna jest dla niego troska o środowisko. Na stronie internetowej klubu pisze:

„Odkąd założyłem swoją firmę w 2019 roku kompensuję emisję dwutlenku węgla z samolotów i samochodów, których używam podczas zawodów. Przekazuję 10 jenów za każdy metr, organizacji non-profit działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju”.

Początki kariery

Naoki rozpoczął treningi w dość późnym wieku jak na skoczka narciarskiego. Miał bowiem wówczas 11 lat. Na arenie międzynarodowej zaprezentował się po raz pierwszy w zawodach FIS Cup w 2013 roku. Pokazał się tam z bardzo dobrej strony, ponieważ w drugim konkursie, zajmując 11. miejsce, otarł się o pierwszą dziesiątkę. Dwa lata później, w debiutanckim dla niego konkursie Pucharu Kontynentalnego zajął 24. pozycję. Co ciekawe, Japończyk nigdy nie zadomowił się w zawodach tego cyklu. W całej swojej dotychczasowej karierze wystartował w nich zaledwie 17 razy w pięciu sezonach.

Na pierwszy start w Pucharze Świata musiał czekać kolejny rok. W 2016 wystartował podczas zawodów w Sapporo. W pierwszym konkursie nie zaprezentował się dobrze, jednak kolejnego dnia wywalczył swoje premierowe punkty. Miesiąc później, w Rasnovie, wraz z Masamitsu Itō, Yūkenem Iwasą i Ryōyū Kobayashim, zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów.

W 2017 roku okazyjnie pokazywał się w Pucharze Świata, jednak z powodzeniem wystartował na Zimowej Uniwersjadzie i Igrzyskach Azjatyckich. Z obu tych imprez przywiózł po dwa złote medale – za konkursy indywidualne i drużynowe.

Sezony 2018/19 i 2019/20

Sezon 2018/19 okazał się dla niego przełomowy. Po raz pierwszy całą zimę spędził w Europie startując w Pucharze Świata. 11 razy awansował do drugiej serii, a jego najlepszym występem był konkurs w Engelbergu, gdzie zajął 14. pozycję. W rezultacie zdobył łącznie 72 punkty i zajął 39. miejsce w klasyfikacji generalnej. Dla całej japońskiej drużyny był to niezwykły sezon. W tym czasie wystrzeliła forma innego japońskiego skoczka – Ryoyu Kobayashiego. Dzięki jego doskonałym występom, zwieńczonych zdobyciem Kryształowej Kuli, Japonia zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów. Tak wysoko nie plasowała się od roku 2001.

Chociaż kolejną zimę Nakamura rozpoczął od dobrego 13. miejsca w Wiśle, to w przekroju całego sezonu zanotował znaczny regres formy. Punktował jedynie 4 razy i ostatecznie zdobył zaledwie 39 punktów do klasyfikacji generalnej.

Naoki Nakamura, fot. Magdalena Rutkowska

Sezony 2020/21 i 2021/22

W pandemicznym sezonie Naoki awansował do rundy finałowej w 13 z 25 rozegranych konkursów. Szczególnie dobrze prezentował się w drugiej połowie cyklu, ponieważ od konkursu w Willingen punktował za każdym razem. Dwukrotnie zajmował 16. lokatę – w Ruce i Planicy. Starty te były najlepszymi występami w sezonie.

Z uwagi na trudności związane z szerzącą się wówczas pandemią koronawirusa, jednej zimy zostały rozegrane zarówno Mistrzostwa Świata w Lotach w Planicy, jak i Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oberstdorfie. W czasie słoweńskiej imprezy zajął 35. miejsce indywidualnie i 5. w konkursie drużynowym. W Niemczech natomiast wystartował jedynie w rywalizacji zespołowej, gdzie wywalczył z kolegami 4. lokatę.

Sezon 2021/22 Nakamura otworzył bardzo dobrym występem w Niżnym Tagile. W inauguracynym konkursie otarł się o podium, zajmując 4. pozycję. W pierwszej połowie zimy regularnie zdobywał punkty, jednak obniżka formy przyszła wraz z nadejściem 2022 roku. Mimo tego, cały sezon ukończył na najlepszym jak dotychczas 31. miejscu. Podczas Mistrzostw Świata w Lotach w norweskim Vikersund został sklasyfikowany w czwartej dziesiątce. W konkursie drużynowym Japonia zajęła wówczas 6. pozycję.

W lutym 2022 roku odbyły się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Nakamura został nominowany jako członek japońskiej reprezentacji. Zajął tam 38. miejsce na skoczni normalnej i 29. na skoczni dużej. W konkursie drużynowym, wraz z Yukią Sato oraz z braćmi Kobayashi, wywalczył 5. pozycję.

Igrzyska Olimpijskie były dla Naokiego czasem refleksji. Jego kolega z pokoju, Ryoyu Kobayashi, zdobył na nich złoty i srebrny medal. Nakamura tak mówił o tym w wywiadzie dla Eurosportu:

Zrozumiałem, że wykonując dokładnie takie same ćwiczenia, podczas tych samych zgrupowań nie będę w stanie pokonać Ryoyu. A to jest mój cel. Dlatego zdecydowałem się opuścić Japonię i zamieszkać gdzieś indziej. W centrum świata skoków narciarskich. Mój wybór padł na Niemcy.”

Sezon 2022/23

Przeprowadzka do Europy, do miasteczka Bad Reichenhall, w czerwcu 2022 roku, przyniosła zauważalne efekty. Jak do tej pory zima 2022/23 okazała się być bowiem najlepszą w karierze Japończyka. Regularnie zdobywał punkty, a dwukrotnie ukończył rywalizację w czołowej dziesiątce. 27 listopada 2022 roku, w fińskiej Ruce, odniósł swój największy sukces. W drugim konkursie, dzięki fantastycznym skokom, zdołał stanąć na podium. Wyprzedzili go jedynie Halvor Egner Granerud i Stefan Kraft.

Podium PŚ w Ruce 2022, źródło: instagram.com/naokinakamura0919

W czasie Mistrzostw Świata w Planicy dwukrotnie został sklasyfikowany w trzeciej dziesiątce. Drużyna japońska zajęła natomiast 7. miejsce w rywalizacji męskiej i 5. w konkursie mieszanym.

Sezon 2023/24

Ostatnia zima ułożyła się dla Nakamury fatalnie. Sezon rozpoczął bardzo słabo, ponieważ do połowy stycznia jedynie dwa razy zdołał zakwalifikować się do konkursu. Punkty zdobywał jedynie w Willingen oraz tydzień później w Lake Placid. Wystartował na Mistrzostwach Świata w Lotach w Bad Mitterndorf, jednak tam również nie zaprezentował sie dobrze. Indywidualnie wywalczył 34. pozycję, zaś w konkursie drużynowym podopieczni Kento Sakuyamy zajęli 5. miejsce.

W połowie lutego odbyły się konkursy w rodzinnym mieście Nakamury – Sapporo. Niestety pierwszego dnia zajął on odległą 44. lokatę, natomiast w niedzielę w ogóle nie pojawił się na starcie zawodów. Za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał informację o problemach zdrowotnych.  ,,Dzisiejsze badanie wykazało ból mięśniowo-powięziowy w dolnej części pleców spowodowany przepukliną, więc ten sezon dobiegł końca” – napisał skoczek na swoim profilu na Instagramie.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródła: FIS, flyinglaboratory.com, instagram.com/naokinakamura0919, eurosport.pl