Elias Medwed

przez Dorota Romanowicz

Elias Medwed to jeden z austriackich skoczków młodego pokolenia. Urodził się on 12 stycznia 2002 roku i reprezentuje klub SV Innsbruck Bergisel. Dotychczas, jego największym osiągnięciem jest złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów z 2021 roku w konkursie drużynowym. Medwed jest absolwentem słynnego wśród skoczków Gimnazjum w Stams.

Elias Medwed, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ TEŻ: ARVID ENDLER: „MOGĘ NAUCZYĆ SKOCZKÓW NARCIARSKICH, JAK EFEKTYWNIE KORZYSTAĆ Z CIAŁA”

Początki kariery

Pierwszy start Medweda w zawodach pod egidą FIS miał miejsce 4 marca 2017 roku – Austriak zajął 3. miejsce w zawodach Alpen Cup, rozgrywanych w Hinterzarten. W sezonie 2018/2019 regularnie brał udział w konkursach tej rangi – najlepszym wynikiem, jaki uzyskał było 9. miejsce wywalczone w szwajcarskim Kanderstegu. Co ciekawe, Medwed w tychże zawodach pokonał obecnego członka austriackiej kadry narodowej, Daniela Tschofeniga (zajął w tych zawodach 15. miejsce). Latem 2019 roku młody skoczek zadebiutował w zawodach rangi Fis Cup – zajął kolejno 78. i 52. miejsce podczas rywalizacji w Ljubnie.

Sezon 2019/2020

W grudniu 2019 Austriak zdobył swoje pierwsze punkty w zimowym Fis Cupie – zajął kolejno miejsce 24. i 21. w Notodden. Ponadto, Medwed zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym- w austriackim Bischofshofen, na początku stycznia 2020 roku uplasował się dwukrotnie w 5. dziesiątce. Zimę zakończył, biorąc udział w zaledwie 8 startach w zawodach pod egidą FIS.

Sezon 2020/21

Sezon 2020/21 Medwed zaczął w Kanderstegu, rywalizując w zawodach rangi Fis Cup. Nie odniósł tam zachwycających rezultatów, natomiast kilka dni później, w Villach, dwukrotnie wygrał zawody Alpen Cup. Austriak potrzymał dobrą passę po nowym roku, albowiem w pierwszych i drugich zawodach w 2021 roku odniósł zwycięstwo. Świetne wyniki zostały zauważone przez trenerów – po zwycięstwach w zawodach niższych rang, Medwed dostał szansę rywalizacji w Pucharze Kontynentalnym. Nie zawiódł on zaufania szkoleniowców, ponieważ dzięki solidnym lokatom w drugiej dziesiątce został powołany na Mistrzostwa Świata Juniorów. W juniorskim czempionacie zajął 7. miejsce indywidualnie, natomiast drużyna, w skład której wchodził Medwed, zdobyła złoty medal. Tydzień po Mistrzostwach Świata Juniorów, młody skoczek zadebiutował w Pucharze Świata. Niestety, podczas rywalizacji w Rasnovie został zdyskwalifikowany. Sezon zakończył w Pucharze Kontynentalnym, zajmując kolejno 4. i 7. lokatę w zawodach w Czajkowskim.

Sezon 2021/22

Latem 2021, młody Austriak zadebiutował w zawodach rangi Grand Prix – zajął dwukrotnie miejsca w trzeciej dziesiątce podczas rywalizacji w Szczuczyńsku. Sezon zimowy rozpoczął od rywalizacji w Fis Cupie – pierwsze zawody ukończył na 5. pozycji, drugie zaś wygrał. Następnie, konkurując w Pucharze Kontynentalnym, zajął 2. miejsce w fińskiej Ruce. Na początku roku 2022, Medwed jako przedstawiciel kwoty narodowej wziął udział w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w austriackim Innsbrucku. Zajął w nich 53. miejsce. Po uzyskaniu kilku lokat w drugiej i trzeciej dziesiątce Pucharu Kontynentalnego, młody skoczek powrócił do rywalizacji w Fis Cupie. Zakończył sezon miejscami 4. i 7. w zawodach tejże rangi.

Elias Medwed
Elias Medwed, fot. Agnieszka Krajewska

Sezon 2022/2023

Medwed rozpoczął zimowe zmagania w Pucharze Kontynentalnym. Po serii przeciętnych startów, w lutym skoczek powrócił do rywalizacji w Fis Cupie. Najlepszą lokatą wywalczoną przez niego w zawodach tej rangi było 9. miejsce w Zakopanem. Poza zawodami Pucharu Kontynentalnego i Fis Cupu, Austriak brał udział w lokalnych zmaganiach.

ZOBACZ TEŻ: ANNIKA SIEFF

Sezon 2023/2024

W sezonie 2023/2024, w zawodach międzynarodowych, Medwed wystartował dopiero w styczniu 2024. Wziął udział w czterech zawodach rangi FIS Cup. Najlepszą lokatą w tymże sezonie było 10. miejsce, wywalczone w Falun.

Elias Medwed, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter

źródła informacji: fis-ski.com, berkutschi.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać