Nowa rola Simona Ammanna. Problemy skoczni w Erzurum. – Newsy

przez Julia Pawłowska

Zgrupowanie polskich skoczków w Szczyrku

Kadra narodowa w okresie 27.06-29.06 przebywała w polskim Szczyrku, gdzie wspólnie z trenerem Thomasem Thurnbichlerem przygotowywała się na zbliżające się wielkimi krokami Letnie Grand Prix, które startuje już 22 lipca w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza. 

Relację ze zgrupowania zdał na swoim Instagramie Kamil Stoch, który w żartobliwy sposób pozdrowił kibiców ze skoczni – ,,Ostatnio mamy okazję skakać na mniejszych skoczniach, ale na K-40 nie miałem odwagi skoczyć. Na szczęście trener nie miał tego w planach. Pozdrowienia ze Szczyrku”

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Kamil Stoch

Trening z młodymi skoczkiniami

Oprócz kilkudniowego zgrupowania w Szczyrku, trener Thomas Thurnbichler znalazł czas, aby pomóc w rozwoju młodych polskich skoczkiń i wybrał się wspólnie z nimi na trening. Zastosował tę samą metodę co w przypadku panów i zabrał dziewczyny na rolki. Podczas ćwiczeń obecny był również Jakub Kot, który w mediach społecznościowych pochwalił zaangażowanie Thomasa. 

Thomas Thurnbichler

Nowa rola Simona Ammanna

Simon Ammann został nowym prezesem Olimpiad Specjalnych Szwajcarii. Czterokrotny mistrz olimpijski już od pewnego czasu był zaangażowany w rozwój ruchu sportowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ponieważ podjął współpracę z organizacją w 2013 roku. Jako nowy prezes, którym został 29 czerwca 2022 roku, będzie realizował własny pomysł i wizję rozwoju sportu w kontekście nadchodzących Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które w 2029 roku będzie gościła Szwajcaria.

Co dalej z karierą sportową utytułowanego skoczka? Na ten moment nie ma żadnych nowych informacji. Simon Ammann znalazł się w składzie reprezentacji Szwajcarii na 2022/23 i nie skomentował, czy zamierza jednocześnie godzić karierę sportowca z funkcją prezesa.

Simon Ammann

Kto przejmie obowiązki Christiana Kathola?

W czerwcu Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że Mika Jukkara zrezygnował z funkcji kontrolera sprzętu, którą pełnił zaledwie przez rok. Na jego następcę wyznaczono Christiana Kathola, który od sezonu 2020/21 zajmował się koordynowaniem cyklu FIS Cup. 

Kto zastąpi Austriaka? Osobą, która przejmie obowiązki Kathola będzie Szwajcar Hubert Mathis, który sprawdzi się w nowej roli już podczas letnich zawodów FIS Cup w Frensztacie, które odbędą się 12-13 sierpnia.

Zmiany w kalendarzu New Star Trophy

New Star Trophy jest nowym cyklem, skierowanym do młodych zawodników, który ma na celu rozwój dyscypliny w krajach, gdzie skoki narciarskie nie cieszą się dużą popularnością. Jest to nowatorski pomysł Dyrektora Pucharu Świata Sandro Pertile, aby pomóc państwom, takim jak Szwecja czy Słowacja, przybliżyć się do czołowego poziomu.

Pierwotnie cykl zakładał rozegranie 9 zawodów w Rumunii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz Słowacji. Ostatecznie kalendarz zawodów uległ zmianie i zawody w Tarvisio, Lahti oraz w Örnsköldsvik zostały odwołane. Tak wygląda aktualny kalendarz:

DataDzieńMiejscowośćKrajHS
10.09.2022SobotaRâșnovRumuniaHS – 71
10.09.2022SobotaRâșnovRumuniaHS – 71
17.09.2022 (lub 24.09.2022)SobotaBańska BystrzycaSłowacjaHS – 65
18.09.2022 (lub 25.09.2022)NiedzielaBańska BystrzycaSłowacjaHS – 65

Kolejne przeszkody w Erzurum

Kompleks skoczni w tureckim Erzurum po raz drugi został uszkodzony przez osuwisko. W 2010 roku, kiedy wybudowano obiekty, można było przypuszczać, że sytuacja skoków narciarskich w Turcji będzie się polepszać. Na skoczniach Kiremitliktepe została rozegrana między innymi Zimowa Uniwersjada w 2011 roku i mistrzostwa świata juniorów w 2012 roku. 15 lipca 2014 roku żywioł pokrzyżował plany na rozwój dyscypliny i wszystkie obiekty zostały uszkodzone, przez osunięcie się ziemi. 3 lata później skocznie zostały odbudowane, jednak wciąż potrzebowały remontu. 29 czerwca 2022 roku powtórzył się koszmar sprzed 8 lat i osuwisko ponownie zniszczyło obiekty, tym razem skocznie K125 i K95. Plany dyrektora Pucharu Świata Sandro Pertile, aby powrócić z zawodami do Turcji znowu muszą zostać przesunięte, ponieważ na ten moment nie otrzymano środków finansowych na ponowny remont skoczni.

© EVERSLIDE.com
Kiremitliktepe

Puchar Słowenii w Kranju

30 czerwca 2022 roku w słoweńskim Kranju odbyły się zawody o Puchar Słowenii w skokach narciarskich. Poniżej przedstawiamy wyniki najlepszych zawodników.

Mężczyźni

Lp.ZawodnikSkok 1Skok 2
1.KOS Lovro104m106,5m
2.PREVC Peter99,5m104m
3.PAVLOVČIČ Bor93,5m103m

Juniorzy

Lp.ZawodnikSkok 1Skok 2
1.BARTOLJ Maksim101,5m94,5m
2.ZAVRŠNIK Gorazd98m96,5m
3.ZELNIK Matija103,5m94m

Kobiety

Lp.ZawodniczkaSkok 1Skok 2
1.BOGATAJ Urša93,5m105m
2.KRIŽNAR Nika82,5m100m
3.BRECL Jerneja85,5m94m

Nowy etap Johanna Andre Forfanga

Na koniec kilka słów o prywatnym życiu Johanna Andre Forfanga. Norweg przebywa na wakacjach we Francji razem ze swoją ukochaną Kristin Solberg. 2 lipca 2022 roku para pochwaliła się za pośrednictwem mediów społecznościowych szczęśliwą nowiną – Forfang oświadczył się swojej drugiej połówce. Życzymy im wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!

Johann Andre Forfang i Kristin Solberg

Jeśli chcecie być na bieżąco, to zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Facebook, Twitter i Instagram.

Źródła informacji: własne, Fis
Źródła grafik: Instagram/@kamilstochofficial, @johannforfang, @swissskijumpteam, @kuba_kot_, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać