Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży 2024 w Zakopanem: Waliczek i Jarząbek ze złotymi medalami

W Zakopanem, trwa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych Małopolska 2024. Za nami rywalizacja dwuboistów na obiekcie Wielka Krokiew (HS140) oraz trasie narciarstwa biegowego, na dystansie 10 i 7.5 km. Zmagania przeprowadzono w dwóch kategoriach – Junior oraz Junior Młodszy. Ostatecznie po złote medale sięgnęli Andrzej Waliczek oraz Kacper Jarząbek.

Kacper Jarząbek, fot. Martyna Okrzesik

Junior

W kategorii Junior wystartowało zaledwie pięciu zawodników, z roczników 2004-2005.

Liderem po serii skoków okazał się Grzegorz Mitręga z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, który na starcie miał siedmiosekundową przewagę nad drugim Andrzejem Waliczkiem, reprezentującym TS Wisła Zakopane. Wówczas trzecią lokatę obejmował zawodnik KS Eve-nement Zakopane – Mateusz Król (+1:36). Kolejne pozycje zajęli Jan Mroczkowski (+4:46) z KS Chochołów, a także Jan Cudzich (+7:52), startujący pod barwami TS Wisła Zakopane.

Ostatecznie po zwycięstwo i złoty medal sięgnął Andrzej Waliczek. Zawodnik TS Wisła Zakopane pokonał dziesięciokilometrową trasę w czasie 34:11.3 min. Na drugiej pozycji, ze stratą 7.3 min do lidera, uplasował się Grzegorz Mitręga. Na najniższym stopniu podium stanął Jan Cudzich (+8:33.0), zaś tuż za najlepszą trójką sklasyfikowany został Jan Mroczkowski (+14:05.9).

Andrzej Waliczek, fot. Martyna Okrzesik
źródło: olimpiada.malopolska.pl

Junior Młodszy

W kategorii Junior Młodszy wzięło udział 8 dwuboistów, z roczników 2006-2007.

Na pewnym prowadzeniu, po serii skoków, znalazł się Kacper Jarząbek. Reprezentant klubu TS Wisła Zakopane posiadał aż 2:15-minutową przewagę nad drugim Mikołajem Wantulokiem. Wówczas najlepszą trójkę dopełniał Jakub Cieślar (+2:34) z WSS Wisła. Lokaty w czołowej piątce zajęli także Szymon Dubiel (+2:55), a także Piotr Nowak (+4:28).

Triumfatorem rywalizacji, po wyścigu na dystans 7.5 km, został Kacper Jarząbek. Zawodnik dotarł do mety z czasem 25:23.9 min, co okazało się drugim czasem biegu. Najlepszy wynik wyścigu uzyskał Jakub Cieślar (+1:56.0), który przekroczył linię mety jako drugi. Na najniższym stopniu podium uplasował się Mikołaj Wantulok (+3:30.4), reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe. Czołową piątkę dopełnili Szymon Dubiel (+4:54.1) oraz Piotr Nowak (+6:13.7).

Kolejne miejsca zajęli Mikołaj Serwatowicz (+8:39.0), Jakub Czepczor (+10:26.7), a także Szymon Bobak (+17:28.0).

źródło: informacja własna