ORLEN Cup w Zakopanem: Jarząbek, Wantulok oraz Kil ze złotymi medalami

Za nami inauguracja letniego cyklu zmagań ORLEN Cup w kombinacji norweskiej. Dwuboiści rywalizowali na Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha w Zakopanem oraz trasach biegowych w Kościelisku. Wśród złotych medalistów pierwszej edycji zawodów znaleźli się między innymi Kacper Jarząbek, Mikołaj Wantulok oraz Joanna Kil.

Kacper Jarząbek, fot. Martyna Okrzesik

Open (HS105 + 10 km)

Seria skoków na HS105

Liderem po sobotniej serii skoków do kombinacji norweskiej w konkurencji Open, okazał się Kacper Jarząbek. Zawodnik TS Wisła Zakopane poszybował na dystans 96.5 metra, co przełożyło się na 116-punktową notę. Drugi wynik po rywalizacji na skoczni należał do Miłosza Krzempka (86.5 m; +1:32), natomiast czołową trójkę domykał Paweł Szyndlar (85.5 m; +1:40). Wyniki w najlepszej piątce uzyskali także Grzegorz Mitręga (85 m; +1:42) oraz Jakub Cieślar (84 m; +1:54).

Kolejne lokaty objęli kolejno Andrzej Waliczek (84 m; +1:55), Andrzej Szczechowicz (78.5 m; +2:48), Mikołaj Serwatowicz (75 m; +3:24), Szymon Dubiel (73.5 m; +3:36) i Jan Cudzich (59.5 m; +5:40). Zawodnicy oddawali swoje próby z 22. belki startowej.

Bieg na 10 km

Ostatecznie zwycięzcą po biegu na dziesięć kilometrów, został Kacper Jarząbek, który pokonał wyznaczony dystans w czasie 24:54.2. Srebrny medal inauguracyjnych zmagań wywalczył Paweł Szyndlar (+1:33.0) z SS-R LZS Sokół Szczyrk, natomiast na najniższym stopniu podium uplasował się Jakub Cieślar (+1:42.9), reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe.

Za najlepszą trójką sklasyfikowany został Grzegorz Mitręga (+2:17.4), natomiast czołową szóstkę domknęli Miłosz Krzempek (+2:35.8) oraz Andrzej Waliczek (+2:49.8). Kolejne lokaty zajęli Andrzej Szczechowicz (+4:17.9), Mikołaj Serwatowicz (+4:31.1), Szymon Dubiel (+6:09.7), a także Jan Cudzich (+6:48.5).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Junior Młodszy (HS105 + 6 km)

Liderem na półmetku rywalizacji w kategorii Junior Młodszy okazał się Tymoteusz Dyduch. Zawodnik startujący pod barwami LKS Klimczok Bystra zaprezentował próbę na 83 metr, co przełożyło się na dziesięciosekundową przewagę na starcie nad drugim Mikołajem Wantulokiem (82 m). Najlepszą trójkę dopełniał wówczas reprezentant Słowacji – Jakub Karkalik (80.5 m; +0:32).

Na kolejnych miejscach sklasyfikowani zostali Michał Jarosz (69.5 m; +2:25), Piotr Nowak (66 m; +3:09) , Jakub Czepczor (62.5 m; +3:45), Hubert Latusek (62 m; +3:45), a także Michał Zarycki (56.5 m; +4:45). Obowiązywała 22. platforma startowa.

Tymoteusz Dyduch, fot. Martyna Okrzesik
Bieg na 6 km

Do samego końca trwała zacięta walka o zwycięstwo, jednak ostatecznie po złoty medal sięgnął Mikołaj Wantulok. Dwuboista reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe pokonał sześciokilometrową trasę w czasie 14:50.2 min. Srebrny medal zawisł na szyi Tymoteusza Dyducha (+00:04.8) z LKS Klimczok Bystra, zaś brąz powędrował do reprezentanta Słowacji – Jakuba Karkalika (+2:34.4).

Mikołaj Wantulok, fot. Martyna Okrzesik

Kolejne lokaty zajęli Piotr Nowak (+3:17.5), Jakub Czepczor (+4:29.0), Michał Zarycki (+5:51.2), Hubert Latusek (+8:05.1) oraz Michał Jarosz (+9:59.6).

Kobiety (HS70 + 4 km)

Pewną triumfatorką w pięcioosobowej rywalizacji kobiet została zawodniczka kadry narodowej – Joanna Kil. Reprezentantka KS Chochołów była liderką już po rundzie skoków, w której zaprezentowała 55-metrową próbę. Wówczas dwuboistka posiadała siedemnastosekundową przewagę nad drugą Słowaczką Tamarą Mesikovą, która uzyskała odległość 52.5 metra. Polka jako pierwsza pokonała 4-kilometrową trasę w czasie 10:44.0 min. Ostatecznie Mesikova utrzymała swoją drugą lokatę, jednak do zwycięskiej Kil straciła 3:16.7 min. Podium rywalizacji dopełniła zawodniczka ZKN Sokół Zagórz – Olivia Brenkus (+3:52.6). Kolejne miejsca zajęły reprezentantka Słowacji Lucia Siragiova (+5:45.8) oraz Magdalena Mąka (+9:19.8).

Joanna Kil, fot. Dominika Śmiech

Młodzik (HS70 + 4 km)

Wśród Młodzików triumf wywalczył czwarty po skokach Jakub Cichowlas, który przebiegł 4-kilometrową trasę w czasie 10:29.9 min. Pozycje medalowe zdobyli także Kacper Wantulok (+00:17.3) oraz Adam Łupieżowiec (+1:57.3). Czołową szóstkę dopełnili Słowak Marek Potancok (+2:23.6), Jakub Pabin (+3:02.5), a także Jan Stopka (+3:05.8).

Chłopiec Starszy (HS70 + 3 km)

Wiktorię w najmłodszej kategorii wiekowej odniósł Adam Pilch, reprezentujący Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe. Lider po serii skoków pokonał 3-kilometrową trasę w czasie 7:53.6 min. Podium zmagań dopełnili reprezentanci Słowacji – Tomas Zlevsky (+00:10.9) oraz Vladimir Durka (+1:04.2). Lokaty w najlepszej szóstce uzyskali również Szymon Jarosz (+1:22.2), Słowak Peter Polony (+1:41.8), a także Piotr Mrowca (+1:55.4).

źródło: informacja własna