Podsumowanie weekendu w Hakubie (22-24.08.2019)

W miniony czwartek przez trzy dni skoczkowie rywalizowali na Olimpijskiej Skoczni w Hakubie w Japonii, gdzie odbyły się zawody z cyklu Letniego Grand Prix. Rywalizacja była dość zacięta między japońskimi skoczkami, a „resztą świata”, gdzie to oczywiście krajanie dominowali przez całe zawody.

W czwartek kwalifikacje się nie odbyły, ponieważ na starcie było tylko 46 zawodników. W zamian kwalifikacji odbyła się trzecia seria treningowa. W piątek rozegrał się pierwszy konkurs na Olimpijskiej Skoczni, z jednej strony można było przewidzieć, że dominować będą sami Japończycy, ale z drugiej był cień szansy, że może jednak nie. I udało się, do piątkowej walki o podium włączył się nie kto inny jak Paweł Wąsek. Polak atakował aż z 11 pozycji i udało mu się awansować o 6 miejsc. Wielką szansę Wąskowi dał Rosjanin Evgeniy Klimov, który został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, dzięki niemu Paweł awansował na 4. miejsce. Całe podium w piątek zajęli Japończycy.

Od lewej: Yukiya Sato, Ryoyu Kobayashi i Keiichi Sato (JPN) (fot. skijumping.pl)
Ryoyu Kobayashi (JPN) (fot. skijumping.pl)
Paweł Wąsek (POL) (fot. skijumping.pl)

W ostatni dzień zawodów nikt raczej nie mógł przewidzieć, że będzie inaczej niż w piątek. Japończycy znów dominowali, aż od serii próbnej i finalnie po cały konkurs. Wtedy najlepszym z „reszty świata” okazał się zdyskwalifikowany w piątek Rosjanin Evgeniy Klimov, był piąty. W dziesiątce znalazło się również dwóch Polaków – 8. Andrzej Stękała i 9. Klemens Murańka. Ponownie całe podium zajęli Japończycy.

Od lewej: Keiichi Sato, Ryoyu Kobayashi i Yukiya Sato (JPN) (fot. fisskijumping)
Simon Ammann (SUI) (fot. skijumping.pl)
Mackenzie Boyd-Clowes (CAN) (fot. skijumping.pl)
Od lewej: Robin Pedersen, Joakim Aune i Andreas Granerud Buskum (NOR) (fot. skijumping.pl)

Jak dowiedzieliśmy się w ostatnim czasie, Ryoyu Kobayashi zamierza wystąpić w dwóch ostatnich konkursach cyklu Grand Prix, które odbędą się w Hinzenbach (Austria, 28-29.09.2019) i w Klingenthal (Niemcy, 04-05.10.2019). Jak myślicie, czy uda mu się wygrać te zawody i zwyciężyć cały cykl? Pełną klasyfikację Letniego Grand Prix znajdziecie na samym dole naszego bloga!