Podsumowanie weekendu w Niżnym Tagile PŚK (20-21.03.2021)

przez Stylowo z Telemarkiem

Po emocjonującej i zaciętej walce podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbyły się w niemieckim Oberstdorfie przyszła pora na powrót pań do rywalizacji w zawodach rangi Pucharu Świata. W ten weekend mogliśmy przyjrzeć się rozgrywkom w turnieju Blue Bird, który miał miejsce w Niżnym Tagile (Rosja), na skoczni Aist (HS97). W tym poście dowiecie się, jak przebiegły zmagania i kto zajął czołowe miejsca.

W sobotę o godzinie 9:45 skoczkinie wzięły udział w pierwszej serii treningowej. Najlepszą z nich okazała się reprezentantka gospodarzy, Irina Awwakumowa, która uzyskała odległość 95.5 metra. Tuż za nią znalazła się Sara Takanashi, oddając skok jedynie o jeden metr krótszy od skoku Rosjanki (94.5 m). Na 3. miejscu uplasowała się Słowenka, Nika Kriznar (92.5 m).

Przed konkursem zawodniczki czekała również druga seria treningowa, która tym razem padła łupem Marity Kramer (90.5 m). Drugie miejsce także należało do Austriaczki, Danieli Iraschko-Stolz, która oddała skok na taką samą odlegość co Kramer, 90.5 metra. Podium uzupełniła Nika Kriznar (88 m).

Kwalifikacje rozpoczęły się równo o czasie, o godzinie 11:45. Na ich starcie stanęło 55 zawodniczek, jednak warto wspomnieć, iż Blue Bird odbył się bez udziału reprezentantek Polski, z powodu wykrycia koronawirusa u jednej z nich. Wygraną w kwalifikacjach cieszyła się Daniela Iraschko-Stolz, która pofrunęła na odległość 94.5 metra. Sara Takanashi zajęła 2. pozycję (94.5 m), tracąc do Iraschko-Stolz zaledwie 2.7 punktu, natomiast 1 punkt do Takanashi straciła Marita Kramer, która oddała najdłuższy skok ze wszystkich zawodniczek (97 m) i ostatecznie zajęła 3. lokatę.

Konkurs indywidualny wystartował o godzinie 13:00 i został przeprowadzony z 14. belki startowej. Liderką na półmetku rywalizacji była Marita Kramer, która popisała się znakomitym i zarazem najdłuższym skokiem pierwszej serii, 96.5 metra. 5.3 punktu za Kramer znajdowała się jej rodaczka, Chiara Hoelzl (93.5 m). Podium, po skoku na odległość 94 metrów, uzupełniała Nika Kriznar. Ostatecznie triumfatorką sobotnich zawodów została Marita Kramer, która w drugiej serii konkursowej również oddała fenomenalny skok, 96.5 metra i tym samym sprawiła, że została pierwszą liderką w tegorocznym turnieju Blue Bird. Srebro wpadło w ręce Sary Takanashi (95.5 m), a trzecią lokatą cieszyła się Nika Kriznar (94 m).

Niedziela rozpoczęła się od kwalifikacji. 51 zawodniczek wzięło w nich udział, a na starcie nie stawiła się Anna Hoffmann. Krótkie zmagania zwyciężyła Marita Kramer po 99,5 metrowym skoku. To była też najdłuższa próba oddana podczas skoków. Miejsce za Austriaczką zajęła Silje Opseth (94,5 m), a za nią ze stratą jednego punktu uplasowała się Ema Kliniec (93 m).

O 13 rozpoczęły się zawody, a po pierwszej serii na prowadzenie wysunęła się Marita Kramer (97,5 m). Tuż za nią lokatę zajmowała Sara Takanashi (95,5 m), a Nika Kriznar dopełniała podium (93,5 m).

Ostatecznie zawody zwyciężyła Marita Kramer (94,5 m), która wyprzedzała o 10.8 pkt drugą Nikę Kriznar (94 m). Sara Takanashi zajęła trzecie miejsce (88,5 m).

Konkurs odbył się z 15. belki przy pochmurnej pogodzie.

Kolejne zmagania, podsumowujące sezon i turniej Blue Bird odbędzie się w przyszłym tygodniu w Czajkowskim.