Austriackie Eisenerz, jest kolejnym przystankiem zmagań drugoligowych. Sportowców czekają po dwa konkursy indywidualne. Ponadto zostanie rozegrany sprint drużynowy, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W poniższym artykule zamieszczamy kluczowe informacje, takie jak harmonogram, bądź listy startowe.
Skocznia Erzbergschanzen
Budowa kompleksu datowana jest na początek lat 90-tych. Wówczas punkty konstrukcyjny Erzbergschanzen plasował się na 90 metrze. W 2015 oraz 2016 roku, obiekt został zmodernizowany i rozbudowany. W efekcie, wcześniej wspomniany punkt, został przesunięty o osiem metrów. Rozmiar skoczni, do dziś wynosi 109 metrów. Dodatkowo stworzono nowe szatnie, wieżę sędziowską, pomieszczenie do woskowania nart oraz wyposażenie w system naśnieżania. Jedną z najważniejszych aspektów był fakt, iż zamontowano igelit, co miało umożliwić zawodnikom treningi w lato. Przebudowa pozwoliła włączyć w kompleks stadion narciarstwa biegowego oraz strzelnicę biathlonową.
Obecnym rekordzistą obiektu jest Markus Rupitsch, który uzyskał 112,5-metrową odległość. Jeśli chodzi o kobiety, owym dorobkiem może pochwalić się dwuboistka Gyda Westvold Hansen. Norweżka wylądowała na 100 metrze.
ZOBACZ TEŻ: ERZBERGSCHANZEN – EISENERZ, AUSTRIA
Listy startowe
Na liście startowej mężczyzn, widnieje 68 nazwisk, reprezentujących 15 nacji.
W zmaganiach zaprezentuje się czterech reprezentantów Polski. Skład męskiej drużyny zasilili Jakub Cieślar, Andrzej Waliczek, Kacper Jarząbek oraz Mikołaj Wantulok.
W rywalizacji zabraknie natomiast lidera cyklu – Aleksandra Skoglunda. Listę startową zamknie wicelider – Florian Kolb. W Eisenerz nie zaprezentuje się również trzeci dwuboista w klasyfikacji generalnej – Jakob Lange. Niemiec otrzymał powołanie na domowe zawody Pucharu Świata w Schonach.
Ponadto w stawce możemy zaobserwować przeważających młodych zawodników, jakoby dla niektórych miałby to być test przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata Juniorów w Lake Placid.
ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ MĘŻCZYZN
Jeśli chodzi o kobiety, na starcie obejrzymy 23 dwuboistek, z 9 krajów.
W Eisenerz natomiast nie pojawi się Joanna Kil, która w weekend startuje w zawodach Pucharu Świata w Schonach. Warto dodać, iż Polka zwyciężyła klasyfikację w ubiegłym sezonie. Ujrzymy zaś zamykające tabelę wiceliderkę Sophię Maurus i trzecią zawodniczkę Marie Naehring.
Ponadto podobnie jak w przypadku dwuboistów, prześledzimy działania młodszych sportsmenek szykujących się do juniorskiej imprezy.
ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ KOBIET
Harmonogram zawodów Pucharu Kontynentalnego w Eisenerz
Przedstawiamy plan na zawody Pucharu Kontynentalnego w kombinacji norweskiej w #Eisenerz 🇦🇹
— Stylowo z Telemarkiem (@szt_redakcja) January 16, 2025
📸: Maksim Bartolj#nordiccombined #fisnoco pic.twitter.com/krheceunfQ
Puchar Kontynentalny w Eisenerz 2024
Reprezentant gospodarzy – Mario Seidl dwukrotnie plasował się na najwyższej pozycji. Podobnie z jego rodakiem Fabio Obermeyrem, stającym podwójnie na stopniu niższym. W sobotę, na podium do Austriaków dołączył Niemiec Jakob Lang, zaś w niedzielę Norweg Aleksander Skoglund. Najwyżej z Polaków uplasował się Andrzej Szczechowicz, zajmujący kolejno 45. i 46 lokaty.
Jeśli chodzi o sprint drużynowy, który rozgrywał się w Eisenerz po raz pierwszy, zwyciężył w nim duet I z Niemiec, w składzie Jakob Lange i Sophia Maurus. Drugi wynik zdobyli Austriacy (Mario Seidl, Laura Pletz), zaś trzeci Niemcy z drugiej grupy (Simon Mach, Marie Naehring). W zmaganiach wzięli udział również Andrzej Szczechowicz i Joanna Kil, kończąc rywalizację na 12. miejscu.
Wśród kobiet, pierwszego dnia zwyciężyła reprezentantka gospodarzy – Claudia Purker przed Amerykanką Alexą Brabec i Polką Joanną Kil. W drugim konkursie indywidualnym triumfowała również reprezentująca Austrię Lisa Hirner. Na podium uplasowały się wówczas, spadając o jedną pozycję względem poprzednich zawodów – Claudia Purker i Alexa Brabec. W niedzielę Joanna Kil umościła się jako 5.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
źródło: informacja własna, fis-ski.com