Puchar Kontynentalny w Lake Placid: Zwycięstwo Hayboecka!

przez Dominika Śmiech

W tym tygodniu rozgrywki Pucharu Kontynentalnego przeniosły się za ocean. Zawodnicy zdążyli już przetestować skocznię HS100. Za nami także jeden z dwóch finałowych konkursów w amerykańskim Lake Placid. O tym jak przebiegała rywalizacja i kto zajął czołowe lokaty dowiecie się w kontynuacji postu. Zapraszamy!

Początek serii próbnej poprzedzającej konkurs indywidualny zaplanowany był na godzinę 21:30 czasu polskiego. Nie obyło się jednak bez problemów, gdyż porywisty wiatr uniemożliwił punktualne rozpoczęcie sesji. Na szczęście uczestnicy finalnie mieli możliwość oddać próbne skoki. Ostatecznie zwycięzcą serii próbnej został Austriak Michael Hayboeck, który oddał skok na odległość 93.5 metra. Za nim, ze stratą zaledwie 1.6 punktu, uplasował się Norweg Kristoffer Eriksen Sundal ( 95.5 m). Przysłowiowe podium dopełnił Zak Mogel. Słoweniec oddał najdłuższy skok serii próbnej, a mianowicie odleciał na odległość 101 metra.

Najlepszy z Polaków okazał się Aleksander Zniszczoł (95 m). który w rezultacie uplasował się na 4. pozycji. Wyniki pozostałych reprezentantów Polski wyglądały następująco:

12. Tomasz Pilch – 100 m
15. Maciej Kot – 94.5 m
17. Andrzej Stękała – 91.5 m
18. Jan Habdas – 93 m
25. Marcin Wróbel – 93 m

W serii próbnej udziału nie wzięli Francisco Moerth oraz Sondre Ringen.

Pierwsza seria

Pierwsza seria konkursowa wystartowała równo o godzinie 22:30 czasu polskiego. Wzięło w niej udział zaledwie 30 zawodników. Tym razem także nie obyło się bez problemów, którym niestety był zbyt mocny wiatr. Mimo wszystko udało się kontynuować zawody. Prowadzenie, po skoku na odległość 94 metrów, zapewnił sobie Tomasz Pilch. Kolejne dwa miejsca także należały do reprezentantów Polski. Drugą lokatę zajmował Jan Habdas (94.5 m), a trzecią Maciej Kot (95 m). Pomiędzy czołówką były bardzo niewielkie straty punktowe, które w rezultacie oznaczały wielkie emocje w serii finałowej.

Nie zabrakło również dyskwalifikacji, która dotknęła Słoweńca Patrika Viteza oraz Norwega Benjamina Oestvolda. Jej powodem był nieprzepisowy kombinezon.

Tuż za podium po pierwszej serii znajdował się 4. Maksim Bartolj (93.5 m), 5. Michael Hayboeck (87.5 m) oraz 7. Zak Mogel (88m).

Seria finałowa

Druga seria konkursowa również przebiegała z małymi problemami. Ostatecznie udało się ją dokończyć i poznać triumfatora piątkowej rywalizacji. Został nim Michael Hayboeck (87.5 m; 99.5 m). Tomasz Pilch (94 m; 93 m) ukończył zawody na 2. lokacie, tracąc 7.7 punktu do Hayboecka. Ostatnie miejsce na podium należało natomiast do Aleksandra Zniszczoła (90 m; 96.5 m).

Miejsca w czołowej trójce niestety nie udało się wywalczyć drugiemu po pierwszej serii Janowi Habdasowi (94.5m: 91.5 m), poniewż Polak ostatecznie zajął 4. pozycję. Za nim, na 5. miejscu, znalazł się Norweg Kristoffer Eriksen Sundal. Uzyskał on zdecydowanie najlepszą odległość serii finałowej, aż 101 metrów.