Puchar Kontynentalny w Zakopanem: Clemens Aigner triumfuje

przez Aleksandra Rajewicz

Po wczorajszym zakończeniu cyklu FIS Cup nadszedł czas na rozpoczęcie finałowego weekendu Pucharu Kontynentalnego. Tym razem zawodnicy oddawać swe skoki będą w Zakopanem, a dokładniej na Wielkiej Krokwi (HS-140), a rywalizacja ma charakter hybrydowy. Lista startowa składała się z sześćdziesięciu nazwisk, tym trzynastu reprezentantów Polski. Triumfatorem pierwszego konkursu został Austriak Clemens Aigner, zaś my mogliśmy cieszyć się z 5. miejsca Pawła Wąska.

Maximilian Ortner, Clemens Aigner, Markus Eisenbichler, fot. Martyna Okrzesik

Trening

Trening rozpoczął się punktualnie o godzinie 10:30 z belki 19., a następnie podwyższono ją na 21. Rundę wystartował Marcin Wróbel, który uzyskał jedynie 104.5 metra i ostatecznie uplasował się na pozycji 29. Najlepszym zawodnikiem tej serii był Austriak Maximilian Ortner, który uzyskał 130 metrów, na drugim miejscu znalazł się Słoweniec Maksim Bartolj (127.5 m), zaś trzeci był Paweł Wąsek (128 m). Tuż za podium uplasował się Clemens Aigner (131 m), natomiast na piątej lokacie sklasyfikowano lidera Pucharu Kontynentalnego Jonasa Schustera, który uzyskał 125 metrów.

Maximilian Ortner, fot. Martyna Okrzesik

Warto wspomnieć, że najstarszym zawodnikiem w całej stawce jest utytułowany Simon Ammann. Szwajcar podczas treningu uzyskał odległość 122.5 metra i sklasyfikowano go na piętnastej pozycji.

Ze swoich skoków zrezygnowało 22. zawodników, w tym pięciu Polaków: Adam Niżnik, Tomasz Pilch, Łukasz Łukaszczyk, Kacper Tomasiak oraz Tymoteusz Amilkiewicz.

OFFICJALNE WYNIKI TRENINGU

Ta seria rozpoczęła się z platformy 18., czyli jeden stopień niżej niż zaczynał się trening, ponieważ wiatr był sprzyjający dla zawodników. Triumfatorem serii przed konkursowej został Niemiec Markus Eisenbichler, który uzyskał 135 metrów, drugi był lider cyklu Jonas Schuster (134.5 m), zaś trzeci kolega zwycięzcy Luca Roth, który swoją próbę wykończył na odległości 133.5 metra. Tuż za najlepszą „3” znalazł się Ortner (134 m), natomiast piąty był Paweł Wąsek, który uzyskał 133 metry.

Paweł Wąsek, fot. Martyna Okrzesik

Warto zaznaczyć, że Włoch Andrea Campregher uzyskał bardzo dobrą próbę o odległości 129 metrów i został sklasyfikowany na 9. pozycji.

Oprócz Wąska w czołowej „10” znalazł się również 8. Klemens Murańka (129 m), zaś w najlepszej „30” również: 12. Jakub Wolny (125 m), 16. Adam Niżnik (126 m), 17. Tymoteusz Amilkiewicz (126.5 m), 19. Andrzej Stękała (129.5 m). Na dalszych pozycjach byli również: 20. Kacper Juroszek (125.5 m), 29. Łukasz Łukaszczyk (122m) oraz 30. Marcin Wróbel (121.5 m).

Tym razem dziewięciu zawodników zrezygnowało ze swoich skoków.

OFICJALNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

Liderem na półmetku zmagań w Zakopanem był Austriak Clemens Aigner, który uzyskał 136.5 metra, drugi był Słoweniec Žak Mogel (137 m), zaś trzeci Markus Eisenbichler, który wylądował na odległości 134.5 metra. W czołowej „5” znaleźli się również: 4. Maksim Bartolj (137.5 m) oraz 5. Maximilian Ortner (133.5 m). Niespodziewanie najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był Tymoteusz Amilkiewicz, który uzyskał 137 metrów i uplasował się na 6. miejscu, zaś siódmy był Paweł Wąsek (136 m).

Do drugiej serii awansowało sześciu reprezentantów Polski, natomiast 31. był Adam Niżnik, któremu do możliwości startu w drugiej serii zabrakło 0.1.

Adam Niżnik, fot. Martyna Okrzesik

Warto zwrócić uwagę na dobry występ Włochów. Andrea Campregher uzyskał 134 metry i uplasował się na 12. miejscu, natomiast Francesco Cecon (132.5 m) i był 15.

Podczas pierwszej serii trzech zawodników zostało zdyskwalifikowanych: Karl Haugen Kleppa, Svyatoslav Nazarenko oraz Henri Kavilo.

OFICJALNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Ostatecznie triumfatorem rywalizacji w Zakopanem został Clemens Aigner, który w drugiej próbie poszybował na odległość 135.5 metra i drugiego Maximiliana Ortnera (137 m) wyprzedził o 4 punkty, zaś trzeci był Markus Eisenbichler (136 m). Žak Mogel, który po pierwszej serii był drugi, uzyskał 133 metry i spadł tuż za podium. Paweł Wąsek po próbie na 135 metrów awansował na 5. pozycję. W czołowej „10” uplasował się również 9. Andrzej Stękała (138.5 m).

Tymoteusz Amilkiewicz uzyskał 128 metrów i zmagania zakończył na 11. lokacie, co jest jego rekordem życiowym.
Kazach Danil Vassilev po skoku na 135 metrów zaliczył największy awans i poprawił się o dziewięć pozycji, kończąc rywalizację na 20. miejscu.

Andrea Campregher upadł po świetnym skoku na odległość 145 metrów, zawodnik wstał o własnych siłach.