Puchar Świata w Engelbergu: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Jak zwykle w ostatni pucharowy weekend przed Bożym Narodzeniem najlepsi skoczkowie świata przyjadą do szwajcarskiego Engelbergu. Na Gross-Titlis-Schanze (K125, HS140) zostaną rozegrane po dwa konkursy indywidualne pań i panów. Wielu polskich kibiców, pół żartem pół serio uważa, że od tych zawodów zazwyczaj forma biało-czerwonych zwyżkuje. Wszyscy polscy kibice mają ogromną nadzieję, że i tym razem właśnie tak się stanie.

Gross-Titlis-Schanze, źródło: swiss.ski.ch

Listy startowe

Do kwalifikacji w konkursie pań przystąpi 54 zawodniczek z 16 krajów. Będzie to dla nich dopiero drugi pucharowy weekend tej zimy. Do Szwajcarii, jako liderka klasyfikacji generalnej przyjechała Francuzka Josephine Pagnier, która przed dwoma tygodniami zaskoczyła wyśmienitą formą.

Polskę, tak samo jak w Lillehammer, reprezentować będą trzy skoczkinie. Będą to Anna Twardosz, Pola Bełtowska i Natalia Słowik. Niestety, w dwóch poprzednich konkursach żadnej z nich nie udało się wywalczyć punktów Pucharu Świata.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ PAŃ

Na Gross-Titlis-Schanze pojawi się 61 skoczków z 17 krajów. Szwajcarzy wystawiają grupę krajową, w ramach której zaprezentuje się dwóch zawodników: Sandro Hauswirth oraz pucharowy debiutant Yanick Wasser. Szwajcarscy kibice mogą być szczególnie zadowoleni, ponieważ w ubiegły weekend swoje pierwsze pucharowe podium wywalczył Gregor Deschwanden. Było to pierwsze miejsce w czołowej trójce dla reprezentanta Helwetów od czterech lat.

Warto zaznaczyć, iż na liście startowej znalazł się Taku Takeuchi, który w tym sezonie nie próbował jeszcze swoich sił w Pucharze Świata. Zastąpił w drużynie Japońskiej słabo spisującego się Naokiego Nakamurę.

Polska drużyna, zgodnie ze swoją kwotą startową, liczyć będzie pięciu zawodników. Co najważniejsze, do składu powraca Kamil Stoch, który przed tygodniem nie znalazł się w składzie na zawody, a zamiast tego poświęcił więcej czasu na spokojny trening. W związku z jego powołaniem w kadrze zabraknie Andrzeja Stękały, który został skierowany na Puchar Kontynentalny. Poza Stochem w Engelbergu wystąpią: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek i Maciej Kot.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ PANÓW

Harmonogram

Skocznia

Engelberg to malownicza szwajcarska miejscowość położona w środkowej części kraju. Jej nazwę możemy przetłumaczyć jako „góra aniołów”, co kibicom skoków nieodzownie kojarzy się z aniołkami, które zawodnicy na podium od lat dostają jako jedną z nagród. Zawody Pucharu Świata już tradycyjnie rozgrywają się w ostatni weekend przed Bożym Narodzeniem, dzięki czemu kojarzymy je z radosną świąteczną atmosferą.

Gross-Titlis-Schanze (K125, HS140) to obiekt zbudowany na naturalnym zboczu góry Titlis. Najdłuższy skok, na odległość 146 m, oddał tam Kamil Stoch, który dziesięć razy meldował się tam w czołowej trójce zawodów. Jednak nie tylko on szczególnie upodobał sobie ten obiekt. Łącznie Polacy meldowali się tam podium aż 22 razy!

ZOBACZ TEŻ: GROSS-TITLIS-SCHANZE – ENGELBERG, SZWAJCARIA

Puchar Świata w Engelbergu 2022

Przed rokiem do na Gross-Titlis-Schanze w dwóch konkursach indywidualnych rywalizowali jedynie mężczyźni. Dla polskich kibiców tamten weekend ułożył się wyśmienicie. W sobotę najlepszy okazał się Anze Lanisek. Za jego plecami uplasowało się jednak dwóch polskich reprezentantów – drugi był Dawid Kubacki, a trzeci Piotr Żyła.

W niedzielę Kubacki, który na początku zeszłego sezonu był w wyśmienitej formie, nie miał sobie równych. Zwyciężył przed Manuelem Fettnerem i Anze Laniskiem.

podium niedzielnego konkursu PŚ w Engelbergu w 2022 roku, źródło: instagram.com/manuelfettner

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródła: własne
źródła grafiki: swiss.ski.ch, instagram.com/manuelfettner

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać