Puchar Świata w Lahti: Finałowy konkurs dla Ito!

przez Martyna Okrzesik

Za nami finałowy konkurs Pucharu Świata kobiet w sezonie 2022/23! W zmaganiach na skoczni Salpausselkä (HS130) zaprezentowały się 32 najlepsze zawodniczki cyklu, a jego triumfatorką została Japonka Yuki Ito. Dodatkowo zdobywczynią Kryształowej Kuli za sezon 22/23 została reprezentantka Austrii – Eva Pinkelnig!

Salpausselkä (HS130), fot. Maksim Bartolj

Seria próbna

Najlepsza w serii próbnej okazała się Kanadyjka Alexandria Loutitt, która poszybowała na odległość 117.5 metra. Autorką najdłuższego skoku okazała się Norweżka Eirin Maria Kvandal, dzięki próbie wynoszącej 120.5 metra. W rezultacie trzecią pozycję w serii próbnej niespodziewanie uzyskała Finka Jenny Rautionaho (114.5 m). W czołowej piątce uplasowały się także Słowenka Ema Klinec (113.5 m) oraz reprezentantka Niemiec Katharina Althaus (112 m). Serię próbną rozegrano z 18. oraz 17. platformy startowej. Natomiast Norweżka Eirin Maria Kvandal, oddawała swój skok z 16. belki.

Alexandria Loutitt, fot. Zosia Hunkiewicz

Konkurs

Finałowy konkurs rozpoczął się o godzinie 17:00 czasu polskiego. Liderką na półmetku rywalizacji okazała się reprezentantka Niemiec Katharina Althaus. Niemka oddała najdłuższy skok na odległość 123 metrów, co dało jej pewne prowadzenie o aż 14.7 punktu. Tym samym Althaus ustanowiła nowy kobiecy rekord skoczni. Na drugiej pozycji plasowała się Norweżka Eirin Maria Kvandal (120 m), a trzeci wynik uzyskała zwyciężczyni klasyfikacji generalnej cyklu – Austriaczka Eva Pinkelnig (119 m). Natomiast ex aeqo na czwartej pozycji sklasyfikowane zostały Kanadyjka Alexandria Loutitt (118.5 m) oraz Słowenka Ema Klinec (118 m). Pierwszą serię przeprowadzono z 18. belki startowej, natomiast Eirin Maria Kvandal startowała z platformy numer 16.

Katharina Althaus, fot. Nordic Focus

Ostatecznie to Yuki Ito została triumfatorką ostatniego konkursu Pucharu Świata kobiet. Japonka poszybowała na 123 metr i tym samym wyprzedziła Annę Odine Stroem o 1.2 punktu. W rezultacie Norweżka okazała się nową rekordzistką obiektu, ponieważ oddała skok na 123.5 metra. Niestety, Katharina Althaus nie zdołała utrzymać swojego znacznego prowadzenia. W efekcie po skoku na zaledwie 116 metrów, spadła na trzecie miejsce. Tuż za podium uplasowała się Austriaczka Eva Pinkelnig (119 m), a piąty wynik uzyskała Norweżka Eirin Maria Kvandal (119 m). Serię finałową przeprowadzono z 19. platformy startowej. Natomiast Eirin Maria Kvandal oddawała skok z belki numer 17.