Puchar Świata w Lahti: Kwalifikacje dla Kvandal, dwie Polki z awansem

Rywalizacja Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich, przeniosła się na północ Europy, a dokładniej do fińskiego Lahti. W czwartkowe popołudnie, na obiekcie Salpausselkä (HS130), odbyły się dwie serie treningowe oraz kwalifikacje do piątkowego konkursu. Ostatecznie po zwycięstwo sięgnęła Eirin Maria Kvandal, zaś najlepszą z reprezentantek Polski okazała się 34. Anna Twardosz.

Eirin Maria Kvandal, źródło: Instagram/@ekvandal

Lista startowa kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata kobiet w Lahti, liczyła czterdzieści jeden zawodniczek z jedenastu reprezentacji. Decyzją szkoleniowca polskiej kadry – Haralda Rodlauera – powołanie na zawody na fińskim obiekcie otrzymały Pola Bełtowska, Anna Twardosz, a także Nicole Konderla.

Pierwszy trening

Punktualnie o godzinie 16:00 czasu polskiego, rozpoczęła się pierwsza seria treningowa kobiet.

Z numerem pierwszym wystartowała najmłodsza z reprezentantek Polski – Pola Bełtowska. 17-letnia zawodniczka AZS Zakopane, w swojej pierwszej próbie na Salpausselce (HS130), poszybowała na dystans 84 metrów, co dało jej 40. miejsce.

Zwyciężczynią pierwszej serii treningowej, okazała się reprezentantka Francji – Josephine Pagnier. Francuzka oddała drugi najdłuższy skok w tej części zmagań, wynoszący 124 metry. O 1.7 punktu za nią, uplasowała się liderka klasyfikacji generalnej cyklu – Nika Prevc. Słowenka poszybowała wówczas na dystans 119.5 metra. Pół metra mniej uzyskała trzecia Sara Takanashi, zaś czołową trójkę dopełniły Ema Klinec (124.5 m), a także Yuki Ito (117 m).

Szóste miejsce przypadło kolejnej z reprezentantek Słowenii – Nice Kriznar (118.5 m), natomiast siódmą notę wywalczyła druga zawodniczka klasyfikacji generalnej – Eva Pinkelnig. Austriaczka oddała wówczas skok na dystans 115.5 metra. Za plecami 35-latki, sklasyfikowana została jej rodaczka – Jacqueline Seifriedsberger (118 m). Najlepszą dziesiątkę domknęły wówczas Kanadyjka Alexandria Loutitt (114.5 m) oraz Niemka Katharina Althaus (115.5 m).

Najwyżej sklasyfikowaną z biało-czerwonych, była trzydziesta Anna Twardosz. Zawodniczka oddała skok na dystans zaledwie 103 metrów. Nieco słabiej spisała się trzydziesta ósma Nicole Konderla (90.5 m).

Pierwszą serię treningową przeprowadzono z 21., 20., a także 19. platformy startowej.

Drugi trening

Autorką najdłuższego skoku w drugim treningu, okazała się Eva Pinkelnig. Reprezentantka Austrii oddała próbę na dystans 124 metrów, co dało jej 9.6 punktu przewagi nad jej rodaczką – Jacqueline Seifriedsberger (115 m). Ze stratą zaledwie 0.1 punktu do Austriaczki, na trzeciej lokacie uplasowała się Kanadyjka Alexandria Loutitt. Wyniki w czołowej piątce zanotowały również Norweżka Silje Opseth (120 m), a także Japonka Yuki Ito (117.5 m).

Dopiero na szóstym miejscu, sklasyfikowana została posiadaczka żółtej koszulki liderki Pucharu Świata. Wówczas Nika Prevc skoczyła na odległość 118.5 metra, co pozwoliło jej na wyprzedzenie siódmej Eirin Marii Kvandal (119 m), która na prośbę trenera startowała z obniżonej belki startowej (17. poziom).

Tym razem zwyciężczyni pierwszej rundy treningowej – Josephine Pagnier – zajęła ósmą pozycję. Francuzka zaprezentowała próbę na dystans 118.5 metra. Najlepszą dziesiątkę domknęły Austriaczka Lisa Eder (120 m), a także reprezentantka Japonii – Sara Takanashi (114.5 m).

Anna Twardosz ponownie była najwyżej sklasyfikowaną z reprezentantek Polski. 22-latka po skoku na odległość 102 metrów, zajmowała trzydzieste piąte miejsce. Nicole Konderla (88.5 m) oraz Pola Bełtowska (84.5 m), zajęły dwie ostatnie lokaty.

Drugi trening rozegrano z 20., 19., a także 17. poziomu najazdu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGÓW

Kwalifikacje

O godzinie 17:20 rozpoczęły się kwalifikacje do piątkowego konkursu pań. Zmagania rozegrano z 19., 18. oraz 17. belki startowej.

Triumfatorką czwartkowych kwalifikacji okazała się Eirin Maria Kvandal, która jako jedyna oddawała swój skok z 17. poziomu najazdu. Norweżka stała się autorką najdłuższej próby w tej części zmagań, wynoszącej 125.5 metra, co dało jej pewny triumf. Na drugiej pozycji, ze stratą 6.6 punktu do liderki, znalazła się Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger, która wylądowała na dystansie 124.5 metra. Najlepszą trójkę uzupełniła Josephine Pagnier (123 m).

Wiceliderka klasyfikacji generalnej cyklu – Eva Pinkelnig – uplasowała się na czwartej lokacie, dzięki próbie na 120 metr. Czołową piątkę domknęła najwyżej sklasyfikowana z Niemek – Luisa Goerlich (119 m).

Najkrótszą próbę w serii kwalifikacyjnej oddała liderka Pucharu Świata – Nika Prevc. Słowenka wylądowała na odległości 82 metrów, co przełożyło się na dopiero czterdziestą lokatę. Tym samym, posiadaczka żółtego plastronu zajęła ostatnie miejsce dające awans do konkursu.

Najlepszą z biało-czerwonych okazała się 34. Anna Twardosz (99.5 m). Awans wywalczyła także 39. Pola Bełtowska (96.5 m).

Jedyną zawodniczką, która nie przebrnęła kwalifikacji, była Nicole Konderla. 22-latka, po próbie na 85 metr, sklasyfikowana została na ostatniej pozycji.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Obecną liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich jest Słowenka Nika Prevc, z sumą 1079 punktów. Na drugim miejscu w tabeli plasuje się Austriaczka Eva Pinkelnig (871 pkt), zaś trzecią pozycję obejmuje reprezentantka Japonii – Yuki Ito (826 pkt). Jedyną Polką, która posiada pucharowe punkty w cyklu 2023/2024 jest pięćdziesiąta Anna Twardosz, z 6-punktową notą.

Piątkowa seria próbna kobiet, w ramach zawodów Pucharu Świata na obiekcie Salpausselkä (HS130), rozpocznie się o godzinie 8:00 czasu polskiego. Następnie, o 9:00 wystartuje pierwsza seria konkursowa pań.

źródło: informacja własna