Puchar Świata w Lake Placid: Kos zwycięzcą kwalifikacji

przez Zuzanna Karwacka

Na koniec tygodnia rywalizacja na najwyższym szczeblu przeniesie się do Stanów Zjednoczonych, do Lake Placid. Jest to jedyny w tym sezonie weekend Pucharu Świata w Ameryce Północnej. Na piątek zaplanowano sesję treningową oraz kwalifikacje. Wszystko rozpoczęło się o 20:30. W najważniejszej części zmagań zwycięstwo odniósł Lovro Kos. Najlepszym z Polaków okazał się Aleksander Zniszczoł na 12. miejscu.

Lovro Kos, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W LAKE PLACID: ZAPOWIEDŹ, HARMONOGRAM, LISTY STARTOWE

Pierwszy trening

Część ta rozpoczęła się punktualnie o 14:30 czasu obowiązującego w Lake Placid. Przebiegała ona z belek o numerach 28, 27, 26 oraz 25. Udział wzięło w niej 50 skoczków. Na starcie nie zobaczyliśmy reprezentanta Rumunii – Mihneę Alexandru Spulbera.

Najlepszym zawodnikiem okazał się zaś Michael Hayboeck. Austriak miał szansę startować z 26. poziomu najazdu i uzyskał wówczas 124.5 m. Na srebrnej lokacie, ze stratą 2.4 punktu, zakończył Andreas Wellinger, który osiągnął 120 metrów z tej samej belki. Brąz przypadł w tym przypadku Mariusowi Lindvikowi. Norweg zaprezentował próbę na 126 metrów, ruszając z wyższego o jeden stopień pułapu.

Michael Hayböck, fot. Martyna Okrzesik

Bardzo dobrym wynikiem odznaczył się Felix Hoffmann. Niemiec ze stosunkowo niskim numerem startowym pokazał 120 metrów, które przy dodanych 4.9 oczka zapewniły mu 8. lokatę. Był to jednak dopiero czwarty rezultat w kadrze naszych zachodnich sąsiadów. Wyżej plasowali się chociażby 5. Philipp Raimund (123.5 m), czy 6. Pius Paschke (121 m) oraz wspomniany Wellinger.

Drugi trening

Kolejna partia była już stabilniejsza pod względem belek, gdyż oglądaliśmy tylko dwie różne – 27. oraz 26. Tym razem partycypowali wszyscy zgłoszeni zawodnicy.

Najwyższą notę tym razem uzyskał lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Stefan Kraft. Reprezentant Austrii lądował tylko pół metra przed rozmiarem skoczni, który na skoczni w Lake Placid usytuowany jest na 128 metrze. Za jego plecami uplasował się zaś Andreas Wellinger z wynikiem 125 metrów. Zgodnie z tabelą ogólną trzecie miejsce powinno przypaść Japończykowi – Ryoyu Kobayashiemu, jednakże jego pozycję w treningu zajął Michael Hayboeck (123 m). Skoczek z kraju kwitnącej wiśni dzierżył natomiast 4. lokatę po skoku na 124 metr. Był to rezultat dzielony z Lovro Kosem (122.5 m).

Stefan Kraft, fot. Martyna Okrzesik

W pierwszej dziesiątce znalazł się także najlepszy z Norwegów w tym treningu – Kristoffer Eriksen Sundal. Reprezentant ze Skandynawii lądował na odległości 119.5 metra i był to 6. wynik. Co ciekawe on również plasował się na tym miejscu z innym zawodnikiem – Domenem Prevcem (120 m).

Warto zaznaczyć, że najlepsze warunki towarzyszyły pierwszemu sportowcowi z listy – Mihnei Alexandru Spulberowi. Rumun nie wykorzystał jednak w pełni potencjału wiatru i zaprezentował zaledwie 98 metrów, które dawały mu przedostatnią lokatę.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGÓW

Kwalifikacje

W ostatniej piątkowej rundzie zdecydowano się na 30. belkę startową, którą obniżono do 29. po próbie Alexa Insama, a następnie do 28. poziomu w momencie, gdy swój występ zakończył Lovro Kos. Niezmiennie na starcie mieliśmy wszystkich zgłoszonych skoczków.

Triumfatorem kwalifikacji okazał się właśnie Kos. Słoweniec w swojej stabilnej formie tym razem zdołał uzyskać 126 metrów. Dzięki takiemu występowi wyprzedził on drugiego Michaela Hayboecka (128 m). Na najniższym stopniu podium znalazł się rodak zdobywcy srebrnej lokaty – Daniel Huber (127 m), który wrócił do rywalizacji na najwyższym szczeblu w zeszły weekend na skoczniach w Willingen.

Daniel Huber, fot. Neja Tamshe

Warto zaznaczyć, że w tej części najlepszym z Japończyków nie był Ryoyu Kobayashi, a Ren Nikaido. Zajął on 4. lokatę z wynikiem 125.5 metra. Pierwszy z wymienionych plasował się na 7. pozycji po zaprezentowaniu 121.5 metra.

Najokazalszy wynik punktowy w reprezentacji Niemiec otrzymał 5. Andreas Wellinger (120 m). Wśród Norwegów zaś najwyżej sklasyfikowano Johanna Andre Forfanga. Uzyskał on 121.5 metra, które dały mu 11. miejsce.

Pierwszym zawodnikiem, który miał odjęte punkty (2.3) od noty był Alex Insam. Koniec końców był też jedynym, dla którego wiatr był sprzymierzeńcem. Włoch uzyskał w takich warunkach 126 metrów i ostatecznie miał 25. notę.

Jako jedyny kwalifikacji nie zdołał przebrnąć reprezentant gospodarzy – Decker Dean. Skoczek lądował na 91 metrze i mimo dodanych 11.8 punktu do jego noty nie zdołał wyprzedzić Rumuna – Mihnei Alexandru Spulbera (97 m).

Wyniki Polaków:
12. Aleksander Zniszczoł – 125 m
13. Dawid Kubacki – 123 m
14. Kamil Stoch – 123 m
30. Piotr Żyła – 119 m
42. Paweł Wąsek – 115 m

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać