Puchar Świata w Oberstdorfie: Kolejny triumf Lampartera, zwycięstwo Schmida

przez Martyna Okrzesik

Za nami kolejny weekend z Pucharem Świata w kombinacji norweskiej! Tym razem kombinatorzy wystartowali w niemieckim Oberstdorfie na skoczni Schattenbergschanze (HS137). Ostatecznie na najwyższym stopniu podium mogliśmy zobaczyć Austriaka Johannesa Lampartera oraz reprezentanta Niemiec Juliana Schmida.

Schattenbergschanze, fot. Instagram/@vierschanzentournee

PCR

Ostatecznie triumfatorem rundy prowizorycznej został Johannes Lamparter (135 m). Austriak wyprzedził swojego rodaka, Franza-Josefa Rehrla (144.5 m) o zaledwie 0.3 punktu. Na trzeciej pozycji uplasował się Niemiec Julian Schmid (136.5 m). W czołowej piątce uplasowali się także Austriak Mario Seidl (130 m) oraz Fin Ilkaa Herola (131.5 m). Zdyskwalifikowany został Austriak Lukas Greiderer, natomiast na starcie zabrakło Japończyka Ryoty Yamamoto. Obowiązywała 23.,24 oraz 25. platforma startowa.

źródło: FIS

Sobota

Liderem po serii skoków okazał się lider klasyfikacji generalnej – Johannes Lamparter. Austriak poszybował na 139 metr i tym samym wyprzedził swoich rodaków – Franza-Josefa Rehrla (135.5 m) oraz Mario Seidla (137 m), nad którymi uzyskał 15 i 28 sekundową przewagę. Za czołową trójką uplasowali się Kristjan Ilves (133.5 m) oraz Julian Schmid (133.5 m).

Po rywalizacji na skoczni szóstą pozycję zajmował Francuz Laurent Muhlethaler (130 m), wyprzedzający siódmego Jensa Luraasa Oftebro (132.5 m). W czołowej dziesiątce plasowali się także Ilkka Herola (132.5 m), Martin Fritz (125.5 m) oraz Kasper Moen Flatla (121.5 m). W zmaganiach obowiązywała 28., 29. oraz 30. platforma startowa.

źródło: FIS

Kolejne zwycięstwo Lampartera

Ostatecznie po swoje kolejne zwycięstwo w tym sezonie sięgnął Johannes Lamparter. Lider klasyfikacji generalnej uzyskał czas 23:25.0. Tym samym wyprzedził Jensa Luraasa Oftebro o aż 19.4 sekundy. Na najniższym stopniu podium uplasował się wówczas Franz-Josef Rehrl (+22.3). Tuż za najlepszą trójką uplasował się Niemiec Julian Schmid (+27.6), który wyprzedził piątego Estończyka Kristjana Ilvesa (+38.1).

Johannes Lamparter, fot. Agnieszka Krajewska

Dobre szóste miejsce wywalczył Francuz Laurent Muhlethaler (+43.7), natomiast za nim uplasował się Austriak Mario Seidl (+47.6). W czołowej dziesiątce sklasyfikowano aż dwóch reprezentantów Finlandii – Ilkkę Herolę (+59.2) oraz Eero Hirvonena (+1:32.0). W rezultacie dziesiąty wynik należał do Niemca Erica Frenzela (+1:33.8).

źródło: FIS

Na starcie zabrakło: Pascala Muellera, Terence Webera, Manuela Faissta, Akito Watabe, Yuyi oraz Ryoty Yamamoto, Sory Yachi oraz Vinzenza Geigera.

Niedziela

Zdecydowanym liderem po serii skoków okazał się Franz-Josef Rehrl. Doświadczony Austriak oddał najdłuższy skok na odległość 143,5 metra. Tym samym uzyskał on aż 57 sekundową przewagę nad swoim rodakiem – Johannesem Lamparterem. Obecny lider Pucharu Świata poszybował na linię 132 metra. W rezultacie na trzeciej pozycji, ze stratą pięciu sekund do Austriaka, plasował się najlepszy z reprezentantów Niemiec – Julian Schmid (134 m).

Franz-Josef Rehrl, fot. Agnieszka Krajewska

Tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Jens Luraas Oftebro (130 m), który nieznacznie wyprzedzał piątego Mario Seidla. Austriak oddał daleki skok na 134 metr. Na szóstej pozycji plasował się Estończyk Kristjan Ilves (130 m), a za nim znalazła się dwójka Austriaków – Stefan Rettenegger (129 m) oraz Martin Fritz (132 m). Czołową dziesiątkę zamykali Fin Ilkka Herola (126 m) i Norweg Kasper Moen Flatla (122.5 m).

źródło: FIS

Podczas zmagań obowiązywały 25., 26. oraz 27. platformy startowe. Dodatkowo zdyskwalifikowani za nieprzepisowe kombinezony zostali Fin Otto Niittykoski oraz Włoch Domenico Mariotti. Na starcie zabrakło Szwajcara Pascala Muellera, Niemca Vinzenza Geigera oraz Japończyka Ryoty Yamamoto.

Długie prowadzenie Rehrla, ostateczny triumf Schmida

W biegu na 10 kmprzez długi czas na prowadzeniu utrzymywał się Franz-Josef Rehrl, który miał prawie minutową przewagę nad swoim rodakiem. Natomiast za nim utworzyła się czteroosobowa grupa pościgowa z Johannesem Laparterem na czele. Austriak biegł razem z Norwegiem Jensem Luraasem Oftebro, Niemcem Julianem Schmidem orazMario Seidlem, jednak ten nie zdołał utrzymać kroku swoim rywalom. Przez długi czas liderem grupy pościgowej za Rehrlem był Jens Luraas Oftebro, jednak na 7.5 km na prowadzenie wysunął się Schmid, który później został wyprzedzony przez Norwega i Austriaka.

W rezultacie Rehrl został dogoniony przez trójkę zawodników, a ostatecznym zwycięzcą okazał się Niemiec Julian Schmid, ktory dobiegł do mety z czasem 22:52.7. Z zaledwie +0.7 startą, na drugiej pozycji uplasował się Jens Luraas Oftebro. W efekcie Rehrl (+1.0) nie zdołał utrzymać prowadzenia. Natomiast dzięki zaledwie +0.1 sekundy przewagi nad Johannesem Lamparterem (+1.1), stanął na najniższym stopniu podium. Natomiast w czołowej piątce sklasyfikowany został także Austriak Stefan Rettenegger (+42.4).

W rezultacie szósty wynik należał do Fina Ilkki Heroli (+46.2), który wyprzedził siódmego Kristjana Ilvesa (+52.8). oraz ósmego Martina Fritza (54.4). Ostatecznie Mario Seidl (+1:04.7) zajął dziewiątą lokatę. Czołową dziesiątkę zamknął Francuz Matteo Baud (+1:24.6), który przez kilka tygodni nie w gościł najlepszej 10. Dodatkowo rywalizacji towarzyszyły silne opady śniegu.

źródło: FIS

Lamparter liderem klasyfikacji generalnej

Johannes Lamparter w dalszym ciągu pozostaje liderem klasyfikacji generalnej z przewagą 101 punktów nad Julianem Schmidem. Natomiast już w kolejnym tygodniu Puchar Świata przenosi się do niemieckiego Schonach, gdzie zobaczymy zarówno rywalizację kobiet i mężczyzn.

Najlepsza dziesiątka klasyfikacji generalnej po weekendzie w Oberstdorfie:
1. Johannes Lamparter – 1045 pkt
2. Julian Schmid – 944 pkt
3. Jens Luraas Oftebro -924 pkt
4. Jarl Magnus Riiber – 723 pkt
5. Franz-Josef Rehrl – 596 pkt
6. Vinzenz Geiger – 563 pkt
7. Ryota Yamamoto – 474 pkt
8. Manuel Faisst – 469 pkt
9. Kristjan Ilves – 465 pkt
10. Stefan Rettenegger – 400 pkt

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać