Puchar Świata w Oberstdorfie: Kraft ze zwycięstwem!

przez Dominika Śmiech

Po piątkowych kwalifikacjach w Oberstdorfie przyszła pora na pierwszy z konkursów. Skoczkowie rywalizowali na obiekcie Heini-Klopfer-Skiflugschanze (HS235). Kto poradził sobie najlepiej podczas przedostatniego przystanku Pucharu Świata? Tego dowiecie się w kontynuacji postu!

Przed pierwszą serią konkursową odbyła się seria próbna, która rozpoczęła się równo o godzinie 14:46. Wzięło w niej udział 40 zawodników, którzy oddali swoje skoki z 14. oraz 15. belki startowej. Najlepiej ze wszystkich spisał się Słoweniec – Anze Lanisek, który pofrunął na odległość 226 metrów. Tuż za nim uplasował się jego reprezentacyjny kolega – Timi Zajc, z odległością 220 metrów. Trzecie miejsce zapewnił sobie Kamil Stoch, do którego tym samym należał najdalszy lot serii próbnej – 232 metry! Na 4. oraz 5. lokacie znajdowali się kolejno: Austriak – Stefan Kraft (217.5 m) i Peter Prevc (229.5 m). Jeśli chodzi o polskich skoczków, zajęli oni następujące pozycje: 11. Piotr Żyła (218 m), 19. Aleksander Zniszczoł (198 m), 27. Dawid Kubacki (190 m), 28. Jakub Wolny (195 m), 39. Andrzej Stękała (166 m).

Konkurs

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się o godzinie 16:00. Zawodnicy początkowo oddawali skoki z 15. belki startowej, która potem zostawała podwyższana do 17., by potem ponownie zostać obniżoną do 15. Na półmetku zawodów liderem został Stefan Kraft, który oddał jeden z najdalszych lotów pierwszej serii, aż 232 metry! O 11.3 punktu za nim uplasował się Timi Zajc (222.5 m). Trzecia lokata także należała do Słoweńca, a dokładnie Zigi Jelara (232 m). Jest to pierwszy konkurs w tym sezonie, w którym w serii finałowej zobaczymy pięciu reprezentantów Polski! Kamil Stoch (223 m) zajmował najwyższą, 6. lokatę. Awansu do drugiej serii nie udało się wywalczyć Aleksandrowi Zniszczołowi, który po locie na odległość 203 metrów ukończył rywalizację na 32. miejscu.

Ostatecznie triumfatorem sobotnich zawodów został Stefan Kraft (207 m)! Na drugim miejscu uplasował się Słoweniec – Ziga Jelar (220 m), natomiast na trzecim – Timi Zajc (207 m). Tuż za podium wylądowali kolejno: 4. Anze Lanisek (219 m) , 5. Piotr Żyła (228.5 m) oraz 6. Marius Lindvik (218.5 m). Warto dodać, iż zawodnikiem, który ustanowił noey rekord życiowy został obecny mistrz świata juniorów – Daniel Tschofenig, który może pochwalić się lotem na 215.5 metra. Podczas rwyalizacji doszło także do wypadku austriackiego skoczka – Daniela Hubera, któremu na szczęscie nic poważnego się nie stało i opuścił zesok o własnych siłach.