Puchar Świata w Otepää: Triumf i rekord skoczni Riibera, pierwsze podium Macha!

Jarl Magnus Riiber zwycięża niedzielny konkurs Pucharu Świata w Otepää. Ponadto Norweg ustanowił nowy rekord skoczni Tehvandi (HS97), wynoszący 103 metry! Drugi rezultat uzyskał Austriak Stefan Rettenegger, zaś trzeci był Niemiec David Mach, dla którego jest to pierwsze podium pierwszoligowej rywalizacji w karierze.

Jarl Magnus Riiber, fot. Flawia Krawczyk

Seria skoków

Mężczyźni swoje zmagania rozpoczęli od razu od serii skoków, która wystartowała o 10:15 czasu polskiego. Lista startowa liczyła 49 nazwisk, jednak na starcie nie pojawił się Francuz Marco Heinis. Rywalizację przeprowadzono z 6. oraz 5. poziomu najazdu.

Fenomenalny skok zaprezentował Jarl Magnus Riiber, który wylądował na odległości 103 metrów. Tym samym, Norweg ustanowił nowy rekord Tehvandi HS97) w Otepää. Przypomnijmy, że we wczorajszych zmaganiach, rekordowy skok na 102.5 metra oddał Stefan Rettenegger, który wówczas pobił rekord Arttiego Aigro. Austriak w niedzielnej serii skoków, zajął drugie miejsce, a poszybował on na dystans 99 metrów i na starcie tracił 22 sekundy do lidera. Trzeci wynik zanotował reprezentant gospodarzy – Kristjan Ilves (100.5 m; +0:24), zaś czołową piątkę dopełnili Niemiec David Mach (101.5 m; +0:25) oraz Austriak Thomas Rettenegger (97 m; +0:26).

Kolejne dwie lokaty wywalczyli reprezentanci Austrii – Franz-Josef Rehrl (97.5 m; +0:40) oraz Johannes Lamparter (95.5 m; +0:51). Najlepszą dziesiątkę domknęli Japończyk Ryota Yamamoto (95 m; +0:54), Austriak Martin Fritz (95 m; +0:54), a także ex aequo na dziesiątej pozycji Terence Weber (94.5 m; +1:04) oraz Joergen Graabak (93 m; +1:04).

Bieg na 10 km

O 13:15 mężczyźni przystąpili do biegu na 10 km. W wyścigu nie wzięli udziału Kazach Chingiz Rakparov oraz Słoweniec Gasper Brecl. Ponadto zmagań nie ukończyli Szwajcar Pascal Mueller oraz Fin Arttu Maekiaho.

Na półmetku biegu, na pewnym prowadzeniu znajdował się Norweg Jarl Magnus Riiber. Walka o pozycje na podium toczyła się miedzy czterema zawodnikami – Stefanem Retteneggerem (+26.2), Kristjanem Ilvesem +26.6), Davidem Machem (+27.0), a także Thomasem Retteneggerem (+29.2). Z dużo większą stratą, na szóstej lokacie plasował się Johannes Lamparter (+1:16.2), który na 7.5 km zaliczył spadek na 10. miejsce.

Ostatecznie jako pierwszy linię mety przekroczył Jarl Magnus Riiber. Norweg pokonał dystans dziesięciu kilometrów w czasie 22:41.0 min. Na drugiej pozycji uplasował się Austriak Stefan Rettenegger (39.8), zaś czołową trójkę dopełnił Niemiec David Mach. Dla 23-letniego reprezentanta Niemiec, jest to pierwsze podium zawodów Pucharu Świata w karierze.

Kristjan Ilves osłabł na końcówce biegu, co w efekcie dało mu 1:04.7 min straty do lidera. Ostatecznie Estończyk zajął czwarte miejsce. Najlepszą piątkę dopełnił reprezentant Austrii – Thomas Rettenegger (+1:15.3).

Znaczny awans zanotował Johannes Rydzek, który po serii skoków plasował się na siedemnastej lokacie. Ostatecznie Niemiec zakończył zmagania na szóstej pozycji, ze stratą 1:32.9 min. Siódmy rezultat wywalczył natomiast Joergen Graabak (+1:33.4).

Czołową dziesiątkę domknęli Fin Ilkka Herola (+1:33.7), Norweg Jens Luraas Oftebro (+1:34.0), a także Niemiec Manuel Faisst (+1:34.2).

Johannes Lamparter (+1:34.8), zakończył konkurs na 13. miejscu. Najlepszy czas biegu, wynoszący 22:07.2 min, zanotował siedemnasty Niemiec Vinzenz Geiger (+1:40.2).