MŚJ w Planicy: Sommerfeldt i Stenzel ze złotymi medalami sprintu drużynowego

przez Martyna Okrzesik

Tristan Sommerfeldt i Richard Stenzel triumfują w sprincie drużynowym mężczyzn, podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2024 w kombinacji norweskiej w słoweńskiej Planicy. Podium zmagań dopełnili Jonas Fischbacher oraz Paul Walcher z Austrii, a także Joergen Berget Storsveen i Jens Dahlseide Kvamme z Norwegii. Reprezentacja Polski w składzie Andrzej Waliczek i Jakub Cieślar, zajęła 9. miejsce.

Tristan Sommerfeldt, Richard Stenzel, źródło: Instagram: @dsv_nordisch

ZOBACZ TEŻ: MŚJ W PLANICY: PAUL WALCHER ZŁOTYM MEDALISTĄ!

Seria próbna

O 8:30 rozpoczęła się seria próbna na obiekcie Srednja skakalnica (HS102), poprzedzająca niedzielny konkurs. Triumf odniósł wówczas Austriak Paul Walcher, który oddał najdłuższy skok na dystans 96.5 metra. Drugi wynik uzyskał Czech Jiri Konvalinka (96 m), zaś trzeci Japończyk Kyotaro Yamazaki (95.5 m). Czołową piątkę dopełnili Słowak Hektor Kapustik (95 m) i Norweg Jens Dahlseide Kvamme (94 m).

Paul Walcher, źródło Instagram @ski_austria_nordic_combined

Andrzej Waliczek (86.5 m) zajął wówczas 17. miejsce, natomiast Jakub Cieślar (84 m) uplasował się na 22. pozycji.

Zmagania przeprowadzono z 18. poziomu najazdu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków

O 9:15 rozpoczęła się seria konkursowa skoków. W zmaganiach wzięło udział czternaście duetów ze Słowacji, Polski, USA, Kazachstanu, Włoch, Słowenii, Czech, Japonii, Ukrainy, Finlandii, Francji, Austrii, Niemiec, a także Norwegii.

Na półmetku rywalizacji, na czele plasowali się reprezentanci Niemiec. Jako pierwszy swoją próbę prezentował srebrny medalista z konkursu indywidualnego – Tristan Sommerfeldt, który poszybował na odległość równych stu metrów. Jego rodak – Richard Stenzel – wylądował o cztery metry bliżej. W efekcie Niemcy zgromadzili notę 245.9 pkt.

Richard Stenzel, fot. Martyna Okrzesik

Drugą lokatę, ze stratą jedenastu sekund do liderów, zajmowali reprezentanci Austrii. Jonas Fischbacher oddał skok na 96 metr, zaś Paul Walcher uzyskał metr więcej. Czołową trójkę dopełniła norweska drużyna – Joergen Berget Storsveen (95.5 m) oraz Jens Dahlseide Kvamme (94.5 m). Norwegowie posiadali siedemnastosekundową stratę do reprezentacji Niemiec.

Czwarty rezultat zanotowali Japończycy. Jako pierwszy swoją próbę oddawał Atsushi Narita, który uzyskał 96.5-metrową odległość. Jego rodak – Kyotaro Yamazaki – wylądował o dwa metry bliżej. W rezultacie japońska drużyna traciła 17 sek do Sommerfeldta i Stenzela. W walce o najwyższe lokaty, uczestniczyli także Czesi (+0:21), którzy zajmowali piąte miejsce. Zespół reprezentowali Lukas Dolezal (90 m), a także Jiri Konvalinka (99.5 m).

Szósty wynik to reprezentacja Słowacji – Erik Kapias (87.5 m) oraz Hektor Kapustik (96 m), natomiast siódmy to drużyna z Finlandii – Herman Happonen (95.5 m) i Valtteri Holopainen (88 m).

Reprezentacja Polski, po rywalizacji na obiekcie Srednja skakalnica (HS102), plasowali się na ósmej pozycji. Jakub Cieślar (88 m), zanotował 88-metrowy skok, zaś Andrzej Waliczek wylądował o 2.5 metra dalej.

Kolejne pozycje zajęły reprezentacje z Francji, Słowenii, Włoch, Ukrainy, USA, a także Kazachstanu.

Zawodnicy z pierwszej grupy, oddawali skoki z 19. belki startowej, natomiast w drugiej obowiązywała belka numer 18.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg 2 x 7.5 km

O godzinie 14:00 wystartował wyścig mężczyzn 2 x 7.5 km. Jako pierwszy ruszył Niemiec Richard Stenzel, jednak po jedenastu sekundach swój bieg rozpoczął także Austriak Jonas Fischbacher. Po upływie 6 sek dołączyli do nich także Norweg Joergen Berget Kvamme oraz Japończyk Kyotaro Yamazaki. Po następnych 4 sek wystartował Czech Lukas Dolezal. Jako pierwszy z Polaków zaprezentował się Andrzej Waliczek.

Od początku na czele mogliśmy oglądać dwie grupy. O złote medale i tytuły mistrzowskie do samego końca walczyli Niemcy i Austriacy, zaś o krążki brązowego kruszcu rywalizowali Japończycy, Norwegowie i Czesi.

Po 7.5 km na prowadzeniu znajdowała się reprezentacja Austrii, lecz tuż za nimi plasowała się drużyna Niemiec (+0:6). Swój bieg wówczas rozpoczęli Paul Walcher oraz Tristan Sommerfeldt.

Walka o trzecią lokatę nadal toczyła się pomiędzy trzema nacjami. Na półmetku rywalizacji trzecią lokatę obejmowali Japończycy (+22.4), lecz za nimi sklasyfikowani zostali Norwegowie (23.1) oraz Czesi (+23.8). W drugiej kolejce wystartowali Atsushi Narita, Jens Dahlseide Kvamme oraz Jiri Konvalinka. Wówczas Polska plasowała się na ósmej pozycji (+1:47.8), a swój bieg rozpoczął Jakub Cieślar. Niestety, na 13 km strata Czechów do Norwegów i Japończyków wzrosła o 13 sekund.

W dalszym ciągu trwała walka o złoty medal, jednak końcowo to Tristan Sommerfeldt pewnie przekroczył linię mety jako pierwszy. Niemiec już na 14 km powiększył swoją przewagę nad Walcherem, do prawie czterech sekund. Ostatecznie po mistrzowski tytuł sięgnęła reprezentacja Niemiec, która uzyskała łączny czas 30:51.6 min. Ze stratą 5.1 min, na drugiej pozycji znalazła się reprezentacja Austrii.

Do samego końca trwała także emocjonująca walka o brązowy medal. Ostatecznie linię mety jako pierwszy przekroczył Jens Dahlseide Kvamme (+47.4), który o włos pokonał Atsushi Naritę (+47.9). Czech Jiri Konvalinka (+1:19.9) wbiegł na metę jako piąty.

Końcowo biało-czerwoni uplasowali się na dziewiątym miejscy, z łączną stratą 3:32.3 min.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać