Puchar Świata w Ruce: Fenomenalny Jarl Magnus Riiber!

Po piątkowych zmaganiach w formacie Individual Compact, nadszedł czas na pierwsze w tym sezonie zmagania metodą Gundersena. Ostatecznie po triumf w sobotnim konkursie sięgnął fenomenalny Jarl Magnus Riiber.

Jarl Magnus Riiber, źródło: Instagram/@riiberjarl

O godzinie 8:00 rozpoczęła się seria próbna, w której najlepszy okazał się Jarl Magnus Riiber, który oddał fenomenalny skok na 147.5 metra z 16. belki startowej. Drugi wynik z tej samej platformy uzyskał Johannes Lamparter (138 m), natomiast trzeci rezultat wywalczył Japończyk Ryota Yamamoto (141.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Seria skoków na HS-142

Liderem, po rywalizacji na skoczni, okazał się Jarl Magnus Riiber. Norweg poszybował na odległość 143.5 metra, z 15. platformy startowej. Taką samą odległość uzyskał będący na drugiej pozycji Johannes Lamparter, jednak Austriak oddawał swoją próbę z belki numer 16. W efekcie 22-latek miał 32 sekundy straty do prowadzącego Riibera. Na trzeciej pozycji plasował się wówczas reprezentant Niemiec – Terence Weber, który wylądował równie daleko, ponieważ na odległości 142.5 metra. Czołową piątkę dopełnili Joergen Graabak (134 m) oraz Stefan Rettenegger (134 m).

Szóstą lokatę zajmował Franz-Josef Rehrl, który oddał próbę na 140 metr. Przypomnijmy, że Austriaka zabrakło w piątkowych zmaganiach, z powodu choroby. Siódmy wynik uzyskał Estończyk Kristjan Ilves (137.5 m), natomiast ósmą pozycję obejmował Niemiec Julian Schmid (138 m). Najlepszą dziesiątkę uzupełnili Ryota Yamamoto (133 m) oraz Espen Bjoernstad (135 m).

Drugą dziesiątkę otwierał starszy z braci Rettenegger – Thomas (132 m), a tuż za nim uplasowali się Francuzi – Marco Heinis (132 m) oraz Matteo Baud (129.5 m). Ponownie z dobrej strony zaprezentował się Niemiec David Mach (128.5 m), który sklasyfikowany został na czternastym miejscu.

Wyjątkowo słabą próbę zaprezentował triumfator sobotnich zmagań – Jens Luraas Oftebro – który po skoku na 116 metr, zajmował 24. pozycję.

W zmaganiach wzięło udział 56. zawodników, jednak dyskwalifikację otrzymał reprezentant Ukrainy Vitaliy Hrebeniuk. Na starcie nie zjawił się Paul Walcher, brązowy medalista minionych Mistrzostw Świata Juniorów 2023 w Whistler. Powodem nieobecności młodego Austriaka jest towarzyszące mu przeziębienie. Zawodnicy oddawali swoje próby z 19., 18., 17., 16., oraz 15. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

Następnie nadszedł czas na bieg na 10 kilometrów, metodą Gundersena. Jako pierwszy startował prowadzący po serii skoków – Jarl Magnus Riiber. 32 sekundy po Norwegu wystartował Johannes Lamparter, który po 1/4 trasy tracił do lidera prawie 34 sekundy. Za jego plecami znajdował się Terence Weber, który miał już znacznie większą stratę do Norwega (+1:24.0). Z czasem jednak Niemca wyprzedził Joergen Graabak oraz Stefan Rettenegger.

Na odległości 7.5 km, Riiber posiadał już ponad 50-sekundową przewagę nad drugim Lamperterem. Pewną trzecią pozycję zajmował natomiast Joergen Graabak, który tracił do Austriaka 35 sekund.

Ostatecznie pewny triumf wywalczył Jarl Magnus Riiber, który uzyskał końcowy czas 26:17.3. Na drugim stopniu podium stanął Austriak Johannes Lamparter (+53.8), a trzeci rezultat uzyskał Norweg Joergen Graabak (+1:26.2). Czołową piątkę dopełnili Stefan Rettenegger (+1:56.3) oraz Julian Schmid (+2:16.3), a jako szósty na metę dobiegł Estończyk Kristjan Ilves (+2:17.3).

Kolejne trzy pozycje zajęli do reprezentanci Niemiec – Terence Weber (+2:40.6), Johannes Rydzek (+3:08.0) oraz David Mach (+3:14.7). Warto wspomnieć, że dla 23-letniego Davida Macha, jest to pierwszy raz w czołowej TOP10 zawodów Pucharu Świata. Najlepszą dziesiątkę domknął Akito Watabe (+3:15.2).

Dodatkowo swój życiowy rezultat wywalczył Francuz Marco Henis (+3:59.2), który zmagania zakończył na 18. pozycji. Dodatkowo swoje pierwsze pucharowe punkty w karierze wywalczył Szwajcar Pascal Mueller, dzięki uplasowaniu się na 39. pozycji.

Wielu zawodników zrezygnowało z udziału w biegu. Na starcie nie zjawili się Jesse Paeaekkoenen, Tristan Sommerfeldt, Otto Niittykoski, Raffaele Buzzi, Laurent Muhlethaler oraz Franz-Josef Rehrl. Dodatkowo wyścigu nie ukończył Czech Tomas Portyk oraz Włoch Domenico Mariotti.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Obecnym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Jarl Magnus Riiber (190 pkt.). Drugą pozycję zajmuje Joergen Graabak (160 pkt.), a trzeci wynik należy do Johannesa Lampartera (145 pkt.).

źródło informacji: informacja własna
źródło grafiki: Instagram/@riiberjarl