Puchar Świata w Schonach: Triumf Oftebro i Lampartera, pierwsze podium Muhlethalera!

Po weekendzie w Oberstdorfie, nadszedł czas na ostatni przystanek Pucharu Świata w kombinacji norweskiej przed Mistrzostwami Świata w Planicy. Tym razem dwuboiści rywalizowali w niemieckim Schonach na skoczni Langenwaldschanze (HS100). Ostatecznie zwycięzcami okazali się Norweg Jens Luraas Oftebro oraz Austriak Johannes Lamparter. Dodatkowo swoje pierwsze podium w karierze wywalczył Francuz Laurent Muhlethaler!

Matteo Baud, Laurent Muhlethaler, fot. @nordicfocus

PCR

Triumfatorem rundy prowizorycznej został Japończyk Ryota Yamamoto, po najdłuższym skoku na 101,5 metra. Na drugiej pozycji uplasował się Niemiec Julian Schmid (99,5 m), natomiast tuż za nim znalazł się Austriak Johannes Lamparter (98,5 m). Czołową piątkę uzupełnili Norweg Jens Luraas Oftebro (98 m) oraz Japończyk Yoshito Watabe (97,5 m). Zawodnicy startowali z 14. oraz 15. platformy startowej.

źródło: FIS

Sobota

Liderem po serii skoków okazał się Japończyk Ryota Yamamoto, po skoku na 101,5 metra. Na drugiej pozycji plasował się jego rodak – Yoshito Watabe (102 m), natomiast trzeci rezultat uzyskał Estończyk Kristjan Ilves (101 m). W czołowej piątce plasowali się także Johannes Lamparter (100 m) oraz Jens Luraas Oftebro (99,5 m). Zawodnicy startowali z belki numer 13. oraz 14.

źródło: FIS

Ostatecznie triumf odniósł Norweg Jens Luraas Oftebro , który dobiegł do mety z czasem 23:06.0. Tym samym Oftebro miał +8.1 sekundową przewagę nad drugim Johannesem Lamparterem. Na najniższym stopniu podium uplasował się Kristjan Ilves (+16.8). W czołowej piątce uplasowali się także Fin Ilkka Herola (+28.1) oraz Niemiec Julian Schmid (+44.3). Biegu nie ukończył Ryota Yamamoto oraz Raffaele Buzzi. Dodatkowo nie wystratował Włoch Aaron Kostner.

Johannes Lamparter, fot. Instagram/@johannes_lamparter
źródło: FIS

Niedziela

W niedzielę najlepszy na skoczni ponownie okazał się Ryota Yamamoto, po najdłuższym skoku na 106,5 metra. Na drugiej pozycji sklasyfikowany został Austriak Mario Seidl (102 m), a trzecią pozycję zajmował jego rodak – Johannes Lamparter (104 m). Tuż za czołową trójką znaleźli się Japończyk Yoshito Watabe (101,5 m) oraz Francuz Laurent Muhlethaler (101 m). Zmagania zostały przeprowadzone w całości z 13. platformy startowej. Natomiast do startu nie został dopuszczony Francuz Matteo Baud.

źródło: FIS

W rezultacie zwycięzcą rywalizacji został Johannes Lamparter. Austriak uzyskał czas 24:40.0 i tym samym uzyskał +1,6 sekundową przewagę nad drugim Jensem Luraasem Oftebro. Na trzeciej pozycji uplasował się Francuz Laurent Muhlethaler (+12.9), dla którego było to pierwsze podium Pucharu Świata w karierze. W najlepszej piątce znalazł się także Julian Schmid (+13.6) oraz Akito Watabe (+38.1). Nie wystartowali Japończyk Ryota Yamamoto, Włoch Raffaele Buzzi, Czech Ondrej Pazout oraz Japończyk Kodai Kimura.