Puchar Świata w Villach: Ponowny triumf Prevc, Polki bez punktów

Po emocjach związanych z Turniejem Dwóch Nocy, rywalizacja kobiet w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, przenosi się do austriackiego Villach. Tym razem po zwycięstwo sięgnęła reprezentantka Słowenii – Nika Prevc.

Nika Prevc, fot. Dominika Śmiech

Trening

Na liście startowej widniało 58 nazwisk, jednak Czeszka Anezka Indrackova nie pojawiła się na starcie.

Najlepsza w treningu okazała się zwyciężczyni ostatniego konkursu w Oberstdorfie – Eva Pinkelnig. Austriaczka zaprezentowała najdłuższą próbę, na odległość 94.5 metra. Drugą notę uzyskała reprezentantka Japonii – Yuki Ito (89.0), a czołową trójkę dopełniła Słowenka Nika Prevc (90.0).

Tuż za najlepszymi trzema zawodniczkami, sklasyfikowana została Agnes Reisch. Niemka oddała skok na dystans 89.5 metra. Miejsce w najlepszej piątce wywalczyła także Nika Kriznar (89.5 m).

Dobry skok zaprezentowała najwyżej sklasyfikowana z reprezentantek Polski – Anna Twardosz. Zawodniczka po skoku na 81.0 metrów, uplasowała się na 21. pozycji. Tuż przed Polką, znalazła się liderka Pucharu Świata – Josephine Pagnier (79.5 m).

Trening przeprowadzono w całości z 12. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Kwalifikacje

Triumfatorką kwalifikacji okazała się Nika Prevc, dzięki najdłuższej próbie na odległość 96.5 metra. Wówczas drugą notę uzyskała Eva Pinkelnig, lądująca zaledwie pół metra bliżej. W najlepszej trójce miejsce wywalczyła także Yuki Ito (92.0 m).

Za trzema czołowymi zawodniczkami znalazła się Finka Jenny Rautionaho (90.5 m), a piąty rezultat wywalczyła Nika Kriznar (91.5 m).

Próba awansu udała się tylko jednej z reprezentantek Polski. Anna Twardosz, po skoku na 80.5 metra, ostatecznie zajęła 37. miejsce. Słabiej zaprezentowały się 45. Pola Bełtowska (77.5 m) oraz 53. Natalia Słowik (72.0 m).

Awansu nie wywalczyła także młoda Słowenka – Tina Erzar, dla której był to debiut w zawodach Pucharu Świata. Zawodniczka w ostatnich miesiącach świetnie prezentowała się w zawodach rangi Alpen Cup oraz Pucharu Interkontynentalnego.

Tina Erzar, Anezka Indrackova, Pola Bełtowska, fot. Martyna Okrzesik

Zdyskwalifikowane zostały Czeszka Klara Ulrichova oraz Francuzka Emma Chervet. Kwalifikacje rozegrano z 12. oraz 11. platformy startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Pierwsza seria konkursowa

Liderką na półmetku rywalizacji okazała się Słowenka Nika Prevc. Zawodniczka zaprezentowała najdłuższy skok na odległość 96.5 metra. Drugą lokatę obejmowała najlepsza z reprezentantek Niemiec – Anna Rupprecht. Niemka oddała próbę o pięć metrów krótszą niż Prevc, Najlepszą trójkę dopełniła Kanadyjka Abigail Strate.

Za czołowymi trzema zawodniczkami, ze stratą zaledwie 01. punktu, uplasowała się Yuki Ito (89.0). Piątą notę uzyskała Julia Muehlbacher (91.0), a szósty wynik należał do Josephine Pagnier (88.5 m).

Ponownie z dobrej strony zaprezentowała się Agnes Reisch (93.0), która pierwszą serię zakończyła na siódmym miejscu. Najlepszą dziesiątkę dopełniły Eva Pinkelnig (88.0 m), Annika Sieff (89.0) oraz Lisa Eder (87.5 m).

Próba awansu nie powiodła się Annie Twardosz. Ostatecznie, po 80-metrowej próbie, Polka sklasyfikowana została na 38. lokacie.

Ostatnie miejsce zajęła Alexandria Loutitt. Kanadyjka podczas pierwszej serii konkursowej zaliczyła groźnie wyglądający upadek.

Zmagania przeprowadzono z 12. oraz 11. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Ostatecznie po trzecie zwycięstwo sięgnęła Słowenka Nika Prevc, która w serii finałowej skoczyła równe 92.0 metry. Na drugim stopniu podium stanęła Austriaczka Eva Pinkelnig (95.0 m), która była autorką najdłuższej próby w tej cześci zmagań. Trzecie miejsce wywalczyła Kanadyjka Abigail Strate (91.0 m).

Najlepszą piątkę dopełniły Yuki Ito (90.0 m), a także Julia Muehlbacher (89.0 m)

Anna Rupprecht, zajmująca drugą lokatę, po pierwszej serii, ostatecznie zajęła dziewiąte miejsce ex aequo z Sarą Takanashi (85.0 & 91.0 m). Niemka poszybowała wówczas na odległość 84.0 metrów.

Obecna liderka Pucharu Świata – Josephine Pagnier (88.5 & 87.0 m) – ostatecznie uplasowała się na 14. pozycji.

Spadek o aż szesnaście lokat zanotowała Niemka Agnes Reisch (90.0 m), która upadła podczas drugiej serii konkursowej. Natomiast awans o aż jedenaście pozycji zanotowała Jenny Rautionaho (83.5 & 88.5 m)

Dyskwalifikację otrzymała reprezentantka Czech – Anezka Indrackova. Zmagania przeprowadzono z 12. oraz 11. belki startowej.

Wyniki konkursu Pucharu Świata kobiet w Villach, fot. sv-villach.at

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Kolejne zawody Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich, odbędą się 12-14 stycznia w japońskim Sapporo.

źródło: informacja własna