Puchar Świata w Wiśle: Złoto dla Evy Pinkelnig!

przez Magdalena Rutkowska

Kwalifikacje

Pierwszą niedziele nowego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich , rozpoczęliśmy od porannych kwalifikacji. Jeśli jesteście ciekawi przebiegu wczorajszego konkursu kobiet, zachęcamy do kliknięcia tutaj. Na starcie pojawiło się 48 zawodniczek. Niestety jednej ze skoczkiń, a konkretnie reprezentantce Kazachstanu nie było dane usiąść na belce. Powodem tej przykrej sytuacji była pierwsza w tym sezonie, dyskwalifikacja wśród kobiet. Jeśli chodzi o wyniki reprezentantek Polski to miejsce w konkursie zapewniły sobie dwie nasze zawodniczki. Nicole Konderla oddała skok na długość 110 metrów i ostatecznie zajęła 30 miejsce. Nieco lepiej poradziła sobie Kinga Rajda, która lądowała na 112. metrze co dało jej 28. miejsce w tabeli. W kwalifikacjach brała także udział Sara Tajner, której po 88. metrowym skoku nie udało się wejść do konkursu i finalnie uplasowała się na 44. pozycji. Triumfatorką okazała się zwyciężczyni wczorajszego konkursu indywidualnego, Silje Opseth. Pierwsze miejsce dał jej niezwykle długi skok na odległość 127.5 metra. Zaraz za Norweżką znalazła się reprezentantka Austrii Eva Pinkelnig (129 m). Na trzecim miejscu mogliśmy zobaczyć Szwedkę- Fridę Westman(126 m).

Skocznia w Wiśle Malince, fot. Martyna Okrzesik

Pierwsza seria konkursowa

Pierwsza seria konkursu indywidualnego w Wiśle rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12. Na starcie stawiło się 40 zawodniczek. Początkowo warunki nie rozpieszczały pań, z tego powodu pojawiła się krótka przerwa aby wiatr nieco zelżał. Ku uciesze zarówno kibiców jak i skoczkiń dalsza część zawodów przebiegła bez problemów. Niestety, tylko jednej z Polek udało się wystąpić w serii drugiej. Nicole Konderla zapewniła sobie miejsce w finale skokiem na 107 metrów. Co do naszej drugiej reprezentantki, to Kinga Rajda skoczyła 8 metrów bliżej niż jej kadrowa koleżanka. Pierwszą serię niedzielnej rywalizacji, skacząc na odległość aż 129 metrów wygrała Eva Pinkelnig . Zaraz za nią, ze stratą 6,4 punktu znalazła się Frida Westman .Trzecią pozycję, również zajęła Austriaczka- Marita Kramer, co zapewnił jej skok na 124 metr. Najdłuższą próbę tej serii oddała jej triumfatorka.

Frida Westman, fot. Martyna Okrzesik

Druga seria konkursowa

W drugiej serii znalazło się 30 pań. Pogoda oraz warunki wietrzne w dalszym ciągu sprzyjały zawodniczkom i umożliwiały dalekie skoki. Rywalizacja od początku zapowiadała się bardzo interesująco, a kibice pod skocznią w Wiśle bacznie przyglądali się rywalizacji. Ostatecznie triumfatorką drugiego konkursu, rozpoczynającego ten sezon zimowy została Eva Pinkelnig. Jej skok na 129 metrów wyglądał naprawdę imponująco! Na drugim miejscu podium, po skoku na 131 metr stanęła Niemka- Katharina Althaus. Brązowy krążek natomiast, zawisł dziś na szyi Fridy Westman , która w finale oddała 127,5 metrową próbę.

Tym akcentem, zakończyła się rywalizacja kobiet w Wiśle podczas zimowego sezonu Pucharu Świata 2022/2023.

Na zakończenie zapraszamy Was do śledzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook, gdzie czeka na Was sporo nowości w nadchodzącym sezonie!