Raw Air w Trondheim: Nika Prevc zwycięża, koniec sezonu dla Polek

Nika Prevc zwycięża środowe zawody na większej skoczni kompleksu Granåsen (HS138) w Trondheim. Reprezentantki Polski nie zdołały wywalczyć awansu do konkursu. Tym samym polskie skoczkinie zakończyły swoje starty w sezonie 2023/2024.

Nika Prevc, fot. Dominika Śmiech

Trening

Najlepsza w serii treningowej okazała się reprezentantka Austrii – Eva Pinkelnig. Zawodniczka oddała skok na dystans 124 metrów. O pół metra dalej wylądowała druga Eirin Maria Kvandal, która startowała z 23. poziomu najazdu, podczas gdy reszta skoczkin prezentowała się z 26. platformy. Kolejne dwie lokaty wywalczyły Japonki – Sara Takanashi (120.5 m), a także Yuki Ito (118.5 m). Czołową piątkę domknęła Josephine Pagnier (117 m), zaś tuż za nią znalazła się liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata – Nika Prevc (119 m).

Obie Polki – Anna Twardosz (92.5 m), a także Pola Bełtowska (80.5 m) – uplasowały się na 42. lokacie, z zerową notą punktową.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Prolog

Triumfatorką prologu została Eirin Maria Kvandal, która tym samym umocniła się na pozycji liderki cyklu Raw Air. Norweżka poszybowała na odległość 129.5 metra, z 25. platformy startowej, obniżonej na prośbę trenera. Wówczas skok Kvandal okazał się najdłuższym w tej części zmagań. Najlepszą trójkę dopełniły Niemka Katharina Schmid (123 m), a także reprezentantka Japonii – Sara Takanashi (120.5 m).

Za najlepszymi trzema zawodniczkami sklasyfikowana została triumfatorka treningu – Eva Pinkelnig. Austriaczka oddała skok na dystans 120 metrów, co pozwoliło jej na pokonanie piątej Niki Kriznar (114.5 m). Szóstą notę uzyskała Austriaczka Lisa Eder (124 m), natomiast siódmą Norweżka Thea Minyan Bjoerseth (116.5 m).

Pierwszą dziesiątkę domknęły Niemka Selina Freitag (121 m), Japonka Nozomi Maruyama (120.5 m) oraz reprezentantka Austrii – Marita Kramer (118.5 m). Jedenastą lokatę wywalczyła natomiast była dwuboistka – Annika Sieff (117.5 m).

Słabsze próby zaprezentowały dziewiętnasta Jacqueline Seifriedsberger (107.5 m), dwudziesta Alexandria Loutitt (109 m) i trzydziesta Ema Klinec (105.5 m).

Próba awansu nie powiodła się reprezentantkom Polski, które tym samym zakończyły swoje starty w sezonie 2023/2024. Anna Twardosz (91 m) uplasowała się na 44. miejscu, zaś Pola Bełtowska (87.5 m) na 49. pozycji.

Na starcie nie pojawiła się Słowaczka Tamara Mesikova.

Prolog przeprowadzono z 28. oraz 27. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PROLOGU

Pierwsza seria konkursowa

Liderką na półmetku rywalizacji okazała się Eirin Maria Kvandal. Norweżka zaprezentowała skok na dystans 127.5 metra, co dało jej 0.8 punktu przewagi nad drugą Niką Prevc (127 m). Czołową trójkę dopełniła Austriaczka Eva Pinkelnig (124.5 m), zaś kolejne dwie lokaty przypadły Słowence Nice Kriznar (124.5 m) oraz Kanadyjce Alexandrii Loutitt (123.5 m).

Szósty wynik zanotowała Japonka Nozomi Maruyama (119 m), natomiast siódmy Francuzka Josephine Pagnier (122 m). Pierwszą dziesiątkę domknęły Norweżka Silje Opseth (121 m), Niemka Selina Freitag (115.5 m), a także Słowenka Katra Komar (112 m).

Na starcie nie pojawiła się Kanadyjka Abigail Strate.

Zmagania rozegrano z 29. belki startowej. Eirin Maria Kvandal jako jedyna oddawała swoją próbę z platformy numer 26.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Ostatecznie po zwycięstwo sięgnęła Słowenka Nika Prevc. Zawodniczka w drugiej serii ocenianej poszybowała na dystans 128 metrów. Swojej pozycji liderki nie zdołała utrzymać natomiast Eirin Maria Kvandal, która z 28. belki startowej, oddała skok na 129.5 metra. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Austriaczka Eva Pinkelnig (126 m), zaś czołową piątkę domknęły Nika Kriznar (128.5 m) oraz Alexandria Loutitt (128.5 m).

TOP10 zawodów Pucharu Świata w Trondheim, fot. NCC/Robin Stenersen

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Liderką cyklu Raw Air pozostaje Norweżka Eirin Maria Kvandal. Zawodniczka posiada obecnie na swoim koncie 1359.2 punkty. Kolejne dwie lokaty zajmują Eva Pinkelnig (1305.7 pkt), a także Nika Prevc (1275.5 pkt).

źródło: informacja własna