Rennsteigschanze – Oberhof, Niemcy

przez Stylowo z Telemarkiem

Skocznia ta należy do kompleksu Kanzlersgrund w niemieckim Oberhofie, znajduje się tuż obok wcześniej przez nas wspominanej Hans-Renner-Schanze. Rennsteigschanze jest obiektem normalnym o wielkości HS 100. Podobnie jak jej sąsiadka, może być ona pokryta matami igelitowymi, które umożliwiają skoczkom trenowanie oraz rywalizację również latem.

Parametry skoczni

Wielkość skoczni: HS 100
Punkt K: 90 m
Długość najazdu: 88,16 m
Nachylenie najazdu: 35°
Długość progu: 6,5 m
Nachylenie progu: 11°
Wysokość progu: 2,1 m

Historia

Budowa Rennsteigschanze trwała 3 lata (1984-1987). Z założenia miała ona być przystosowana do rozgrywania zawodów międzynarodowych. Początkowo punkt K miał się znajdować na 70 metrze, jednak później zmieniono go na 90 metr. Ponadto, została ona wzniesiona na bardzo korzystnym terenie, co ułatwiało budowę.

Skocznia służyła wpierw głównie do treningów. Dzięki swojemu wyposażeniu określano Rennsteigschanze jako jeden z najnowocześniejszych obiektów na świecie. To właśnie na niej po raz pierwszy użyto ceramicznych torów najazdowych. W późniejszym czasie wyposażono ją również w lodowe tory.

Co ciekawe, w roku 1989 na dużym obiekcie kompleksu miał odbyć się konkurs Pucharu Świata. Jednak z powodu złych warunków pogodowych przeprowadzono go na normalnej skoczni. Zwycięzcami zostali Ole Gunnar Fidjestøl oraz Jens Weißflog.

W latach 2013-2015 miała miejsce przebudowa obiektu, z czym wiązało się również powiększenie rozmiaru skoczni do 100 metrów. Od 2021 roku rekordzistą skoczni jest Austriak Maximilian Ortner, który poleciał na odległość 108,5 metra.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami, to zachęcam do odwiedzenia i śledzenia nas na portalach społecznościowych (InstagramFacebookTwitter).

źródła: wikipedia.org, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać