Sina Arnet

przez Aleksandra Rajewicz

Witajcie, przybliżymy wam dzisiaj sylwetkę szwajcarskiej zawodniczki, która pomimo swojego młodego wieku posiada już sukcesy na arenie międzynarodowej. Sina Arnet urodziła się 28 lipca 2005 roku w Stans. Reprezentuje klub Nordic Engelberg. Jest medalistką zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy oraz triumfatorką klasyfikacji generalnej FIS Cup 2021/2022.

Sina Arnet

Początki kariery

W styczniu 2020 zadebiutowała w FIS Cupie, zajmując 7. i 12. miejsce w Rastbüchl. Jednak przez swój młody wiek nie zdobyła punktów. Pierwsze oficjalne punkty tegoż cyklu zdobyła w następnej edycji, gdy 11. grudnia 2020 roku, zajęła 16. lokatę w Kanderstegu. W lipcu 2021 roku po raz pierwszy wystartowała w Letnim Pucharze Kontynentalnym. Podczas rywalizacji w Kuopio oba konkursy zakończyła w czołowej „30”, zajmując 14. i 25. miejsce. 2 marca 2022 roku Szwajcarka zadebiutowała w Pucharze Świata. Podczas zawodów w Oberhofie zajęła 25. miejsce tym samym, zdobywając pierwsze punkty PŚ.

Sezon 2020/2021

Podczas zimy 2020/21 Arnet mogliśmy oglądać głównie podczas rywalizacji FIS Cup, jednak zawodniczka zadebiutowała także w Pucharze Kontynentalnym. W zawodach najniższej ligi Szwajcarka wystąpiła czterokrotnie i za każdym razem zdobyła punkty. Na inauguracje cyklu w Kanderstegu uplasowała się na 16. oraz 14. miejscu, zaś na zakończenie sezonu uzyskała 24. i 15. lokatę w Oberhofie. W klasyfikacji generalnej ostatecznie uplasowała się na 36. pozycji.

W styczniu 2021 roku po raz pierwszy wystąpiła w Pucharze Kontynentalnym. Podczas rywalizacji w Innsbrucku wywalczyła 26. i 27. miejsce tym samym, zdobywając pierwsze punkty.

Sina Arnet podczas Mistrzostw Szwajcarii fot. instagram.com/sina.arnet

Zima 2021/2022

Arnet podczas sezonu występowała głównie w FIS Cupie. Tam jej występy były świetne. Na dziewięć występów za każdym razem była w najlepszej trzydziestce, w tym 5. razy na podium. Dwukrotnie zajmowała drugie miejsce, podczas rywalizacji w Kanderstegu oraz Oberhofie, w czasie weekendu w Niemczech uplasowała się także na trzecim miejscu. Jednak najlepszy rezultaty osiągnęła w sierpniu, gdy w Einsiedeln dwukrotnie sięgnęła po triumf w zmaganiach trzecioligowych. Te wyniki pozwoliły Arnet ostatecznie zwyciężyć w klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2021/2022.
ZOBACZ TEŻ: WYGRANA SINY ARNET

W marcu 2022 zawodniczka zadebiutowała w elicie. W zawodach w Oberhofie uplasowała się na 25. oraz 29. miejscu, zdobywając 8. punktów.

Szwajcarka została powołana na najważniejsze zmagania dla juniorów: Mistrzostwa Świata juniorów, które odbywały się w Zakopanem oraz Zimowy olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Lahti. Podczas czempionatu w Polsce uplasowała się na 11. miejscu, zaś zmagania z Finlandii mogła zaliczyć do bardziej udanych. Z Lahti wyjechała z dwoma brązowymi krążkami z konkursu indywidualnego oraz z rywalizacji drużyn mieszanych.

Nora Midtsundstad, Nika Prevc oraz Sina Arnet na podium EYOF-u

2022/2023

Podczas zimy Arnet regularnie występowała w Pucharze Świata, jednak także dwukrotnie pojawiła się w Pucharze Kontynentalnym, gdzie osiągnęła świetne wyniki. W grudniu podczas rywalizacji w Vikersund dwa razy znalazła się w czołowej „3”, ulegając jedynie Norze Midtsundstad. Wśród elity Szwajcarka wystąpiła 14. razy, w tym siedem razy zdobywając punkty. Najwyższej była sklasyfikowana na 20. miejscu w Lillehammer oraz 21. w Villach. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata została sklasyfikowana na 43. miejscu z dorobkiem 30. punktów.

Ponownie Arnet została powołana dla imprezy dla najmłodszych. Podczas Mistrzostw Świata juniorów, które odbywały się w Whistler, uplasowała się na 9. miejscu indywidualnie, zaś w zmaganiach mieszanych w raz z kolegami była tuż za podium. W tym samym sezonie w Planicy ponownie rozgrywano EYOF. Ze Słowenii Szwajcarka wyjechała ze srebrnym krążkiem z konkursu kobiet.

Sina Arnet fot. swissolympicteam

Igrzyska europejskie 2023

Arnet znalazła się w składzie Szwajcarii na pierwsze Igrzyska europejskie w skokach narciarskich. Podczas konkursów indywidualnych ostatecznie została sklasyfikowana na 23. miejscu na skoczni normalnej, zaś na skoczni dużej była 20. Podczas rywalizacji mieszanej wraz z rodakami uplasowała się na 6. lokacie.

ZOBACZ TEŻ: SKŁADY KADR SZWAJCARII NA SEZON 2023/24

Team Swiss, fot. Martyna Okrzesik

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

źródło informacji: własne

źródło zdjęć: instagram.com/sina.arnet, swissolympicteam

0 komentarzy
7

Może ci się spodobać