Skakaonica – Žabljak, Czarnogóra

przez Zuzanna Karwacka

Kolejny dzień to kolejny wpis na naszej stronie. Sezon zimowy coraz bliżej. W oczekiwaniu na niego mamy dla Was na przykład parę ciekawostek o dość nietypowym obiekcie Skakaonica w miejscowości Žabljak. Jesteście ciekawi jak wygląda historia czarnogórskiej skoczni? Jeśli tak, to zapraszamy Was do lektury!

© madeinmontenegro.com

Historia skoczni

W tym akapicie skupimy się na krótkiej, aczkolwiek wartościowej historii wspomnianego obszaru. Co prawda nie mamy za dużo informacji na temat obiektu Skakaonica w miejscowości Žabljak. Jednak sam fakt, że w tak dość egzotycznym miejscu dla tej dyscypliny funkcjonował kiedyś używany przez sportowców obiekt, wystarczył, abym bliżej się mu przyjrzała. Projektu dwóch skoczni w miejscowości Zabljak dokonał Ratko Novakovic. Już jesienią 1961 roku zostały one zrealizowane. Jedno z miejsc użytkowych powstało nieopodal znanego w okolicy hotelu ,,Dormitor”, a drugie utworzono w centrum miasta. Ku rozżaleniu kibiców na większym obiekcie tylko dwukrotnie rozegrano zawody. W 1962 oraz w 1965 roku odbywały się tutaj Mistrzostwa Jugosławii i to w sumie jedyne momenty świetności obszaru sportowego. Następnie przestano używać tych skoczni. Co więcej obie zdemontowano. Jedynym oficjalnym rekordzistą jest Božo Čvorović. Legendarny skok na odległość 46 metrów jest najlepszą próbą na większym obiekcie. Ponadto jest to oficjalny rekord Czarnogóry.

2014  |  © topmontenegro.com

Mamy szczerą nadzieję, że ten ciekawostkowy wpis przypadł Wam do gustu. Przypominamy, że tego typu posty pojawiają się u nas, co najmniej dwa razy w tygodniu. Dlatego serdecznie zachęcamy Was do regularnego śledzenia naszej witryny. Koniecznie zajrzyjcie również na nasze socjalne media, jakimi są Twitter, Instagram oraz Facebook. W trakcie sezonu zapraszamy Was również na liczne relacje z zawodów Pań oraz Panów, rozgrywanych na różnych szczeblach. Jeśli jesteście ciekawi, jaką skocznię opisywaliśmy poprzednio zdecydowanie powinniście kliknąć też tutaj.

Źródło zdjęć: skisprungschanzen.com

Źródło informacji: skisprungschanzen.com, własne

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać