Skład kadry Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów 2024 w Planicy

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsze wydarzenie sezonu dla młodych zawodników – Mistrzostwa Świata Juniorów 2024 w Planicy. Poznaliśmy składy reprezentacji Polski w skokach narciarskich, a także w kombinacji norweskiej, na czempionat w Słowenii.

Łukasz Łukaszczyk, fot. Zofia Hunkiewicz

Skoki narciarskie

Powołanie na najważniejsze zawody dla juniorów, otrzymały cztery polskie skoczkinie narciarskie. Decyzją szkoleniowców, swoje skoki w Planicy zaprezentują Pola Bełtowska, Wiktoria Przybyła, Natalia Słowik, a także Sara Tajner.

W składzie męskiej drużyny skoczków, na czempionat w Słowenii, znalazło się pięciu biało-czerwonych. Ostatecznie do Planicy udadzą się Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Łukasz Łukaszczyk, Kacper Tomasiak, a także Marcin Wróbel. Przypomnijmy, że przed tygodniem Łukasz Łukaszczyk wywalczył brązowy medal, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2024 w Gangwon.

Kacper Tomasiak, fot. Zosia Hunkiewicz

Przed rokiem Mistrzostwa Świata Juniorów 2023, miały miejsce w kanadyjskim Whistler. Złotą medalistką okazała się Kanadyjka Alexandria Loutitt, natomiast podium dopełniły Słowenka Nika Prevc oraz Austriaczka Julia Muehlbacher. Najlepszą z biało-czerwonych była dwudziesta Pola Bełtowska, natomiast w konkursie drużynowym Polki zajęły ósme miejsce.

Po złoty medal sięgnął wówczas Fin Vilho Palosaari, zaś podium dopełnił Austriak Jonas Schuster oraz reprezentant Polski Jan Habdas. W zmaganiach drużynowych Polska wywalczyła srebrny medal, zaś w konkursie ekip mieszanych, uplasowali się na szóstej pozycji.

Kombinacja norweska

W czempionacie w Planicy, wystąpią także polscy dwuboiści. Powołanie na mistrzostwa w Słowenii otrzymali Jakub Cieślar, Szymon Dubiel, Kacper Jarząbek, Grzegorz Mitręga, a także Andrzej Waliczek. Ostatecznie na starcie nie obejrzymy reprezentantek Polski.

Jakub Cieślar, fot. Martyna Okrzesik

Przed rokiem Mistrzostwa Świata Juniorów 2023, miały miejsce w kanadyjskim Whistler. Złotą medalistką została Włoszka Annika Sieff, natomiast medale wywalczyły również Niemka Nathalie Armbruster oraz Austriaczka Lisa Hirner. Polki nie wzięły udziału w rywalizacji.

Wśród mężczyzn, po złoty medal sięgnął Włoch Iacopo Bartolas, zaś podium dopełnili Niemiec Tristan Sommerfeldt oraz Austriak Paul Walcher. Najlepszym z biało-czerwonych okazał się 29. Kacper Jarząbek, natomiast w konkursie drużynowym, Polska uplasowała się na siódmym miejscu.