Trunz kończy sezon, a Dominik Peter zawiesza karierę! – Newsy (02-08.10.2023 )

przez Aleksandra Rajewicz

Ostatnie 7 dni było czasem wielu wydarzeń w świecie skoków narciarskich. Dwóch młodych Szwajcarów nie pojawi się zimą na skoczni, gdyż Dominik Peter zawiesił sportową karierę, zaś Felix Trunz przedwcześnie zakończył sezon. Do sprzedaży trafiły bilety na nadchodzące Mistrzostwa Polski, a plany dotyczące tunelu nad rozbiegiem Wielkiej Krokwi stają się coraz bardziej realne.  Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze zdarzyło się w ciągu ostatniego tygodnia, zapraszamy do dalszej lektury!

Felix Trunz, fot. Vivienne Stycz

Dominik Peter zawiesza karierę

W tym tygodniu doszła do nas szokująca informacja o zawieszeniu kariery przez Szwajcara Dominika Petera. Medalista Mistrzostwa Świata juniorów ostatni raz pojawił się podczas rywalizacji w Rasnovie, gdzie zajął 7. pozycję – najlepszą w karierze. 45. zawodnik klasyfikacji generalnej 2022/2023 po krótkich wakacjach miał ponownie wrócić do rywalizacji. Jednak tak się niestety nie stało, powodem było to, że Dominik Peter poczuł, iż w jego życiu, znacznie pogłębiły się problemy z jedzeniem. Skutkiem tego było pogorszenie się zdrowia fizycznego oraz psychicznego u zawodnika, a młody Szwajcar zdecydował się zawiesić sportową karierę.

 ,,Ważne jest dla mnie, aby pozwolić sobie na wystarczająco dużo czasu w tym procesie. W efekcie będę mógł ponownie utrzymać zdrowe relacje z jedzeniem” – wyznaje Peter.

ZOBACZ TEŻ: DOMINIK PETER ZAWIESZA KARIERĘ

Dominik Peter, fot. berkutschi

Bilety na Mistrzostwa Polski już w sprzedaży

W piątek 6 października rozpoczęła się sprzedaż wejściówek na czempionat krajowy, który odbędzie się 21 oraz 22 października w Szczyrku. Bilety będą kosztować: 40 zł za wejście upoważniające na jeden konkurs, zaś 60 zł będzie wynosić karnet na oba dni rywalizacji. Wejściówki można zakupić stronie eBilet.pl.

Warto wspomnieć, że w sobotę odbędzie się rywalizacja indywidualna kobiet oraz mężczyzn, zaś w niedziele konkurs drużynowy panów. A także, że na starcie pojawią się najsilniejsi polscy zawodnicy i zawodniczki.

ZOBACZ TEŻ: BILETY NA MISTRZOSTWA POLSKI JUŻ W SPRZEDAŻY!

Kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków, fot. Martyna Okrzesik

Tunel nad Wielka Krokwią coraz bliżej?

Podczas Pucharu Świata w Zakopanem w 2019 roku pojawił się interesujący, jednak mało prawdopodobny pomysł, aby nad rozbiegiem Wielkiej Krokwi wybudować tunel. Celem miało być poprawienie jakości torów podczas zawodów prowadzonych w deszczu lub śniegu. Projekt miał zostać stworzony przez Przemysława Gawęde i Marcina Sajdaka z firmy Archigeum. Pomysł ten ucichł na klika lat, jednak teraz pojawiają się doniesienia, że jest coraz bliżej realizacji.

 – „W chwili obecnej dobiegły końca badania z zakresu aerodynamiki, które przeprowadzał dla nas Instytut Lotnictwa w Warszawie, a które wykazały i udowodniły, że instalacja pod względem podmuchów wiatru, wirów wiatru itd. spełnia wymagania i po zainstalowaniu na rozbiegu pozwoli na bezpieczne skoki”  powiedział niedawno Przemysław Gawęda, na łamach portalu skijumping.pl. Mężczyzna dodał również, że montaż tunelu ma obyć się najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku.

Poruszono także kwestię widoczności skoczka na rozbiegu. – Tunel będzie przezroczysty. Nie zasłoni kibicom widoku”  przekazał Przemysław Gawęda.

Kolejny Szwajcar odpuszcza zimę 2023/2024

Felix Trunz, który został powołany na sezon 2023/2024 do kadry B, w sierpniu doznał kontuzji kostki. Młody Szwajcar, który tego lata zadebiutował w Letnim Grand Prix, w planach miał powrócić do treningów w połowie września, jednak tak się nie stało. Niestety zawodnika czeka operacja.

Stopa zawodnika źródło: Felix Trunz

– ,,Planem było wrócić do treningów we wrześniu, jednak mój plan nie poszedł tak jak zamierzałem” – wyznaje Felix Trunz. ,,Mały kawałek kości, który się odłamał, nie zrósł się tak jak powinien. Muszę zostać operowany, aby się go pozbyć. Nie jest to łatwa, ani przyjemna operacja”– dodaje.

ZOBACZ TEŻ: FELIX TRUNZ KOŃCZY SEZON. ,,NIE JEST TO ŁATWA, ANI PRZYJEMNA OPERACJA.”

Felix Trunz, fot. Vivienne Stycz

Największe legendy przyjadą, aby pomóc skoczni w Harrachovie

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się również o evencie u Czechów. W sobotę 14 października od godziny 13:00 ma się odbyć wydarzenie na którym mają pojawić się największe gwiazdy skoków narciarskich, a wszystko to, aby wesprzeć pracę miejscowych działaczy na rzecz odbudowy tamtejszej skoczni do lotów. Adam Małysz, Piotr Fijas, Hans Georg Aschenbach, Severin Freund, Jens Weissflog, Pavel Ploc, Jaroslav Sakala, Jakub Janda, a także wielu innych przyjadą do Czech, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli zdobyć ich autograf lub zrobić pamiątkowe zdjęcie. Celem przybycia jest wsparcie zbiórki na reaktywację Čerťáka – tamtejszej legendarnej skoczni do lotów narciarskich.

– „Wszyscy przyjdą wesprzeć odnowienie lotów narciarskich na Čerťáku i powrót Pucharów Świata do Harrachova” – przekazał prezes miejscowego klubu Josef Slavík.

Harrachov fot. Aleksandra Rajewicz

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródła informacji: jablonecky.denik.cz, skijumping.pl, PZN, własne

0 komentarzy
5

Może ci się spodobać