Trzynastu biało-czerwonych na starcie Letniego Grand Prix w Szczyrku

przez Martyna Okrzesik

Polski Związek Narciarski ogłosił skład kadry Polski na nadchodzące zawody Letniego Grand Prix w Szczyrku. Ostatecznie na kompleksie skoczni ,,Skalite” obejrzymy dziewięciu mężczyzn oraz cztery kobiety. Dodatkowo na polskiej skoczni czekają nas dwa debiuty.

Kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku, fot. Martyna Okrzesik

Kadra mężczyzn

Ostatecznie w Szczyrku zaprezentuje się dziewięciu reprezentantów Polski. Powołanie na zawody w Beskidach otrzymali Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Kacper Juroszek, Klemens Murańka, Maciej Kot oraz Marcin Wróbel. Względem zmagań w Coruchevel, w składzie polskiej drużyny zabraknie Jakuba Wolnego.

– ,,Zobaczymy Kadrę Narodową A w komplecie. W składzie pozostają Olek Zniszczoł i Kacper Juroszek, którzy w Courchevel pokazali kilka solidnych skoków. W ich przypadku będziemy kontynuować pracę nad tym, by przenosili udane próby treningowe do zawodów. Po raz kolejny wystartuje także Klimek Murańka, który dobrze spisał się we Francji, szczególnie drugiego dnia, kiedy był ósmy. O kolejne punkty powalczy również Maciej Kot, który był jednym z najlepszych skoczków podczas początkowego etapu przygotowań na obiektach normalnych” – wyjawia trener Thomas Thurnbichler.

Dodatkowo dla 19-letniego Marcina Wróbla z AZS Zakopane będzie to debiut w zmaganiach Letniego Grand Prix. Wróbel to srebrny medalista w drużynie z minionych Mistrzostw Świata Juniorów 2023 w kanadyjskim Whistler. Natomiast indywidualnie zajął 9. miejsce.

Marcin Wróbel, fot. Martyna Okrzesik

– ,,Powołanie otrzymuje także jeden z młodych i obiecujących zawodników. Możliwość zebrania doświadczenia w FIS Grand Prix dostanie Marcin Wróbel. Podczas Międzynarodowego Memoriału Olimpijczyków w Szczyrku znalazł się tuż za podium, a przy okazji zgrupowania w Oberhofie oddawał naprawdę niezłe skoki. To dobra okazja, by sprawdził się w Polsce pośród najlepszych. Szczególnie latem, na tak wczesnym etapie przygotowań, chcemy włączyć do składu kogoś młodego” – dodaje 33-latek.

Kadra kobiet

Dla polskich skoczkiń, start na kompleksie skoczni ,,Skalite” będzie pierwszym występem w Letnim Grand Prix tego lata. W rezultacie w Szczyrku obejrzymy cztery zawodniczki. Polskę reprezentować będą Nicole Konderla, Anna Twardosz, Paulina Cieślar oraz Pola Bełtowska.

Dla Poli Bełtowskiej to debiut w zawodach Letniego Grand Prix. Bełtowska to srebna medalista w drużynie z Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2023 z Planicy. Indywidualnie zajęła tam 10. miejsce. Dodatkowo podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów 2023 w Whistler, zajęła 20. pozycję.

Pola Bełtowska, fot. Dominika Śmiech

Harmonogram zawodów w Szczyrku:

Piątek, 4.08.2023
9:00 – Oficjalny trening kobiet
11:00 – Kwalifikacje kobiet
17:15 – Oficjalny trening mężczyzn
19:30 – Kwalifikacje mężczyzn

Sobota, 5.08.2023
10:00 – Seria próbna kobiet
11:00 – Konkurs indywidualny kobiet
14:00 – Seria próbna mężczyzn
15:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn

Niedziela, 6.08.2023
11:30 – Kwalifikacje mężczyzn
13:00 – Konkurs indywidualny mężczyzn
16:30 – Kwalifikacje kobiet

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, Polski Związek Narciarski

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać