Turniej Czterech Skoczni: Oberstdorf – zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Niebawem rozpoczynamy 72. Turniej Czterech Skoczni. Ten niemiecko-austriacki cykl ma tradycje dłuższe niż sam Puchar Świata. Z tego właśnie powodu jest uznawany za jedną z najbardziej prestiżowych imprez w świecie skoków narciarskich. W ubiegłym roku Złoty Orzeł powędrował do Halvora Egnera Graneruda, który wygrał turniej zdobywając najwięcej punktów w historii.

Schattenbergschanze, źródło: instagram.com/vierschanzentournee

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI

Listy startowe

Do kwalifikacji przystąpi 58 zawodników z 15 państw. Co ciekawe, trener Stefan Horngacher nie zdecydował się na wystawienie niemieckiej grupy krajowej w trakcie tych zawodów, jak to często bywało podczas inauguracji turnieju.

Polska drużyna, dzięki dobrym występom Aleksandra Zniszczoła w Pucharze Kontynentalnym, we właśnie rozpoczynającym się periodzie może wystawić sześciu zawodników. W Oberstdorfie, poza Zniszczołem, pojawią się zatem Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek i Maciej Kot. Wszyscy polscy kibice liczą na to, iż przerwa świąteczna pozytywnie wpłynie na formę biało-czerwonych. Do tej pory w XXI wieku najgorszy wynik polska drużyna zaliczyła dwa lata temu. Wtedy to żaden z naszych reprezentantów nie znalazł się nawet w czołowej dziesiątce. Miejmy nadzieję, iż taka sytuacja w tym roku już się nie powtórzy.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

PŚ w Oberstdorfie, fot. Instagram.com/vierschanzentournee

Kolejne odsłony Turnieju Czterech Skoczni: Garmisch-Partenkirchen (31 grudnia – 1 stycznia), Innsbruck (2-3 stycznia), Bischofshofen (5-6 stycznia).

Turniej Czterech Skoczni

Tegoroczny Turniej Czterech Skoczni będzie jego 72. edycją. Tradycyjnie rozgrywany jest na czterech obiektach – dwóch niemieckich i dwóch austriackich. Zmagania odbywają się na przełomie starego i nowego roku, a kończą w Święto Trzech Króli. Zwycięzcą zostaje osoba, która na koniec zmagań zdobędzie najwyższy wynik tzw. małych punktów. Oznacza to zatem, iż sumowane są wartości punktowe uzyskiwane podczas czterech konkursów. Symbolem i trofeum w turnieju jest tradycyjnie Złoty Orzeł.

Od lat dziewięćdziesiątych, aby urozmaicić rywalizację, pierwsza seria konkursowa odbywa się według systemu KO. Na podstawie wyników kwalifikacji skoczkowie dobierani są w pary. Aby wejść do finału należy uzyskać wynik lepszy od swojego bezpośredniego konkurenta. W ten sposób wyłonionych zostaje 25 skoczków. Pozostałe 5 finałowych miejsc należy do tzw. lucky looserów – są to najlepsi skoczkowie spośród przegranych w parach. System ten jest bardzo ciekawy dla kibiców, jednak jego rozstrzygnięcia niejednokrotnie budziły kontrowersje. Czasem okazywało się, iż do finału wchodzili zawodnicy z niższymi wynikami niż ci, którzy nie zdołali się zakwalifikować.

Do tej pory najwięcej razy zwyciężał Janne Ahonen, któremu sztuka ta udała się aż 5 razy. Co ciekawe jeden raz w historii TCS na koniec zmagań dwóch zawodników znalazło się ex aequo na pierwszym miejscu. Był to właśnie Ahonen wraz z Czechem Jakubem Jandą. Jedynie trzech skoczków zdołało wygrać wszystkie cztery konkursy turnieju: Sven Hannawald (2001/02), Kamil Stoch (2017/18) i Ryoyu Kobayashi (2018/19). W ubiegłym roku Halvor Egner Granerud uzyskał największą liczbę punktów w historii – aż 1192,2. Nad drugim Dawidem Kubackim nie miał jednak rekordowej przewagi. Ta należy do Adama Małysza, który w sezonie 2000/01 pokonał Ahonena aż o 104,4 punktu!

Złoty Orzeł, źródło: instagram.com/vierschanzentournee

Skocznia

Oberstdorf to bawarskie miasteczko, w którym tradycyjnie rozpoczyna się rywalizacja niemiecko-austriackiego turnieju. Schatternbergschanze wchodzi w skład Orlen Arena Oberstdorf Allgäu. Minionej jesieni zarząd skoczni poinformował o zmianie sponsora tytularnego, efektem czego obecnie w nazwie widnieje nazwa polskiego koncernu.

Duża skocznia (K120, HS137) ma wyjątkowo stary rekord, zważając na to, iż najlepsi zawodnicy rywalizują na niej co roku. 20 lat temu Norweg Sigurd Pettersen wylądował tam na 143.5 m. Co ciekawe w kolejnych latach kilkoro skoczków lądowało dalej. Najdłuższy skok należał jednak do Sary Hendrickson. W 2013 roku Amerykanka skoczyła aż 148 m, jednak niestety, próba ta zakończyła się upadkiem.

ZOBACZ TEŻ: ZOBACZ TEŻ: SCHATTENBERGSCHANZE – OBERSTDORF, NIEMCY

Puchar Świata w Oberstdorfie 2022

W ubiegłym roku inauguracja Turnieju Czterech Skoczni wypadła wyjątkowo pomyślnie dla biało-czerwonych. Polacy byli wówczas w bardzo dobrej formie co potwierdzili swoim świetnym występem. Kwalifikacje przed konkursem wygrał Halvor Egner Granerud, który właśnie od turnieju rozpoczął zakończoną zwycięstwem szarżę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na drugim miejscu uplasował się Dawid Kubacki.

Kolejnego dnia cała szóstka Polaków zmierzyła się w swoich parach KO. Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Kamil Stoch pokonali swoich rywali, natomiast Paweł Wąsek wszedł do drugiej serii jako lucky looser. Sztuka ta nie udała się Janowi Habdasowi i Stefanowi Huli. W finale swoje zwycięstwo przypieczętował Granerud. Za jego plecami znaleźli się jednak Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

podium PŚ w Oberstdorfie 2022 r., źródło: instagram.com/dawid.kubacki.official

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródła informacji: własne
źródła grafiki: instagram.com/vierschanzentournee, instagram.com/dawid.kubacki.official

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać